آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265556
تاریخ انتشار : 5 بهمن 1398 12:36
تعداد بازدید : 129

شاخصی برای تنظیم توقعات

علی شمیرانی- تیرماه سال جاری بود که در یادداشتی با تیتر «فشار، بازی، سکوت» نوشتم: شبکه ملی اطلاعات، نمونه ای کامل و قابل تدریس از نقص ساختارها، ضعف قانون ها، پیچیده سازی فرایندها و در نهایت یافتن چرایی شکست کامل، اجرای ناقص و یا طولانی و پرهزینه شدن طرح ها و پروژه های کلان در کشور است.
undefined

Shemirani@
در آن متن نوشته بودم که شبکه ملی اطلاعات پس از 14 سال از مطرح شدن آن و تدوین انبوهی از بایدها و نبایدها، هرازگاهی بر سر زبان ها افتاده و وارد چرخه انتقاد از عدم راه اندازی آن (مرحله فشار)، شروع جدال های رسانه ای از برداشت های متفاوت، کاغذبازی، ارسال عکس از زونکن های پیشرفت طرح (مرحله بازی) و در نهایت چند مصوبه جدید و شروع دوران آرامش و اتمام جدال ها (مرحله سکوت) می شود.
در دور جدید برقرار این چرخه آخرین خبر از شبکه ملی اطلاعات از این قرار است: « اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی به همراه کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی و مسوولان وزارت ارتباطات، بررسی طرح پیشنهادی «سند معماری شبکه ملی اطلاعات» را آغاز کردند.»
به عبارت دیگر با پایان بررسی سند مذکور (ورود دوباره به مرحله سکوت)، کار پیشبرد و اجرا بر اساس این سند آغاز خواهد شد. اگرچه طبق معمول اثری از تاریخ و نقطه پایان و ضمانت اجرایی «سند معماری شبکه ملی اطلاعات» نیز در دست نیست. هدف از نوشتن متن حاضر نگرانی از سرنوشت شبکه ملی اطلاعات نیست، چون در این خصوص انبوهی از مسوولان، نهادها، قوانین و مصوبات وجود دارد و لذا مقالات مطبوعاتی محلی از اعراب ندارند.
مقصود صرفا تاکید و تمرکز بر سرنوشت یکی از خروارها پروژه در حوزه فاواست که از قضا از عالی ترین مقامات کشور گرفته تا مسوولانی که نقش مستقیم و موثری در آن ندارند، در خصوص شبکه ملی اطلاعات به اظهار نظر پرداخته اند و پیگیر اجرای آن هستند.
به عبارت دیگر تجمیع اخبار رسانه های صوتی، تصویری، مجازی و نوشتاری کشور در خصوص شبکه ملی اطلاعات از گذشته تا امروز نشان می دهد که این پروژه با اختلاف زیاد از مجموع تمامی طرح ها و پروژه های حوزه فاوا فاصله دارد.
مخلص کلام، هدف از متن حاضر صرفا تاکید بر این مهم بود که وقتی سرانجام پروژه ای با این درجه از اهمیت و نهادها و مسوولانی که سال هاست درگیر آن هستند، این چنین است، سطح انتظار از سرنوشت سایر پروژه ها و مشکلات حوزه فاوا باید واقع بینانه شده و سایر فعالان و ذینفعان بخش متناسب با آن، توقعات خود را تنظیم کنند و انتظار رفع مشکلات و برنامه ریزی های خود را داشته باشند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :