آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264423
تاریخ انتشار : 3 دی 1398 12:18
تعداد بازدید : 4731

راه های حفاظت از گوشی در برابر شنود و جاسوس ها

در سری جدید فیلم ترمیناتور، سارا کانر گوشی خودش را می اندازد داخل یک پاکت خالی چیپس تا افراد بیگانه و شرور نتوانند جاسوسی اش را کنند. تحقیقات اخیرمان نشان داد این روش در واقع اجرایی است (البته تحت شرایط خاصی): چند پاکت فویلی می توانست سیگنال های رادیویی را از برج های سلولی، ماهواره ها (مانند جی پی اس) و شبکه های بی سیم (همچون وای فای یا بلوتوث) مسدود می کند. اما سوال اینجاست که آیا افراد از طریق این شبکه ها جاسوسی می کنند یا خیر؟ در ادامه با ما همراه شوید تا به چند و چون این موضوع بپردازیم.
undefined

فناوران- سارا کانر اول از همه نگران سیگنال های جی پی اس بود. در نگاه اول منطقی به نظر می رسد؛ ما از ماهواره ها برای مشخص کردن لوکیشن دقیق یک دستگاه استفاده می کنیم. در واقعیت (با این وجود) امور به این سادگی ها هم صورت نمی گیرند.
 می شود با جی پی اس مورد ردیابی قرار گرفت؟
گوشی ها هیچ اطلاعاتی را به ماهواره ها انتقال نمی دهند. این سیستم تماماً تک مسیره است: گوشی چیزی را از طریق جی پی اس انتقال نمی دهد، بلکه در عوض از چندین ماهواره یک سیگنال را انتخاب می کند، تحلیل می کند که این سیگنال چقدر زمان می برد تا برسد و بعد مختصات خود را مورد محاسبه قرار می دهد.
بنابراین، ردیابی کردن فردی با استفاده از جی پی اس امکان ندارد. فرد باید آن مختصات را به جایی خارج از دستگاه ارسال کند و استاندارد جی پی اس چنین بستری را فراهم نمی کند.
 ردیابی از طریق شبکه سلولی
ارتباطات در برخلاف ماهواره های جی پی اس، در برج های سلولی دو مسیره است. و گرچه مشخص کردن لوکیشن وظیفه اصلی یک شبکه سلولی به حساب نمی آید اما می تواند در این بخش به حد کافی کمک برساند. اگر بخواهیم به طور گسترده تری توضیح دهیم، فردی که می داند کدام برج در حال حاضر دارد به دستگاه خدمات می رساند می تواند لوکیشن آن را تعیین کند. با این حال، دسترسی به این داده ها بسیار کار مشکلی است.
اخیراً، محققین روش جالبی برای کشف اطلاعات در مورد نزدیک ترین برج پیدا کرده اند- از طریق آسیب پذیری سیم کارت که می تواند با استفاده از یک کامپیوتر معمولی و مودم یو اس بی مورد اکسپلویت قرار گیرد. با این حال، این روش نیازمند تخصص در بخش فنی است و بنابراین تنها در حملاتی بکار می رود که هدف دار و پرهزینه اند.
نکته دیگر این است که ژئولوکیشنِ مبتنی بر برج سلولی چندان هم دقیق عمل نمی کند؛ شاید بتواند منطقه کلی را ارایه داد اما در مورد مختصات دقیق باید بگوییم شکست می خورد. برخلاف یک شهر که منطقه کلی شاید نسبتاً کوچک باشد (لوکیشن شما می تواند با دقت چند صد یارد موقعیت یابی شود) در مناطق روستایی، که فاصله بین برج های سلولی به مایل اندازه گیری می شود، حاشیه خطا می تواند قابل ملاحظه باشد.
 ردیابی با وای فای
به طور فرضیه ای، هر حرکت شما می تواند با استفاده از وای فای مورد ردیابی قرار گیرد. وقتی به شبکه عمومی لاگین می شوید، اطلاعات مشخصی از شما و دستگاهی که استفاده می کنید را دریافت می کند. علاوه بر این، اسمارت فون ها برای پیدا کردن شبکه های موجود اطلاعات خودشان را پخش می کنند و حتی اگر به چیزی هم وصل نباشید باز می توانند مورد ردیابی قرار گیرند.
ردیابی از طریق وای فای تنها زمانی امکان دارد که در محدوده نقطه دسترسی باشید. بنابراین اگرچه این روش اجرا می شود اما برای ردیابی افراد مشخص به کار نمی رود. در عوض برای نظارت کلی روی رفتار افراد در محل خاص استفاده می شود. برای مثال، برخی فروشگاه های بزرگ از چنین نوع ردیابی برای ساخت آگهی های تبلیغاتی بر اساس داده های مرتبط با بازدید از فروشگاه های خاص استفاده می کنند.
  افراد در واقعیت چطور مورد ردیابی قرار می گیرند
جاسوسی از طریق جی پی اس که محال بود، جاسوسی از طریق وای فای هم ناجور به نظر می رسد و جاسوسی از طریق شبکه های سلولی هم که هم مشکل بود و هم گران. با این حال، حتی اگر یک روزنامه نگار، محقق یا مدیر سازمانی بین المللی باشید این بدان معنا نیست که هیچ کس غیر از آگهی دهندگان فضول داده های شما را کند و کاو نمی کنند. مختصات جی پی اس شما، پیام های شخصی تان و سایر اطلاعات ممکن است مورد علاقه رئیسی بی اعتماد و شکاک و یا شریکی حسود باشد. در ادامه توضیح خواهیم داد چطور افراد می توانند عملاً شما را مورد ردیابی قرار دهند.
 اکانت اپل یا گوگل هک می شود
به طور پیش فرض، آی او اس و اندروید اطلاعات شما را جمع آوری می کند. این دو سیستم عامل اطلاعات اکانت اپل یا گوگل شما در کلودها ذخیره می کنند. اگر آی کلود و یا گوگل اکانت شما هک شود، هر چیزی که سیستم با دقت جمع آوری کرده بود را می تواند دو دستی تقدیم مهاجم کند.
بنابراین، توصیه این است که مطمئن شوید اکانت هایتان بخوبی محافظت می شوند. حداقل سعی کنید از رمزعبوری قوی و منحصر به فرد استفاده کنید و احراز هویت دو عاملی را نیز فعالسازی کنید. در عین حال می توانید تنظیم کنید که کدام اطلاعاتِ شما در این اکانت ها ذخیره شود. برای مثال خاموش کردن تاریخچه لوکیشن می تواند کمک کند.
  ابرداده ها، ژئوتگ ها و چک این ها قابل رؤیت هستند
متأسفانه، برخی اوقات خود کاربران به ردیابی شان دامن می زنند. برای مثال، با پست کردن عکس هایی در شبکه های اجتماعی همراه با ابرداده ها، اطلاعاتی در مورد اینکه کجا و چه زمان این عکس گرفته شده است و یا با چه دوربینی و غیره. برخی سایت ها وقتی عکس ها آپلود می شوند این اطلاعات را پاک می کنند اما همه شان که اینطور نیستند. و اگر سایت ها چنین لایه محافظتی نداشته باشند پس هر کسی خواهد توانست تاریخچه عکس را مشاهده کند.
چک این ها و ژئوتگ ها نیز می تواند اطلاعات زیادی را در اختیار مجرمان سایبری قرار دهد. چنانچه نمی خواهید کسی حرکات شما را مورد ردیابی قرار دهد از آن ها استفاده نکنید.
  می توان روی گوشی شما جاسوس افزار نصب کرد
بسیاری از اپ های مخرب هستند که از دستگاه شما اطلاعات را جمع کرده و آن را به کنترلرهای خود انتقال می دهند. آن ها نه تنها می توانند حرکات شما را مورد ردیابی قرار دهند که همچنین پیام ها، تماس ها و خیلی چیزهای دیگر را نیز پیگیری می کنند.
چنین بدافزارهایی معمولاً با لباس مبدل یک اپ بی آزار یا با اکسپلویت کردن آسیب پذیری های داخل سیستم به اسمارت فون ها نفوذ می کنند. آن ها در پس زمینه عمل می کنند و تمام تلاششان را می کنند تا مورد شناسایی قرار نگیرند؛ بنابراین در بیشتر موارد قربانی حتی روحش هم خبر ندارد که یک جای کار گوشی موبایلش می لنگد.
 امکان جاسوسی از اپ ها به طور قانونی!
افسوس، همه اپ های جاسوسی هم بدافزار به حساب نمی آیند. دسته بندی دیگری هم وجود دارد که نامش تعقیب افزار است (Stalkware) که بدان نامزدافزار (spouseware) نیز می گویند. این افزار، قانونی است و اغلب به عنوان ابزار کنترل والدین عرضه می شود. در برخی از کشورها استفاده از چنین اپ جاسوسی قانونی است و در برخی کشورهای دیگر شرایط قانونی بودنشان هنوز معلوم نشده است. به هر صورت، این اپ ها دارند آزادانه در اینترنت فروخته می شوند و بسیار هم کم هزینه هستند. به بیانی دیگر، هر کسی از کارفرمای شکاک گرفته تا شرکای حسود می توانند به این اپ ها دسترسی داشته باشند.
درست است که تعقیب افزارها باید به طور دستی روی دستگاه قربانی نصب شوند اما اگر گجت تان راحت آنلاک می شود چندان هم مانعی بر سر راه نخواهد بود. افزون بر این، برخی فروشندگان اسمارت فون هایی با اپ های جاسوسی ای که از قبل رویشان نصب شده عرضه می کنند. این اسمارت فون ها می توانند به عنوان هدیه و یا دستگاه مخصوص شرکت به کسی داده شوند.
به لحاظ کارایی عمومی، اپ های قانونی جاسوسی با جاسوس افزارهای مخرب کمی فرق دارند. هر دو مخفیانه و بی سرو صدا عمل می کنند و هر نوع داده ای را نشت می دهند (مانند ژئولوکیشن، پیام ها، عکس ها و خیلی چیزهای دیگر).
بدتر اینکه، اغلب این کار را بدون دغدغه ی امنیت انجام می دهند. بنابراین، نه تنها فردی که تعقیب افزار را روی اسمارت فون شما نصب کرده می تواند پیام های واتس اپ شما را بخواند و یا حرکات تان را مورد ردیابی قرار دهد که همچنین هکرها نیز اطلاعات شما را در اختیار بگیرند.
راهکارهای امنیتی برای مبارزه با ردیابی های موبایل
خطر واقعی ردیابی های موبایل از شبکه های سلولی ناشی نمی شود و به طور حتم نیز کار جی پی اس نیست. از طریق اپی نصب شده روی اسمارت فون خیلی ساده تر و مؤثرتر می شود جاسوسیِ کسی را کرد. بنابراین، به جای گذاشتن گوشی داخل دو تا پاکت خالی چیپس می توانید با این راهکارها از دستگاه ها و اکانت های خود محافظت کنید:
 از رمزعبورهای قوی و احراز هویت دو عاملی برای تمام اکانت های خود استفاده کنید؛ خصوصاً آن هایی که همچون اپل آی دی و اکانت گوگل مهم هستند.
 از دستگاه های خود با پین پیچیده و قوی محافظت کنید و آن را به هیچکس ندهید. هیچ کس نمی تواند در صورتیکه دستگاه، به خوبی قفل شده است جاسوس افزار نصب کند.
 از فروشگاه های رسمی اپ ها را دانلود کنید. هرچند برنامه های مشکوک گاهاً به گوگل پلی و یا اپ استور راه پیدا می کنند اما بیشتر در منابع دیگر جولان می دهند.
 اگر می بینید اپ های موبایل دارند از حد خودشان تجاوز می کنند به آن ها اجازه ی دسترسی ندهید. اگر این اپ ها قانونی باشند همیشه می توانید بعداً این مجوزها را بهشان بدهید.
منبع: ایدکو 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :