آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265597
تاریخ انتشار : 6 بهمن 1398 12:22
تعداد بازدید : 3985

افشای هزاران حساب جعلی عربستان در توییتر

دولت عربستان سعودی با اجیر کردن هزاران کاربر غیرحقیقی در توییتر سعی در دستکاری رسانه ای در این شبکه اجتماعی داشته است.
undefined

فناوران - بر اساس مقاله ای به قلم مارک اوون جونز در پایگاه اینترنتی «میدل ایست آی» دولت عربستان سعودی طی سال های اخیر با اجیر کردن هزاران کاربر غیرحقیقی در توییتر به نام تیم «دیاوولو» سعی در دستکاری رسانه ای در این شبکه اجتماعی داشته است. این تیم که فعالیت های آن بیشتر علیه ترکیه، قطر و ایران متمرکز بوده هم اکنون نیز فعال است و تلاش مدیران شبکه اجتماعی توییتر برای حذف حساب های کاربری غیرحقیقی ناموفق بوده است.
جونز همچنین نوشته که تیم دیاوولو علاوه بر تولید محتوا برای شبکه تلویزیونی سعودی-24 در شبکه اجتماعی توییتر نیز به انتشار مطالب مرتبط با دشمنی مذهبی، آنتی سمیتیزم و اخبار دروغین درباره قتل جمال خاشقجی پرداخته است.
دیاوولو در زبان ایتالیایی به معنی “شیطان” است و تیم طراحی کننده این نرم افزار سعی داشته محتواهای تولید و منتشر شده از سوی رسانه های سعودی را به بیشترین مخاطب ممکن انتقال دهد. این تیم با استفاده از نرم افزار «توییت دِک» که متعلق به توییتر است، شمار زیادی حساب جعلی در این شبکه اجتماعی ایجاد کرده و مطالب مورد نظر خود را به شکل اتوماتیک از طریق این حساب ها به اشتراک گذاشته است. این تیم سعی کرده در ایجاد حساب های جعلی از تصاویر اشخاص حقیقی استفاده کند و بدین ترتیب این حساب های کاربری را حقیقی جلوه دهد. شمار این حساب های جعلی در شبکه اجتماعی توییتر نزدیک به 3700 حساب کاربری است. در این مقاله همچنین تاکید شده که نحوه عملکرد این حساب های کاربری بسیار هماهنگ شده بوده است و بیشتر کشورهای ترکیه، ایران و قطر را هدف قرار داده اند. یک سوم هشتگ های به اشتراک گذاشته شده از سوی این حساب های جعلی با هشتگ #ایران بوده و 17 درصد نیز در رابطه با ترکیه، قطر و عربستان سعودی بوده است. اگر چه با شکایت های صورت گرفته 1800 حساب کاربری از این دست از سوی توییتر تعلیق شده است اما به نظر نویسنده مقاله، شبکه دیاوولو بسیار گسترده تر از این تعداد است. نویسنده همچنین با اشاره به اینکه نقاط ضعف و «نقاط کور» توییتر از سوی دولت عربستان سعودی مانند سلاح علیه دیگران استفاده می شود، نوشته است: سال گذشته نیز 3 شهروند سعودی که دو تن از آنها از کارمندان توییتر بودند به جرم جاسوسی برای عربستان سعودی از سوی دولت آمریکا بازداشت شدند.
منبع: خبرگزاری آناتولی


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :