آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264030
تاریخ انتشار : 20 آذر 1398 12:0
تعداد بازدید : 4681

جدیدترین وضعیت گوشی‌های وارداتی با ارز دولتی

موبایل ارزان تر از نرخ فعلی نمی شود

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی از بلاتکلیفی ۳۰ تا ۴۰ درصد تلفن های همراه وارد شده با ارز دولتی در گمرک خبر داد و علت آن را نبود تقاضا برای مدل هایی که قدیمی شده، عنوان کرد.
undefined

فناوران- امیر اسحاقی اظهار کرد: مجوز ترخیص ۹۰ درصد از گوشی هایی که با ارز دولتی به کشور وارد شده بود، صادر شده اما به دلیل اینکه بخشی از این محموله قدیمی شده و تقاضایی در بازار برای آن وجود ندارد، هنوز برای ترخیص آن ها اقدامی نشده است.
وی با بیان اینکه واردکنندگان باید برای دریافت مجوز فروش آن ها از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، مابه التفاوت ارز دولتی و نیمایی را بپردازند، افزود: با توجه به اینکه واردکنندگان باید مابه التفاوت ارز ۹۰۰۰ تومانی و ۴۲۰۰ تومانی را بپردازند و همچنین در مواردی به دلیل قدیمی شدن گوشی های وارداتی تقاضایی در بازار نیست، بخشی از این گوشی ها بلاتکلیف مانده اند.
به گفته دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، برای برخی از مدل های برند آیفون واردکننده باید دو میلیون و پانصد هزار تومان ضرر بدهد، چرا که یک سال بعد از تولید یک گوشی قیمت جهانی آن بیش از ۵۰ درصد کاهش می یابد.
اسحاقی در پایان میزان تلفن های همراه باقی مانده در گمرک را بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد از کل تلفن های همراه وارد شده با ارز دولتی عنوان کرد.
طبق اعلام وزیر ارتباطات از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا ۲۹ خرداد ماه این سال به ۴۰ شرکت واردکننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است که ۳۰ شرکت از این فهرست با بخشی از ارز تخصیص داده شده، اقدام به واردات گوشی تلفن همراه کرده اند و رقم کل ارز اختصاص یافته به ۴۰ شرکت مذکور ۲۲۰ میلیون و ۶۴۳ هزار و ۲۰۶ یورو را شامل می شود.
در خبر دیگری، رضا قربانی رییس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل می گوید: فعلا قیمت موبایل در ارزان ترین حالت چند ماه گذشته است. قیمت موبایل دیگر ارزان تر از قیمت های فعلی نخواهد شد. ممکن است تا پایان سال قیمت موبایل یک یا دو درصد دیگر ارزان شود. اما به طور کلی در حال حاضر قیمت موبایل به حداقل رسیده است و دیگر شاهد ارزانی ۱۰ تا ۲۰ درصدی قیمت موبایل نیستیم.
وی در پاسخ به این پرسش آیا قیمت موبایل تا پایان سال گران می شود؟ به تجارت نیوز گفت: قیمت موبایل تحت تاثیر چندین مولفه است. قیمت دلار تنها مولفه ای است که مستقیما بر کاهش یا افزایش قیمت موبایل اثرگذار است. در نیمه نخست سال پیش بینی مبنی بر اینکه ارزانی قیمت موبایل در مهر و آبان در راه است، مطرح شد. در این زمان قیمت موبایل بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافت. البته علت کاهش قیمت موبایل در ماه مهر و آبان ایجاد فضای رقابتی در بازار و همچنین واردات بیش از اندازه گوشی های موبایل به کشور بود.
او اظهار کرد: در این بازه زمانی قیمت موبایل های شرکتی که در بازار داخل به فروش می رود ارزان تر از دبی است. مردم نگران نباشند کالاهایی که در انبار شرکت ها وجود دارد با قیمت قبل فروخته می شود و افراد اجازه افزایش قیمت ها را ندارند.
قربانی درباره وضعیت بازار موبایل گفت: در آستانه سال نوی میلادی قرار داریم و دولت برای مدیریت بازار ارز ممکن است قیمت دلار را گران کند. بنابراین ممکن است ظرف یک یا دو ماه آینده شاهد وفور کالا در بازار نباشیم. معتقدیم چنانچه قیمت دلار افزایش نیابد قیمت موبایل هم گران نخواهد شد.
منبع: ایسنا 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :