آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264084
تاریخ انتشار : 23 آذر 1398 11:30
تعداد بازدید : 152

شگفتانه ای که شگفت انگیز نبود

ایمان بیک- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، هفته گذشته در جریان رویداد تهران هوشمند، اعلام کرد که یک شگفتانه (سورپرایز) برای مردم ایران خواهد داشت. پنج شنبه بالاخره این سورپرایز اعلام شد که چیزی نبود مگر استفاده پست از پهپاد برای ارسال بسته های پستی در قالب طرح «پست پلاس».
undefined

imanbaik1@
فرصت چند روزه تا اعلام این خبر از سوی وزیر، با پیش بینی مردم بر اساس انتظاری که از وزیر داشتند همراه بود. انتظارات و پیش بینی های پر تواتر مردم در این زمینه، رایگان شدن اینترنت داخلی و رفع محدودیت از سرویس ها و اپ هایی مانند تلگرام و توییتر بود که عملا  با آنچه به دست آمد، فرسنگ ها فاصله داشت و به نظر می رسد که استفاده از پهپاد نه تنها اولویت مردم نبوده؛ بلکه برای آنان اهمیت چندانی هم در این برهه از زمان ندارد.
اگرچه در شرایط طبیعی، استفاده از فناوری پهپاد می توانست یک دستاورد درخور توجه باشد؛ واقعیت این است که مردم در محدوده اختیارات و مسوولیت های وزارت ارتباطات، نیازهای اولیه و نگرانی های مهم تری دارند؛ اولویت های و نگرانی هایی که با قطع ده-یازده روزه اینترنت و علاوه بر این، کاهش چشمگیر قدرت خرید مردم معنا می یابد. 
گذشته از اینها، استفاده از پهپاد برای سرویس های پستی، سوالات و ابهامات دیگری نیز دارد. از جمله اینکه اصولا استفاده از پهپاد همچنان برای مردم، مگر در موارد خاص، امکان پذیر نیست و پیش از این نیز شرکت پست به دلیل ناتوانی در اخذ مجوزهای امنیتی، یک بار تجربه ناموفق مشابهی داشته است. همچنین روشن نیست که این پهپاد واقعا تولید داخل است یا نه و تا چه میزان توان حمل بار دارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :