آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 265993
تاریخ انتشار : 20 بهمن 1398 11:31
تعداد بازدید : 392

گام مهم صنعت فضایی کشور برای رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از گام مهم دیگری در حوزه صنعت فضایی برای رسیدن به مدار 36 هزار کیلومتری خبر داد.
undefined

فناوران- محمدجواد آذری جهرمی در آستانه بر مدار قرار گرفتن ماهواره سنجشی ظفر در مدار ۵۰۰ کیلومتری از گام بلند صنعت فضایی کشور برای رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری خبر داد. وزیر ارتباطات با هشتک «خبر خوب» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: پس از چند بار عدم موفقیت، موتور «آرش» که قادر است ماهواره ها را از مدار ۵۰۰ کیلومتری تا مدار ۲۱۰۰۰ کیلومتری انتقال دهد، آزمایش «موفق» خود در شرایط خلأ را در پژوهشگاه فضایی ایران پشت سر گذاشت. آذری جهرمی در خاتمه با هشتک «#آینده_روشن» نوشت: یک گام مهم دیگر برای رسیدن به مدار ۳۶۰۰۰ کیلومتری.
گفتنی است به زودی ماهواره سنجشی ظفر در ارتفاع ۵۳۰ کیلومتر مدار زمین قرار می گیرد. عملکرد ماهواره ظفر حداقل برای یک و سال نیم در نظر گرفته شده و با وزن ۱۱۳ کیلوگرم در مدار لئو (مدار پایینی زمین) قرار می گیرد. مدت گردش این ماهواره در شیب ۵۶ درجه مدار زمین حدود ۹۴ دقیقه طول خواهد کشید.
کاربردهای این ماهواره شامل پایش مرز دریاچه ها، پایش خطوط ساحلی، به روزرسانی نقشه کاربری اراضی، به روزرسانی نقشه مرز پهنه های کشاورزی، به روزرسانی نقشه پهنه بندی و پایش تغییرات دریاچه های دائمی و فصلی، شناسایی مناطق تخریب شده بعد از بحران در نواحی شهری، تهیه نقشه های ساختاری (شناسایی گسل ها و چین ها) و تعیین مرز گسترش شهری و پایش رشد مناطق شهری است.
منبع: روابط عمومی وزارت ارتباطات


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :