آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265622
تاریخ انتشار : 7 بهمن 1398 11:57
تعداد بازدید : 4679

اینترنت 2G پس از 6 ماه در کشمیر برقرار شد

مقامات دولت هند، دستور برقراری اینترنت همراه را در مناطق تحت کنترل هند کشمیر را صادر کردند. اما این اینترنت کم سرعت 2Gاست و مردم فقط اجازه دسترسی به 300 وب سایت خواهند داشت.
undefined

آی تی من- دستور برقراری اینترنت نسل 2 همراه در کشمیر، روز جمعه گذشته صادر شد و به طولانی ترین قطع دسترسی به اینترنت در یک کشور دموکراتیک پایان داد. محدودیت دسترسی به اینترنت، حدود 6 ماه پیش پس از ناآرامی ها در کشمیر صادر شده و اقتصاد این منطقه را فلج کرده بود.
اطلاعیه ای که از سوی مقامات دولت فدرال این منطقه صادر شد، بیان می دارد: خدمات دیتای موبایل و دسترسی اینترنت از طریق خطوط ثابت باید با رعایت برخی محدودیت ها در منطقه جامو و کشمیر برقرار شود.
بر اساس این دستور، دسترسی به اینترنت فقط به وب سایت هایی که در یک فهرست سفید قرار دارند، مجاز خواهد بود و دسترسی به اپلیکیشن های رسانه های اجتماعی که قابلیت ارتباطات فرد به فرد را می دهند و  همچنین وی پی ان، همچنان ممنوع است.
خدمات اینترنت و موبایل در منطقه کشمیر، پس از اعتراضات مردمی در این منطقه که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، از روی 5 اوت (14 مرداد) قطع شده بود. مردم کشمیر به تغییر در دو ماده قانون اساسی هند اعتراض داشتند. این دو ماه ضامن استقلال جامو و کشمیر بود که دولت ناراندارا مودی، آن را لغو کرد.
در پی لغو قوانین استقلال و در هراس از گسترش اعتراضات مردمی، دولت هند علاوه بر اعزام ده ها هزار نفر نیروی نظامی به این منطقه و دستگیری رهبران سیاسی، مقررات حکومت نظامی اعلام و ارتباطات را نیز قطع کرد و در حالی که اکثر محدودیت ها به تدریج برداشته شده بود، قطعی اینترنت همچنان ادامه پیدا کرد.
روز دهم ژانویه (بیستم دی ماه) دادگاه عالی هند از دولت خواست که تمامی دستورهای قطع خدمات اینترنت را بازنگری کند. این دادگاه همچنین حکم داد که ممنوعیت اینترنت برای زمان نامحدود، غیرمجاز  است. 
در حکم این  دادگاه آمده است: تحرکات آزاد مردمی، اینترنت و آزادی های اساسی نمی تواند مشمول اقدامات خودسرانه قدرت شود.
با وجود این حکم اما دسترسی به اینترنت همچنان به 300 وب سایت، از جمله بانک ها، برخی پورتال های خبری، موسسات آموزشی، خدمات عمومی و اپلیکیشن های سفر و غذا محدود مانده است.
اما مردم این منطقه، با انتقاد از تصمیم دولت برای قطع اینترنت، می گویند که برقرار محدود خدمات نیز بسیار دیر و خیلی کم است.
زینب شهید، دانشجوی 29 ساله دکترای تحقیقات مدیریت، با بیان اینکه بسیار ناامید شده است، به الجزیره گفت: یک دانشجو با اینترنت 2G چه کاری می تواند بکند؟ فکر می کنید بعد از 6 ماه این عدالت است؟
شهید می گوید: دولت می خواهد به دنیا نشان بدهد که اینترنت را برقرار کرده است. اما در واقعیت، این اینترنت به درد کسی نمی خورد. با این اینترنت، باز کردن یک ایمیل ساده، ساعت ها طول می کشد. از سوی دیگر، قطعی 160 روزه اینترنت، زیان های شدیدی را متوجه کسب وکارها و گردشگری این منطقه کرده است.
شیخ عاشق، رییس اتاق بازرگانی و صنایع کشمیرمی گوید که این قطع اینترنت موجب بیش از 2.5 میلیارد دلار خسارت شده است.
وی می افزاید: ما هنوز دسترسی کاملی به اینترنت نداریم و زمانی که اینترنت دایر شود، تازه می توانیم بگوییم که زندگی و کار ما تسهیل شده است. این گام دولت هم خیلی کوچک و هم خیلی دیر بوده است.
گزارش اتاق بازرگانی و صنایع کشمیر نیز بیان می دارد که قطع اینترنت موجب از بین رفتن ده ها هزار فرصت شغلی شده است.
این گزارش می افزاید: وام گیرندگان از موسسات مالی، توان بازپرداخت تعهدات خود را ندارند و بسیاری از آنها در معرض ورشکستگی قرار گرفته اند. بسیاری از کسب وکارها تعطیل شده یا درصدد تعطیلی هستند.
بر اساس گزارش اتاق بازرگانی کشمیر، بخش هایی که مستقیما به اینترنت وابسته اند، مانند بخش های فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیکی، با زیان شدید مواجه شده اند و صنایع گردشگری و صنایع دستی نیز آینده نامعلومی دارند.
عاصم مهراج، هم بنیان گذار که در سال 2017 به همراه دوستانش یک فروشگاه آنلاین کتاب راه اندازی کرده است، می گوید که در طول مدت قطع اینترنت، مجبور به تعطیل کردن کسب وکارشان بوده اند.
وی می افزاید: برقراری اینترنت نیز دیگر فایده ای ندارد. قبل از پنجم اوت، ما چشم اندازی مثبتی برای کارمان داشتیم، اما امروز برای زنده ماندن دست و پا می زنیم. حتی اگر اینترنت 4G هم برقرار شود. باید برای جبران خسارت و زمان از دست رفته به شدت کار بکنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :