آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265592
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1398 12:3
تعداد بازدید : 4698

هوش مصنوعی زودتر از همه بیماری ووهان را تشخیص داد

روز نهم ژانویه امسال، سازمان بهداشت جهانی متوجه شیوع نوعی از بیماری شبه آنفلوآنزا در چین شد. موارد متعددی از ذات الریه در ووهان چین گرازش شده بود که احتمال می رفت دلیل آن، لمس حیوانات زنده از سوی فروشندگان در بازار غذاهای دریایی هوآنان باشد. سه روز قبل از آن؛ یعنی ششم ژانویه، مرکز پیشگیری و کنترل بیماری در آمریکا خبر شیوع این ویروس را شنیده بود. اما یک پلتفرم کنترل بیماری ها در کانادا، از هر دو آنها پیش افتاده بود و روز 31 دسامبر، خبر شیوع بیماری را مخابره کرده بود.
undefined

آی تی من- این پلتفرم که بلودات (BlueDot) نام دارد، با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی، از گزارش های خبری، شبکه های مربوط به بیماری های حیوانات گیاهان و اعلامیه های رسمی، اخبار شیوع بیماری ها را گردآوری می کند و به مشتریانش درباره سفر به مناطق پر خطر، مانند ووهان چین، هشدار می دهد.
در زمان شیوع بیماری ها، سرعت نقش مهمی را در زمینه پیشگیری و مقابله بازی می کند؛ ولی متاسفانه مقامات چینی در این زمینه سابقه خوبی ندارند و اخبار مربوط به بیماری ها، آلودگی هوا یا سوانح طبیعی را مخفی می کنند. اما مقامات بهداشت عمومی در سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مرکز مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) ناچارند برای کنترل بیماری ها به اطلاعیه های مقامات چینی اتکا کنند و اینجاست که هوش مصنوعی می تواند سرعت لازم را فراهم کند.
کامران خان، بنیان گذار و مدیر ارشد اجرایی بلودات می گوید: ما می دانیم که دولت ها در زمینه ارایه اطلاعات در سریع ترین زمان قابل اتکا نیستند. ما می توانیم از مطالبی که در رسانه ها، فروم های اینترنتی و بلاگ ها منتشر می شود، اخبار شیوع احتمالی بیماری ها کسب کنیم.به گفته کامران خان، الگوریتم این شرکت از پست های شبکه های اجتماعی استفاده نمی کند؛ زیرا در این پلتفرم ها داده ها در هم و برهم است. اما این شرکت یک ترفند جالب به کار برده است. بلودات با دسترسی به داده های سیستم جهانی بلیت فروشی هواپیما، می تواند حدس بزند که افراد آلوده به ویروس یا بیماری، کی و چه زمانی، به کجا سفر خواهند کرد. این الگوریتم به درستی پیش بینی کرد که ویروس تاج دار ووهان (که درایران به آن ویروس کرونا گفته می شود) در روزهای اولیه پس از پیدا شدن نمونه های اولیه اش، از ووهان به بانکوگ و سپس سئول، تایپه و توکیو اشاعه پیدا می کند.عمران خان که خود در زمان شیوع بیماری سارس متخصص بیماری های واگیردار در بیمارستان های تورنتو کانادا بود، این آرزو را داشت که راه بهتری برای ردیابی بیماری ها پیدا کند. ویروس سارس در سال 2003 میلادی نخستین بار در چین مشاهده شد و سپس در هنگ کنگ و بعد در تورنتو شایع شد و جان 44 نفر را گرفت.
خان درباره ویروس تاج دار ووهان می گوید: الان تاریخ به نوعی برای من تکرار شده است. در سال 2003 شاهد آن بودم که ویروس سارس شهر را فراگرفت و بیمارستان را فلج کرد. همه در آن زمان گرفتار فشار روحی و جسمی شدیدی بودیم و من با خودم فکر کردم که نباید بگذاریم این وضعیت تکرار شود.
عمران خان پس از آزمایش چندین برنامه پیش بینی، استارتاپ بلودات را در سال 2014 بنیان گذاشت و موفق شد 9.4 میلیون دلار سرمایه گذاری جسورانه جذب کند. حالا 40 کارمند، پزشک و برنامه نویس در بلودات کار می کنند و برنامه تحلیلی کنترل بیماری ها را توسعه می دهند. این برنامه از پردازش زبان طبیعی و تکنیک های یادگیری ماشین به منظور جست وجو در متن گزارش های خبری به 65 زبان مختلف، در کنار داده های پروازها و گزارش های شیوع بیماری های حیوانات و گیاهان استفاده می کند.
وی می گوید: ما با استفاده از پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین، الگوریتم مان را آموزش داده ایم که موارد مشابه را هم از هم تشخیص بدهد، مثلا باید تفاوت شیوع سیاه زخم (anthrax) را در مغولستان از اجرای زنده گروه هوی متال آنتراکس درک کند.
به گفته خانف پس از اینکه مرحله جمع آوری خودکار داده ها به انجام رسید، نوبت تحلیلگران می رسد. در این مرحله همه گیرشناسان (اپیدمیولوژیست ها) بررسی می کنند که آیا نتیجه گیری های الگوریتم از نظر علمی درست است یا نه و پس از اینکه نتایج تایید شد، گزارش لازم به دولت، کسب وکارها و مقامات بهداشت عمومی ارسال می شود.این کزارش ها به مقامات بهداشت عمومی 12 کشور، شرکت های هواپیمایی و بیمارستان های مرزی، که احتمالا مبتلایان را بستری کرده اند، ارسال می شود.
البته بلودات نخستین تجربه در استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص شیوع بیماری ها نیست. نخستین بار شرکت گوگل سرویس Google Flu Trends را با همین هدف راه اندازی کرد؛ اما این پروژه پس از آنکه میزان شدت آنفلوآنزاس سال 2013 را به درستی تشخیص نداد، متوقف شد. حالا بلودات امیدوار است که بهتر از پروژه گوگل عمل کند. این استارتاپ پیش تر هم توانسته بود شیوع ویروس زیکا را در فلوریدای جنوبی به درستی پیش بینی کند.
 پیش بینی تعداد قربانیان
اما یک گروه آمریکایی نیز سه ماه قبل با انجام مدل سازی کامپیوتری پیش بینی کرده بودند که این ویروس طی 18 ماه منجر به مرگ 65 میلیون نفر می شود.
محققان مرکز جان هاپکینز  به عنوان بخشی از یک تحقیق در اکتبر ۲۰۱۹، یک مدل فرضی از بیماری مسری را روی رایانه مدل سازی کردند.این شبیه سازی پیش بینی کرد که احتمالا فقط طی ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر از سراسر جهان قربانی یک ویروس می شوند.  این شبیه سازی رایانه ای نشان می دهد که پس از ۶ ماه تقریبا در تمام کشورهای جهان مواردی از ابتلا به ویروس ووهان مشاهده می شود و طی ۱۸ ماه ۶۵ میلیون نفر به دلیل ابتلا به آن قربانی می شوند.  شبیه سازی مذکور براساس یک ویروس خیالی به نام CAPS  انجام شد. در این فرضیه ویروس مذکور در مزارع خوک برزیل به وجود آمده بود. این ویروس در مقابل واکسیناسیون مدرن مقاوم بود و بنابراین نسبت به سارس نیز مرگبار و ابتلا به آن آسان تر بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :