آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264525
تاریخ انتشار : 7 دی 1398 11:12
تعداد بازدید : 4667

بر اساس آمار وزارت صمت

واردات گوشی به کشور افزایش یافت

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می دهد که در هفت ماهه نخست امسال، تعداد گوشی همراه مسافری و وارداتی ثبت شده در سامانه همراه نسبت به مدت مشابه سال گذشته هر کدام نزدیک به سه برابر شده است.
undefined

آی تی من- طبق این آمار در هفت ماهه نخست امسال سه میلیون و ۱۹۵ هزار و ۲۰۰ فقره گوشی همراه مسافری در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به یک میلیون و ۱۰۹ هزار و ۴۰۰ فقره گوشی همراه ثبت شده در این سامانه در مدت مشابه سال گذشته، ۱۸۸ درصد افزایش داشته است .
همچنین در این مدت چهار میلیون و ۶۳۹ هزار و ۷۰۰ فقره گوشی همراه وارداتی در این سامانه ثبت شده که نسبت به یک میلیون و ۶۴۴ هزار فقره گوشی همراه وارداتی ثبت شده در این سامانه در مدت مشابه سال گذشته، ۱۸۲ درصد افزایش داشته است.
طبق اعلام انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی مصرف کشور به صورت ماهانه چیزی حدود ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه است؛ اما اخیرا رییس این انجمن گفته بود که در حال حاضر شرکت های واردکننده با مشکلات عدیده ای در زمینه تخصیص ارز و ثبت سفارش مواجه هستند و در صورت ادامه این روند به احتمال زیاد بازار شب عید متلاطم خواهد بود.
براساس آمار وزارت صمت، در هفت ماهه اول امسال ۲۴۲ هزار و ۸۰۰ فقره گوشی همراه تولیدی در سامانه همتا ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۲ درصد افزایش داشته است.
از سوی دیگر به تازگی خبری منتشر شده مبنی بر اینکه امکان واردات گوشی با ارز نیمایی فراهم شده است. البته به گفته واردکنندگان همیشه امکان واردات گوشی با ارز نیمایی وجود داشته اما موضوعی که وجود دارد این که تاکنون چون گوشی از کشورهای کره، چین و هند وارد می شده، استفاده از ارز این کشورها مجاز بوده اما حالا واردات گوشی با ارزهایی مثل دلار و یورو هم صورت می گیرد و ارز نیمایی به این واحدهای پولی هم تعلق می گیرد.
بر این اساس کارشناسان معتقدند در صورتیکه روند واردات به درستی صورت گیرد و نیاز بازار تامین شود در آینده نزدیک شاهد کاهش قیمت گوشی هم خواهیم بود چرا که در زمان کمبود گوشی در بازار، قیمت ها بالا می رود اما با تامین نیاز بازار قطعا قیمت گوشی هم کاهش خواهد یافت.
اما به گفته واردکنندگان، ارز نیمایی فقط به گوشی های کمتر از ۵۰۰ دلار تعلق می گیرد و گوشی های با قیمت بالاتر مشمول دریافت این ارز نمی شود.
 قیمت گوشی در سراشیبی
در خبر دیگری رییس اتحادیه تلفن همراه استان اصفهان نیز از افزایش ۳۰ درصدی واردات موبایل به بازار تلفن همراه استان اصفهان در سال جاری خبر داد.
حسن میر شمشیری رییس اتحادیه تلفن همراه استان اصفهان در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران اظهار داشت:خوشبختانه با توجه به افزایش ۳۰ درصدی واردات موبایل درسال جاری هیچ گونه کمبود موبایلی در بازار استان اصفهان وجود ندارد و نرخ تلفن همراه در بازار استان اصفهان در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته است.
او افزود: روند کاهشی نرخ تلفن همراه در بازار استان اصفهان به صورت روزانه ادامه خواهد داشت.
میر شمشیری ادامه داد: اصلی ترین علت کاهش نرخ موبایل در بازار استان اصفهان برقراری آرامش و ثبات در بازار ارز است.
او در خصوص  ارایه نکردن خدمات برخی شرکت های واردکننده تلفن همراه  اضافه کرد: متاسفانه  نبودن نظارت بر روند واردات موبایل توسط برخی شرکت های واردکننده باعث شده تا اغلب موبایل ها خدمات مناسبی را به مردم ارایه نکنند و این امر می تواند منجر به افزایش قاچاق موبایل دربازار شود.
رییس اتحادیه تلفن همراه استان اصفهان گفت: بیشترین کشور های واردکننده موبایل به داخل بازار کشور هایی همچون تایوان، چین، کره جنوبی، هند و امارات هستند.
او تاکید کرد: بزرگترین مشکل بازارموبایل استان اصفهان افزایش شدید مالیات است که همین باعث کاهش درآمد ها، رکود نسبی و نوسانات در قیمت موبایل در این بازار شده است.
رییس اتحادیه موبایل استان اصفهان ادامه داد: با توجه به برگزاری جلسات متعددی باحضور مسوولان سازمان امور مالیاتی استان مقرر شد مشکلات مالیات بازار تلفن همراه استان اصفهان طب چند ماه آینده برطرف شود.
میر شمشیری اضافه کرد: یکی دیگراز مشکلات بازار تلفن همراه استان اصفهان کاهش شدید قدرت خرید مردم است که امیدواریم با کاهش نرخ موبایل در بازار شاهد افزایش استقبال و قدرت خرید مردم در بازار تلفن همراه استان اصفهان باشیم.
اوگفت: در تلاشیم تا با برطرف کردن مشکلات بازار تلفن همراه استان اصفهان ایجاد رقابت میان شرکت های بزرگ در این بازارمهم را دوباره احیا کنیم.
رییس اتحادیه تلفن همراه استان اصفهان ادامه داد: در حال حاضر نرخ انواع تلفن های همراه مانند سامسونگ گلکسی ۱۰ به نرخ ۲ میلیون و ۹۱۹ هزار تومان، سامسونگ گلکسی ۸، ۱ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، نوکیا ۳ به نرخ ۱ میلیون و ۲۷۸ هزار تومان، نوکیا ۶ به نرخ ۱ میلیون و ۶۹۰ هزار تومان هوآوی ۲۰۱۹ به نرخ ۲ میلیون ۶۷۹ هزار تومان و هوآوی ۲۰۱۸ به نرخ ۱ میلیون و ۸۶۹ هزار تومان در بازار فروخته می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :