آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263778
تاریخ انتشار : 13 آذر 1398 13:0
تعداد بازدید : 4736

توصیه های امنیتی پیش از تعویض یا فروش دستگاه هوشمند

یکی از دغدغه های کاربران برای فروش یا تعویض لپ تاپ، گوشی یا تبلت، نگرانی از اطلاعات داخل حافظه آن هاست و بر این اساس قبل از تحویل این گونه دستگاه ها به خریدار، اقداماتی را باید انجام داد.
undefined

فناوران- یکی از توصیه های مهمی که قبل از فروش دستگاه های دیجیتالی از جمله رایانه و لپ تاپ به کاربران می شود، این است که اطلاعات مهم سیستم تان را به یک هارد اکسترنال منتقل کنید.        
همچنین توصیه می شود این هارد را به دست افراد مورد اعتمادتان دهید و یا آن را در جای مطمئن نگهداری و رمزگذاری کنید. برای رمزگذاری فایل ها و اطلاعات هم می توان از اپلیکیشن های موجود در این حوزه استفاده کنید.
اقدام دوم این است که از تمام حساب های کاربری خارج و مطمئن شوید نام کاربری و پسورد آن ها به صورت اتوماتیک ذخیره نشده باشند، چون در اینصورت افراد ناشناس می توانند فقط با کلیک روی آن گزینه Login و وارد حساب تان شوند.
از سوی دیگر حتما باید ایمیل تان را چک و پیام های حساس و مهم را پاک کنید. وقتی ایمیل ها را از قسمت In box پاک کردید، حتما به بخش Trash بروید و آنجا را هم خالی کنید تا مطمئن شوید امکان بازگرداندن آن ها به In box وجود ندارد. 
همچنین فایل های مهمی که در ضمیمه ایمیل تان دارید حتما دانلود، رمزگذاری و در فضاهای امن ذخیره کنید.
در این باره علی اصغر زارعی یک کارشناس گفت: کاربران باید به شبکه های اجتماعی که در آن ها فعالیت داشته اند، مراجعه و اطلاعات مهمی که در آنجا دارند را ذخیره کنند.
 همچنین اگر می خواهند امنیت کاملا حفظ شود، توصیه می شود حساب کاربری شان را برای همیشه پاک کنند؛ تاکید می شود حذف دائم نه غیر فعال کردن موقت، چرا که اگر حساب تان را موقتا غیر فعال کنید ممکن است کسانی که به دستگاه های شما دسترسی دارند بتوانند با انجام شیوه هایی این حساب ها را فعال کنند.
او ادامه داد: در حالی که با حذف دائم اکانت، امکان دسترسی به حساب شما وجود نخواهد داشت. اگر به هر دلیلی نخواستید حساب های کاربری تان را در شبکه های مجازی پاک کنید، تنظیمات امنیتی را برای آنها حتما اعمال کنید و فراموش نکنید با پاک نکردن دائمی حساب تان حواستان به اطلاعات موجود در آن ها باشد.
به گفته این کارشناس، پس از پاک سازی حساب هایتان در شبکه های اجتماعی، ایمیل و فضاهای ذخیره سازی، فایل های مهم روی سیستم تان را به روش درست و دائمی حذف کنید. شما کاربران می توانید برای این کار از برنامه C cleaner استفاده کنید. در آخر ویندوز سیستم تان را عوض کنید و پس از نصب ویندوز جدید تمام درایورهای هارد را فرمت کنید.
به گفته وی ابتدا اطلاعات مهم گوشی یا تبلت تان را به فضای امن منتقل کنید و مطمئن شوید روی حافظه دستگاه هیچ اطلاعات مهمی ندارید؛ بعد تمام اپلیکیشن های مربوط به سرویس های ایمیل و شبکه های اجتماعی  را حذف کنید. سپس تمام شماره تلفن های مهم در لیست مخاطب تان را حذف کنید و یا از آن ها نسخه پشتیبانی تهیه کنید و در روی دستگاه دیگری منتقل کنید.
او در پایان گفت: پس از تمام اقدامات امنیتی توصیه می شود گوشی یا تبلت تان را ریست و به تنظیمات کارخانه ای برگردانید. اقدامات امنیتی که در بالا ذکر شد، را نادیده نگیرید و همه را اعمال کنید چرا که بی توجهی به آن ها زمینه نفوذ افراد ناشناس به سیستم شما را فراهم می کند.
منبع: ایسنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :