آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263533
تاریخ انتشار : 5 آذر 1398 12:26
تعداد بازدید : 3505

من وب را آفریده ام، راه حل مشکلاتش را هم نشان می دهم

والدین من ریاضی دان بودند. مادرم در کدنویسی یکی از نخستین کامپیوترهای دارای برنامه ذخیره شده، یعنی Mark 1 در منچستر، نقش داشت. آنها به من آموختند که در زمان برنامه نویسی، هیچ محدودیتی برای من، به جز قدرت تخیل خود من وجود ندارد. همین اشتیاق برای تجربه و تغییر به من در ساختن وب جهان گستر (World Wide Web) کمک کرد.
undefined

 تیم برنرز-لی*
امیدوار بودم که 30 سال پس از خلق وب، مهم ترین کارکردش برای ما، خدمت به بشریت باشد. پروژه هایی مانند ویکی پدیا، OpenStreetMap و دنیای نرم افزارهای متن باز، نمونه ای از ابزارهای سازنده و کارآمدی بود که امید داشتم از وب سرچشمه بگیرد.
با این حال واقعیت بسیار پیچیده تر است. امروزه گسترش تعصبات، نفرت و اطلاعات غلط، جوامع را از هم دور می کند. کلاهبرداران از وب برای سرقت اطلاعات هویتی استفاده می کنند و قلدرها و خلافکاران از این ابزار برای آزار و ارعاب قربانیان خود بهره می گیرند و بازیگران بد با استفاده از تاکتیک های هوشمندانه دیجیتالی، دموکراسی را بی اثر می کنند. استفاده از تبلیغات سیاسی هدفمند (Targeted political advertising) در کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری 2020 ایالات متحده و انتخابات سایر نقاط جهان، یک بار دیگر درک و انتخاب رای دهندگان را به مخاطره انداخته است.
حالا ما در یک برهه حیاتی قرار داریم. اینکه چگونه با این سوءاستفاده ها برخورد کنیم، آینده وب را مشخص می کند که همچنان  نیرویی جهانی در خدمت خیر باقی بماند یا ما را به سوی ویران شهر (dystopia) دیجیتال ببرد.
وب نیازمند مداخله موثر و اساسی تمامی کسانی است که آینده آن را در دست دارند: دولت هایی که می توانند قانون گذاری و تنظیم گری کنند؛ شرکت هایی که محصولات را طراحی می کنند؛ گروه های جامعه مدنی و فعالانی که قدرت ها را به پاسخگویی وا می دارند؛ و تک تک کاربرانی که با دیگران، در فضای آنلاین تعامل می کنند.
ما باید بر این بن بستی که به دلیل تلاش های ناکام پیشین، پیش روی وب قرار گرفته، غلبه کنیم. دولت ها باید از متهم کردن پلتفرم ها به بی عملی دست بردارند و شرکت ها، به جای مخالفت صرف، باید نقش سازنده تری در شکل دهی مقررات آینده ایفا کنند.
من به شخصه رویکرد جدیدی را برای غلبه بر این بن بست با نام «قرارداد برای وب» معرفی می کنم.
«قرارداد برای وب» یک برنامه عمل جهانی است که در طول سال گذشته با همکاری فعالان، دانشگاهیان، شرکت ها، دولت ها و شهروندانی از سرتاسر جهان تدوین شده و هدف آن اطمینان از این است که دنیای آنلاین، امن، توانمندساز و واقعا برای همگان باشد.
این قرارداد، گام های ضروری را برای جلوگیری از سوءاستفاده عمدی از وب و اطلاعات ما تشریح می کند. برای مثال، از دولت ها می خواهد که ثبت اطلاعات عمومی را منتشر کنند و به این ترتیب، دیگر قادر نباشند که شیوه بهره برداری از داده ها را از شهروندان شان مخفی کنند. اگر دوات ها اطلاعات و داده های ما را با شرکت های خصوصی به اشتراک بگذارند، یا فهرست کارگزاران داده را از آنان خریداری کنند، ما حق داریم مطلع شویم و به آن واکنش نشان بدهیم. این قرارداد راه هایی برای بهبود طراحی سیستم به منظور حذف مشوق هایی تله کلیک (clickbait) یا اشاعه اطلاعات غلط ارایه می کند. تبلیغات سیاسی هدفمند به احزاب و گروه های سیاسی امکان منحرف کردن مباحثات را می دهد. پلتفرم ها باید جعبه سیاه خود را باز کنند و با شفافیت توضیح بدهند که چگونه می خواهند مخاطراتی که محصولات شان برای جامعه دارد، حذف کنند یا به حداقل برسانند. به عقیده من، دولت ها باید به سرعت تبلیغات سیاسی هدفمند را ممنوع کنند و اعتماد را به گفتمان عمومی ما بازگردانند.
مورد مهم دیگر اینکه، این قرارداد همچنین دربرگیرنده اقدام هایی مشخص برای بر طرف کردن پی آمدهای منفی خواسته یا ناخواسته طراحی پلتفرم هاست. برای مثال چرا زنانی که از یک اپلیکیشن ورزشی استفاده می کنند، باید نگران این باشند که مسیر دقیق دویدن روزانه شان به طور پیش فرض با سایر کاربران به اشتراک گذاشته می شود؟ (مترجم: مشکلی که در زمینه استفاده از اپ تناسب اندارم استراوا پیش آمد.) شاید به این دلیل که چنین نرم افزارهایی به دست کسانی طراحی می شود که به الزامات و ضرورت های امنیت زنان فکر نمی کنند. ما به شدت نیازمند تنوع و فراگیرسازی در نیروی کار صنایع فناوری هستیم تا اطمینان یابیم که محصولات آنها در خدمت تمامی گروه ها قرار می گیرد. شرکت ها نیز باید گزارش هایی را منتشر کنند که به صورت معنادار، نشان دهنده حرکت آنها به سوی اهداف متنوع سازی (diversity) باشد.
برای تبدیل دنیای آنلاین به جایی که برای ما مناسب باشد، همه ما باید از قرارداد برای وب استفاده کنیم و برای وبی که می خواهیم، بجنگیم.
دولت ها باید از شهروندان در دنیای آنلاین حمایت کنند و تضمین کنند که از طریق مقررات گذاری و استفاده از نیروی قانون، از حقوق آنان محافظت می شود. شرکت ها باید به فراتر از آمار فصل مالی آینده شان بیندیشند و درک کنند که موفقیت بلند مدت شان در گروه ساخت محصولاتی است که برای جامعه مفید باشد تا مردم هم بتوانند به آنها اعتماد کنند.
هم اکنون ائتلافی قدرتمند در حمایت از قرارداد برای وب شکل گرفته است. دولت کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و غنا اصول آن را امضا کرده اند. غول های فناوری از جمله گوگل، فیس بوک، مایکروسافت و Reddit در کنار سایر متخصصان مانند موتور جست وجوی DuckDuckGo نشسته اند و برای اقدام متعهد شده اند. تعداد زیادی از سازمان های مردم نهاد شامل بنیاد مرز الکترونیکی (Electronic Frontier Foundation)، گزارشگران بدون مرز و بنیاد AccessNow نیز به این حرکت روبه رشد پیوسته اند و در کنار اینها، اشخاص تاثیرگذاری مانند رو خانه، نماینده کنگره از کالیفرنیا قرار گرفته اند.
در کنار امضای این سند، دولت ها و شرکت ها متعهد شده اند که در زمینه چند موضوع اقدامات مشخصی را به انجام برسانند. برخی از تغییرات ممکن است زمان زیادی ببرد؛ ما نیز انتظار تحول یک شبه نداریم. اما تلاش ها و اقدامات آنها را رصد خواهیم کرد و اگر در این زمینه پیشرفتی حاصل نکنند؛ آنها را از فهرست حامیان قرارداد کنار خواهیم گذاشت.
این قرارداد هم اکنون نیز به عنوان راهنما برای دولت ها و مقامات شرکت ها برای اطلاع رسانی در خصوص تصمیمات سیاست گذاری مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن به عنوان ابزاری برای کمک به جامعه مدنی در دفاع از تغییر، اندازه گیری میزان پیشرفت و پاسخگو کردن دولت ها و شرکت ها استفاده می شود.
اما اینها به تنهایی کافی نیست. بنیاد وب جهان گستر به همراه همکاران اش در سرتاسر جهان، روی ترغیب و آگاه سازی مردم کار می کند. با نزدیک شدن به زمان انتخابات، شما هم این مسایل و مشکلات را با نمایندگان و کاندیداهای تان مطرح کنید. بهترین روش برای تغییر اولویت ها و اقدامات کسانی که در قدرت هستند، آغاز گفت وگو با آنهاست.
به بنیاد ما، همکاران ما و مردمی در سرتاسر جهان بپیوندید که برای وب مبارزه می کنند.
*سر تیم برنرز-لی، مخترع وب و هم بنیان گذار و مدیر بنیاد وب جهان گستر است


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :