آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 263837
تاریخ انتشار : 16 آذر 1398 14:28
تعداد بازدید : 3607

برنی سندرز از برنامه 150 میلیارد دلاری توسعه اینترنت پهن باند رونمایی کرد

برنی سندرز، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، دیروز از برنامه اش برای توسعه دسترسی اینترنت پهن باند، به عنوان بخشی از سیاست های تحریک اقتصاد و کاهش قدرت و نفوذ شرکت های بزرگ روی زندگی آمریکایی ها پرده برداشت.
undefined

آی تی من- برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت و نامزد انتخابات ریاست جمهوری، در طرحی پیشنهادی با نام «توسعه اینترنت پرسرعت برای همه» که در وبسایتش منتشر شده، خواستار شناسایی اینترنت به عنوان یک خدمت عمومی مانند آب و برق شده است. در کارزار انتخاباتی سندرز تاکید شده که اینترنت نباید برای شرکت هایی مانند کامکست، ورایزون و AT&T به ماشین پول سازی و کسب سود تبدیل شود.
بر اساس برنامه پیشنهادی سندرز، 150 میلیارد دلار کمک مالی در اختیار دولت های محلی و ایالتی قرار می گیرد تا با کمک آن به ایجاد شبکه های پهن باند با مالکیت عمومی بپردازند. این کمک های مالی در قالب طرح جدید زیرساخت های سبز پرداخت می شود که به ادعای سندرز، سرمایه گذاری در زمینه توسعه پهن باند را با جهش مواجه می کند. این پیشنهاد همچنین برنامه ای را برای کوچک سازی شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنت و غول های انحصاری کابل دنبال می کند و قصد دارد به آنچه «ادغام های ضد رقابتی» خوانده شده، پایان دهد.
برنی سندرز و سایر رقبایش در حزب دموکرات که برای ورود به مرحله نهایی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال 2020 با هم رقابت می کنند، خواهان افزایش دسترسی به اینترنت پرسرعت در مناطق روستایی و برای آمریکایی های کم درآمد شده اند و اعتقاد دارند که دسترسی به پهن باند برای مدارس و کسب وکارها به یک ضرورت تبدیل شده است. سندرز که سیاست مداری سوسیال دموکرات است، تا کنون چند برنامه برای حذف نفوذ شرکت های بزرگ در حوزه های پایه مطرح کرده است.
وی در بیانیه ای اعلام کرد: دسترسی به اینترنت برای اقتصاد امروز یک ضرورت است و باید برای همه در دسترس باشد. ما می خواهیم به سراغ شرکت های حریص در حوزه های اینترنت، مخابرات و کابل برویم و به شیوه های مضحک قیمت گذاری آنان پایان دهیم. 
برنامه پیشنهادی سندرز همچنین شرکت های ارایه خدمات اینترنت را ملزم می کند که یک طرح پایه اینترنت پهن باند با قیمت مناسب ارایه کنند. علاوه بر این، مبلغ 7.5 میلیارد دلار نیز در قالب این برنامه برای ارایه اینترنت پهن باند پرسرعت در میان جوامع بومی آمریکا و اطمینان از دسترسی خانگی آنها به اینترنت پهن باند آمریکا در نظر گرفته می شود.
چند تن دیگر از رقبای اصلی سندرز در حزب دموکرات نیز خواستار سرمایه گذاری بیشتر روی توسعه اینترنت پرسرعت شده اند. از جمله سناتور الیزابت وارن و پیت باتگیگ نیز برنامه های خود را برای سرمایه گذاری حداقل 80 میلیارد دلاری برای ارایه اینترنت پرسرعت روستایی ارایه کرده اند. جو بایدن، دیگر نامزد حزب دموکرات و معاون اول ریاست جمهوری در دوره باراک اوباما نیز اعلام کرده که 20 میلیارد دلار برای دسترسی به اینترنت در مناطق روستایی هزینه خواهد کرد. این کاندیداها در ماه فوریه آینده باید در دو ایالت آیوا و نیوهمپشایر با هم رقابت کنند؛ ایالت هایی که جمعیت روستایی بالایی دارند و جلب آرای آنها مهم به حساب می آید.
در ماه اوت گذشته، کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FTC) برنامه سرمایه گذاری 4.9 میلیارد دلاری را در ده سال آینده به منظور بهبود و توسعه اینترنت پهن باند ارزان در مناطق روستایی ارایه کرده بود.
بر اساس این گزارش، توسعه اینترنت پرسرعت اخیرا به موضوعی کلیدی در جریان انتخابات های مهم سیاسی تبدیل شده و بسیاری از سیاستمداران معتقدند که اینترنت پرسرعت باید به عنوان یک خدمت عمومی در نظر گرفته شود که دسترسی دایمی به آن، حق شهروندان است. از جمله پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان روز سوم آذرماه در آستانه نشست «مجمع راهبری اینترنت سازمان ملل متحد» در برلین، بر اهمیت دسترسی آزاد به اینترنت در همه کشورهای جهان تأکید کرد و خواستار آن شد که جامعه جهانی دسترسی آزاد همگان به اینترنت را به عنوان یک حق اساسی و انسانی به رسمیت شناسد.
چندی پیش نیز جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر انگلیس، رسما از برنامه این حزب برای ارایه اینترنت پهن باند رایگان سرتاسری در بریتانیا پرده برداشت. 
وی نیز معتقد است که این برنامه که بر طبق آن، اینترنت جزو خدمات پایه مطرح می شود، به تقویت انسجام  اجماعی، رشد اقتصادی و بهبود شرایط زیست محیطی منجر خواهد شد.
در ایران نیز حسن روحانی، در جریان معرفی وزیر ارتباطات قول داده بود که دست او روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :