آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263832
تاریخ انتشار : 16 آذر 1398 14:7
تعداد بازدید : 131

پرونده قطع اینترنت بسته شد

علی شمیرانی- اگرچه از ابتدای قطع اینترنت تا انتهای آن پیش بینی می شد که به همان سرعتی که هیجانات ناشی از مشکلات و خسارات این مساله بالا گرفت، به همان شدت نیز هیجانات فروکش کند یا به مسیرهای پراکنده و نامشخص هدایت شود.
undefined

Shemirani@
درست مثل پرونده های دیگری نظیر زلزله و سیل، پرونده بوی نامطبوع در تهران، حادثه ساختمان پلاسکو و تکلیف سایر ساختمان های ناامن در تهران و امثالهم که هر بار که رخ می دهند، همان اضطراب ها، ناهماهنگی ها و سیل مقالات و سخنرانی ها سرازیر می شود و کمی بعد همه چیز بی آنکه نتیجه روشنی داشته باشد، به فراموشی سپرده می شود تا دوباره شاهد تکرار همان چرخه همیشگی در جریان بحران ها و معضلات مذکور باشیم.
در ماجرای قطع اینترنت نیز آنچه رخ داد به شکل خلاصه در چند محور خلاصه می شود. بخش دولتی در حال رفع مشکلات خود است.
در بخش خصوصی نیز همچون گذشته هر صنف و نهاد و اتحادیه ای، به دنبال جمع آوری خسارات ناشی از قطع اینترنت بر کسب وکارهای خصوصی رفت. فارغ از اینکه اصولا برآورد و گردآوری خسارات، امکان پذیر باشد یا نباشد و در نهایت جبرانی هم در کار باشد. 
آنچه معترضان به قطع اینترنت می گویند این است که حداقل کارکرد اعتراضات و اعلام ارقام خسارات، ایجاد نوعی بازدارندگی، فشار و آگاه سازی برای مسوولان تصمیم گیر برای قطع احتمالی اینترنت در آینده است. (اگرچه در این میان برخی به شدت از طرح هرگونه بحث پیرامون قطع اینترنت خشمگین شده و آن را به مثابه حقی آشکار و غیرقابل بحث و تکرار می دانند، اما شخصا معتقدم این اقدامات و خشم ها، تاثیری بر تصمیمات آتی نخواهد داشت، چراکه از سمت دیگر ماجرا و از نگاه تصمیم گیران، هزینه های حفظ «امنیت کل کشور»، به مراتب بزرگ تر از خسارات ناشی از قطع اینترنت است.)
در کار روزنامه نگاری این که یک سوال دقیقا از چه مسوول یا نهادی پرسیده شود، بسیار مهم است، چون در غیراینصورت اصلا یا جوابی دریافت نخواهد شد یا جواب بی فایده و ناقصی دریافت می شود.
اما چیزی که می توانست در این پیگیری ها مدنظر قرار گرفته و تاثیری احتمالا حداقلی در آینده داشته باشد، رسیدن به پاسخ پرسش های مشخص تری بود. پرواضح است که اینترنت امروز دیگر اصلا محدود و مربوط به وزارت ارتباطات نمی شود، کمااینکه ترکیب اعضای شورای عالی فضای مجازی نیز موید این گزاره است.
در این مورد نیز رسیدن به پاسخ این پرسش ابتدایی و ساده که نهاد مسوول رسیدگی به مشکلات قطع اینترنت مشخصا کدام نهاد است، اهمیت دارد؟ این نهاد در حال حاضر مشخصا چه می کند و در آینده چه باید بکند؟ یا اینکه اصولا چه افرادی از مسوولان و نهادهای فنی، امنیتی و خصوصی باید در جلسات این نهاد یا کمیته حضور داشته باشند؟
اگرچه پرسش های زیادی وجود دارد، اما قبل از آن مهم این است که بدانیم اصلا پرسش ها از چه نهادی باید پرسیده شود تا به جواب و نتیجه احتمالی برسد، که آن را هم فعلا نمی دانیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :