آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265196
تاریخ انتشار : 24 دی 1398 13:18
تعداد بازدید : 4321

فیلترهای چهره؛ عامل تشدید افسردگی دختران جوان

نتایج یک مطالعه جدید از تشدید علائم افسردگی میان دختران جوانی که بر روی سلفی های خود از فیلترهای چهره استفاده می کنند، حکایت دارد.
undefined

فناوران- تیمی از محققان دانشگاه مری واشنگتن آمریکا که به بررسی تاثیر شبکه های اجتماعی بر تجربیات افراد علاقه مند بودند در مورد چگونگی ارتباط خود ابزار پنداری (self-objectification)  با الگوهای رفتاری افراد در شبکه های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام که پلتفرم آن بر به اشتراک گذاری تصاویر بصری مبتنی است، مطالعه کردند.
پژوهشگران در این راستا تحقیقی را روی ۱۶۴ دانشجوی دختر یکی از دانشگاه های آمریکا انجام دادند که در آن دستکاری عکس ها، تعداد میانگین سلفی های گرفته شده، نظارت بر بدن و علائم افسردگی در بین شرکت کنندگان مورد بررسی قرار گرفت. بسیاری از دختران معمولا سعی می کنند ظاهر و بدن خود را از دید بیننده ببینند، چیزی که از آن با عنوان نظارت بر بدن یا body surveillance یاد می شود. 
اکثر این دانشجویان گزارش دادند که پیش از به اشتراک گذاری یک سلفی بر روی صفحه اینستاگرام خود، ۲ تا ۵ عکس می گیرند و ۵ درصد این دختران به گرفتن بیش از ۲۰ عکس پیش از این کار اعتراف کردند. 
یافته های این پژوهش نشان داد دخترانی که پیش از ارسال یک عکس تعداد زیادی سلفی می گیرند، سطح نظارت بر بدن بالاتری داشته و علائم افسردگی بیشتری دارند. به علاوه، خانم هایی که این اخلاق را دارند بیش از سایرین احتمال دارد تا از فیلترهای چهره در اینستاگرام استفاده کنند.
محققان در این پژوهش همچنین به وجود ارتباط میان استفاده از فیلترهای چهره و بروز علائم افسردگی در بین این دختران پی بردند. استفاده از این فیلترها در واقع یک شمشیر دو لبه برای دختران جوان است؛ آن ها از طرفی می خواهند بهترین تصویر ممکن را از خود در شبکه های اجتماعی نمایش دهند اما از طرف دیگر این کار باعث می شود تا احساس بدتری در مورد خود داشته باشند. این به آن علت است که تصور می کنند در ارائه تصویر خود در فضای آنلاین فریبکاری کرده و صادق نبوده اند.
پژوهشگران دست اندرکار در این پژوهش در پایان معتقدند اولین سلفی که می گیرید، بهترین سلفی تان است. این تحقیق در مجله Sex Roles منتشر شده است.
منبع: ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :