آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 264897
تاریخ انتشار : 15 دی 1398 12:3
تعداد بازدید : 4912

هراس آمریکا از اقدامات تلافی‌جویانه ایران در پاسخ به ترور شهید سلیمانی

جنگ سایبری در کنار همه گزینه های روی میز

تنش ها بین ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، در سال های گذشته، همواره در آستانه تحول قرار داشته و روی خط باریکی حرکت کرده است؛ اما ترور سپهبد شهید قاسم سلیمانی با استفاده از پهپاد در ساعات اولیه صبح شنبه، تنش ها را به سطح خطرناکی رسانده است. دنیا حالا منتظر است که پاسخ ایران را به این عملیات تروریستی ببیند و احتمال می رود که ایران، برای انتقام گرفتن خون سردار شهید خود، از ابزارهایی استفاده کند که در طول سال های گذشته آنها را توسعه داده و یکی از آنها، به ادعای نشریه آنلاین Wired، ارتش سایبری و هکرهای قدرتمند ایرانی است. گزارش تحلیلی Wired را در ادامه می خوانید. ذکر این نکته ضروری است که مطالب مطرح شده در این گزارش، نظر فناوران نیست.
undefined

فناوران- پس از حمله تروریستی به خودرو حامل سردار سلیمانی، تحلیلگران امنیت سایبری هشدار دادند که پاسخ تلافی جویانه ایران، می تواند شامل موجی از حملات سایبری در کنار سایر روش های دیگر هم بشود. ایران در سال های گذشته توان خود را برای اجرای حملات سایبری تقویت کرده و حتی قادر به حمله به زیرساخت های حیاتی از جمله شبکه های برق و سیستم آبرسانی است.
آریانه طباطبایی، محقق سیاسی اندیشکده RAND می گوید: حمله سایبری گزینه ای در دسترس برای ایران است. وی با اشاره به ماهیت نامتقارن درگیری ها بین ایران و آمریکا، ادعا می کند که منابع ارتش ایران رو به کاهش است و این کشور سلاح هسته ای یا کشورهای قدرتمند هم پیمان ندارد و این بدان معنی است که از ابزارهایی استفاده خواهد کرد که کشورهای ضعیف تر در برابر قدرتمندترها استفاده می کنند که یکی از آنها هک کردن است. به گفته وی، ایران اگر بخواهد با آمریکا رقابت کند یا این کشور را از رفتار متقابل بترساند، باید در زمینی بازی کند که قدرتی برابر داشته باشد؛ و آن جایی نیست مگر جنگ سایبری.
تصمیم جدی ایران برای افزایش قابلیت هایش در جنگ سایبری پس از آن اتفاق افتاد که طی یک عملیات جاسوسی مشترک از سوی آمریکا و اسراییل در سال 2007 میلادی، بدافزاری به نام استاکس نت وارد رایانه های مرکز غنی سازی اورانیوم نظنز شد و برنامه های هسته ای ایران را با اختلال مواجه کرد. پس از این رویداد، ایران منابع هنگفتی را صرف توسعه توانمندی هک خود کرده است.
پیتر سینگر، استراتژیست بنیاد نیوامریکن که در زمینه امنیت سایبری تحقیق می کند، می گوید: پس از استاکس نت، ایران واحدهای متعددی در زیر مجموعه نهادهای دولتی و نظامی مانند سپاه قدس (که شهید سلیمانی فرماندهی آن را به عهده داشت) ایجاد کرده است. وی می افزاید: هکرهای ایرانی تا پیش از این با محدودیت مواجه بودند؛ زیرا باید مخفی می ماندند و می توانستند اقدامات شان را انکار کنند؛ اما حالا شاید ایران بخواهد یک پیام عمومی از این طریق بفرستد. به گفته وی، شاید این نیروهای ایران با آمریکا برابری نکند؛ اما می توانند آسیب های جدی وارد کنند. به ویژه اگر نگران انتساب حمله به ایران نباشند و این چیزی است که ایران الان لازم دارد.
محتمل ترین نوع حمله سایبری از سوی ایران، چیزی است که در سال های اخیر بارها شاهد بوده ایم؛ حمله بدافزاری از نوع Wiper که هدف آن تخریب کامپیوترهای درون شبکه تا حد ممکن است.  (مترجم: بدافزارهای وایپر عمدتا با هدف پاک کردن محتویات هارد دستگاه های آلوده به کار می روند). ایران از بدافزارهای وایپری مانند Shamoon وStone Dril برای حمله به برخی کشورهای همسایه اش استفاده کرده که نخستین آنها در سال 2012 رخ داد و 30 هزار کامپیوتر شرکت آرامکو عربستان را آلوده کرد. در سال 2014 میلادی نیز، پس از اینکه شلدون ادلسون، مالک شرکت  Sands corporation پیشنهاد حمله اتمی به ایران را مطرح کرد، هکرهای ایرانی با بدافزارهای وایپر به این شرکت حمله کردند. اخیرا نیز هکرهای ایرانی، شرکت های خصوصی در کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات، قطر و کویت را هدف گرفته اند. علاوه بر اینها شرکت نفتی ایتالیایی Saipem که آرامکو عربستان یکی از مشتریان عمده آن است، هدف هکرهای ایرانی قرار گرفته است.
جو اسلوویک (Joe Slowik) تحلیلگر امنیت سایبری صنعتی شرکت Dragos که پیش تر مدیر تیم مدیریت رخدادهای امنیت رایانه ای در وزارت انرژی آمریکا بوده، می گوید: آنچه تا کنون ما درباره قابلیت های ایرانی ها می دانیم، این است که همچنان تمرکز آنها روی بدافزارهای وایپر با اهداف آی تی است.
گذشته از حادثه شرکت Sands ایران تاکنون از اقدام به حمله با بدافزارهای وایپر به خود آمریکا خودداری کرده است. اما ترور قاسم سلیمانی می تواند این وضعیت را تغییر بدهد.
به گفته طباطبایی، ایران تا کنون در مقابل آمریکا و هم پیمانانش مانند استرالیا یا ناتو خویشتنداری کرده است؛ اما با توجه به سطح حمله شنبه گذشته، اگر این رویکرد ایران تغییر کند، تعجب نخواهم کرد.
اما اگرچه حملات بدافزاری وایپر، محتمل ترین گزینه برای حملات سایبری ایران است، تنها گزینه نیست. دراگوس و برخی دیگر از شرکت های امنیت سایبری مانند FireEye و CrowdStrike اخیرا شواهد  دیگری از گروه های هک ایرانی مانند APT33  - که با نام های Magnallium یا Refined Kitten هم شناخته می شود- به دست آورده اند. این شواهد حاکی از این است که این گروه به دنبال نفوذ به اهدافی درون ایالات متحده، از حمله وزارت انرژی و آزمایشگاه های ملی آمریکاست. 
به گفته جان هالت کویست (John Hultquist) مدیر تهدیدات FireEye، هدف این تلاش ها برای نفوذ ممکن است برای جاسوسی بوده باشد؛ اما از همین طریق می توان سیستم ها را نیز از کار انداخت.
وی می افزاید: ما نمی دانیم که هدف این حملات جاسوسی و جمع آوری اطلاعات بوده یا چیزی است که همواره از آن نگرانیم؛ یعنی آماده سازی برای حمله.
برخی محققان امنیت نیز هشدار می دهند که ایران احتمالا در حال توسعه قابلیت های هکی است که می تواند به طور مستقیم سیستم های کنترل صنعتی را هدف قرار دهد و به جای حمله به کامپیوترها، مستقیما به از کار افتادن سیستم های فیزیکی منجر شود؛ مانند اتفاقی که استاکس نت در نظنز موجب شد.
شرکت مایکروسافت در ماه نوامبر گذشته اعلام کرد که گروه هک APT33 برای دسترسی یافتن به شبکه های تامین کنندگان سیستم های کنترل صنعتی تلاش کرده  که یک گام احتمالی در حمله به زنجیره تامین است که معمولا برای خرابکاری از آن استفاده می شود.
جو اسلوویک می گوید: آنها (هکرهای ایرانی) سعی دارند پا به درون هر جا که ممکن است، بگذارند.
اسلوویک همچنین به  اسنادی اشاره می کند که هکرهای ناشناخته آنها را افشا کرده اند. این اسناد حاکی است که هکرهای ایرانی برای ساخت بدافزاری به منظور نفوذ به سیستم های کنترل صنعتی مورد استفاده در شبکه های آب و برق تلاش کرده اند؛ هر چند که گویا این پروژه متوقف شده است.
اما به رغم این جاه طلبی ها برای حمله به سیستم های کنترل صنعتی، اسلوویک معتقد است که ایران هنوز برای انجام چنین عملیات پیچیده ای آماده نیست. 
وی می افزاید: چنین کاری، به مقدار زیادی صبر، توانمندی و هدف گذاری طولانی مدت نیاز دارد. بنابراین حملات ساده تر و درعین حال بسیار مخرب وایپر محتمل تر است.
فارغ از این، برخی از تحلیلگران مسایل ایران معتقدند که انجام حملات سایبری، پایان اقدامات ایران برای خونخواهی و تلافی به شهادت رساندن سپهبد سلیمانی نخواهد بود. در حالی که حملات سایبری، گزینه ای کم خطر و سریع برای تلافی جویی محسوب می شود؛ اما احتمال دارد که ایران یکی از مقامات قدرتمند رسمی در سطح شهید سلیمانی را در یک ضدحمله فیزیکی مدنظر داشته باشد. 
کریس مزرول (Chris Meserole) از بنیاد سیاست خارجی بروکینگز می گوید: ترور سلیمانی، اقدامی سهمگین و خطرناک بود که متضمن پاسخی بسیار عمومی است. 
وی می افزاید: حملات سایبری به ایران اجازه می دهد نشان دهند که بیکار ننشسته اند. اما نمی توان تصور کرد که تنها پاسخ ایران به این ترور، حملات سایبری باشد.
به گفته وی، ایران تا کنون بارها در برابر بمب و گلوله، فقط به جنگ سایبری اقدام کرده؛ اما این بار، همه گزینه های ممکن را مدنظر خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :