آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265905
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1398 13:16
تعداد بازدید : 4723

گوشی ایرانی؛ می نویسیم تولید، می خوانیم واردات

طبق اظهارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، این روزها معرفی شرکت های تولیدکننده گوشی های ایرانی را انتظار می کشیم که استانداردهای خوبی در حوزه شبکه توزیع و کیفیت خدمات و خدمات پس از فروش داشته باشند.
undefined

فناوران- بحث شرکت های ایرانی که گوشی ایرانی هم تولید کنند، موضوع جدیدی نیستند. درواقع تولید گوشی از زمان ورود نخستین تلفن همراه به کشور تا امروز، همواره یکی از دغدغه های صنعتمردان ایرانی بوده است. تعرفه واردات این کالا از زمان ورود سیم کارت به ایران، تا سال ها چهار درصد بود و به یکباره بعد از تصمیم دولت نهم به تولید تلفن همراه، تا ۶۰ درصد افزایش یافت. همان زمان هم صحبت از سه شرکت تولیدکننده گوشی بود و هدف تولید شش میلیون نسخه گوشی ظرف مدت دو سال مطرح شد.
هرچند درنهایت خبری از تولیدهای این شرکت ها نشد و پس از نابه سامانی های بسیار و افزایش قاچاق گوشی ها برای فرار از تعرفه بالای واردات، با پذیرفتن نقش افزایش تعرفه واردات در تولید گوشی، تعرفه های گمرکی کاهش یافت. این روزها هم تنها یک شرکت به عنوان تولیدکننده محدود گوشی شناخته می شود؛ تولیدکننده ای که البته به زعم برخی از کارشناسان این حوزه، بیشتر سرهم کننده قطعات وارداتی گوشی هستند تا این که بخواهند صفر تا صد گوشی را در داخل کشور تولید کنند.
به همین دلیل است که برخی از مسوولان معتقدند ما گوشی تماما ایرانی نداریم و به جای تولید، همه قطعات وارد شده و در شرکت های ایرانی سرهم می شود. حتی شرکت هایی که در ایران به عنوان تولیدکننده گوشی مطرح می شوند، قطعات خود را از چین وارد کرده و درحالی که این گوشی ها در چین تولید می شوند، قطعاتشان جدا شده و آن ها را به ایران می فرستند تا سرهم شده و با عنوان گوشی ایرانی معرفی شود.
از طرفی این اعتقاد وجود دارد که ایران توانایی و دانش فنی و بازار لازم را برای فروش گوشی ندارد، به همین دلیل از سایر برندهای خارجی عقب می افتد و به دلیل نداشتن نیروی کار ارزان و بازار جهانی صرفه اقتصادی برای تولید مستقیم گوشی وجود ندارد، چرا که در این صورت نیاز است تا تولیدکننده ها هرروز نوآوری کنند و کیفیت را بالا ببرند.
پیشنهادی که در این باره مطرح می شود این است که به جای تلاش برای تولید گوشی های ایرانی با کاهش تعرفه واردات قطعات گوشی و سرهم کردن آن ها در ایران، لوازم جانبی تلفن همراه را تولید کنیم. درواقع این که بتوانیم ابتدا یک شارژر گوشی یا قاب و یا حتی گلس گوشی در کشور تولید کنیم و پس از آن به دنبال ساخت گوشی های ایرانی بیافتیم و از جز به کل برسیم.
اما موضوع تولید گوشی ایرانی مدتی است که دوباره مطرح شده، البته چند سال پیش هم گوشی هایی که به انحاء مختلف در داخل تولید شده بودند، در بازار موجود بود. ولی به تازگی بحث تولید گوشی ایرانی بار دیگر داغ شده و چندی پیش اعلام شد ایرادهای گوشی تلفن همراه تولیدکننده داخلی برطرف شده نسخه آخر گوشی، ظاهرا خوب و قابل رقابت با نوع خارجی اش شده است.
به همین دلیل، طرح حمایت از تولید و توسعه زیست بوم موبایل تولید داخل به تازگی کلید خورد. زیست بوم تولید تلفن همراه هوشمند در داخل کشور در معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با هدف طراحی نقشه راه تبدیل کشور به قطب تولید تلفن هوشمند در منطقه اجرایی شده و با در نظر گرفتن شاخص هایی منطبق بر منطق بازار و تخصیص امکانات و فرصت ها به تولید داخل شکل اجرایی به خود پیدا کرد.
در حال حاضر طبق برآوردهای انجام شده، قرار است در مدت دو سال، به تولید دو میلیون گوشی تلفن همراه برسیم و درحالی که همین حالا هم یک شرکت محصول خود را درحوزه گوشی های هوشمند ارائه کرده، طبق وعده ای که داده شده، سه شرکت دیگر نیز باید نخستین محصولات خود را در این روزها رونمایی کنند؛ محصولاتی که انتظار می رود این بار فراتر از گوشی های سرهم بندی شده قطعات وارداتی باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :