آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264210
تاریخ انتشار : 27 آذر 1398 11:33
تعداد بازدید : 4856

اختلال در واردات

بازار موبایل شب عید به مشکل می خورد

رییس انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی اعلام کرد که اگر موانع پیش روی واردکنندگان در تامین نیاز بازار موبایل برطرف نشود، بازار موبایل شب عید دچار اختلال خواهد شد.
undefined

آی تی من- حسین غروی رام، رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل تبلت با اظهار نگرانی از آینده بازار موبایل کشور گفت: در حال حاضر شرکت های واردکننده که تعدادشان به 186 شرکت رسیده با مشکلات عدیده ای در زمینه تخصیص ارز و ثبت سفارش مواجه هستند. در حالی که پیش تر اعلام کرده بودیم مصرف کشور به صورت ماهانه چیزی حدود 1 میلیون و 200 هزار تا 1 میلیون و 500 هزار دستگاه تلفن همراه است و برای تامین آن ماهانه به 150 تا 170 میلیون دلار ارز نیازمندیم، اما طی روزهای اخیر نه تنها شاهد تامین این نیاز نبوده ایم، بلکه با کندی رسیدگی به درخواست های ثبت سفارش و صف های طولانی نوبت رسیدگی به پروندهای واردات موبایل مواجه شده ایم.  وی گفت: در صورتی که روند ثبت سفارش های موبایل  و تخصیص ارز بخواهد به همین ترتیب با اختلال و کندی پیش رود، به احتمال زیاد با بازار متلاطمی در شب عید مواجه خواهیم بود و برای جلوگیری از این بحران لازم است همین حالا به فکر باشیم و موانع را برطرف کنیم. 
حسین غروی افزود: حالا که روند عرضه و تقاضا در بازار به ثبات رسیده ، باید تدبیری اندیشده شود که تامین کالا به همین میزان فعلی صورت گیرد تا بازار موبایل متعادل بماند. در غیر این صورت در 3 ماهه پایانی سال با کمبود موبایل در بازار مواجه خواهیم شد و در پی آن شاهد موج گرانی این کالای اساسی و ایجاد نارضایتی در جامعه خواهیم بود.
رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اظهار داشت: واردکنندگان موبایل پس از اجرای طرح رجیستری تمام تلاش خود را در جهت تامین بازار و ثبات قیمت ها کرده اند که گواه آن هم مشاهده قیمت هایی حتی پایین تر از قیمت منطقه خاورمیانه است. لازم به توضیح است کنترل قیمت ها طی هفته های اخیر در حالی صورت گرفته است که با نوسان قیمت ارز و افزایش چشمگیر آن مواجه بوده ایم. اما با این حال واردکنندگان با وجود زیان دهی، قیمت ها را کنترل کرده اند.
 تعامل با دیجی کالا  در جهت تنظیم بازار
در خبر دیگری انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی در راستای اجرای برنامه های راهبردی خود جهت تنظیم و سامان دهی بازار، جلسه هم اندیشی با دیجی کالا برگزار کرد.
فروشگاه اینترنتی دیجی کالا که سهم قابل توجهی در عرضه تلفن همراه کشور دارد، طی جلسه ای مشترک با اعضاء هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل آمادگی خود را جهت همراهی با این انجمن در راستای ثبات در بازار موبایل کشور اعلام 
کرد. از این رو محمد محمدی مدیرعامل دیجی کالا که حالا عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی محسوب می شود ضمن دیدار با هیات مدیره این انجمن از تعاملات فی مابین در جهت تنظیم و ساماندهی بازار خبرداد.
وی خاطرنشان ساخت: تعامل بین بازیگران این حوزه به ایجاد تعادل در بازار تلفن همراه کشور کمک خواهد کرد.
امیر اسحاقی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی نیز ضمن مثبت ارزیابی کردن گفتگوها با این فروشگاه اینترنتی و دیگر ذینفعان گفت: در حال حاضر 189 شرکت مجوز واردات رسمی دریافت کرده اند و تاکنون حدود 80 شرکت عضو این انجمن شده اند.
اسحاقی افزود: بیش از 70 درصد از واردات تلفن همراه به کشور توسط این 80 شرکت صورت می گیرد و دیگر شرکت های دارای مجوز نیز در آینده ای نزدیک عضو انجمن واردکنندگان موبایل خواهند شد. به این ترتیب با هم اندیشی و همیاری تمام ذینفعان، می توانیم امیدوار باشیم که در آینده ای نزدیک شاهد پایداری در بازار موبایل کشور باشیم.
گفتنی است بخش فروشندگان (Market Place) دیجی کالا از 3 سال پیش به این پلتفورم فروشگاهی افزوده شد و در حال حاضر 15 فروشنده در شاخه ی عرضه موبایل در دیجی کالا فعالیت می کنند.
براساس این گزارش بیش از 70 درصد فروش موبایل در دیجی کالا توسط فروشندگان صورت می گیرید و 30 درصد باقی به صورت خورده فروشی و توسط این شرکت تامین می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :