آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266043
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1398 12:58
تعداد بازدید : 187

هدف «ظفر» بود؟

حمله سایبری که یک چهارم اینترنت ایران را از کار انداخت

چندی پس از آنکه سرورهای سازمان ملل متحد بر اثر حملات سایبری شدیدی از کار افتاد و در همان هفته ای که کریستین لاگارد، رییس بانک مرکزی اتحادیه اروپا درباره آثار سوء حملات سایبری بر اقتصاد جهان هشدار داد، ایران نیز هدف حملات سایبری قرار گرفت؛ حملاتی آنچنان قوی که موجب از کار افتادن نسبی و مقطعی اینترنت در سرتاسر کشور شد.
undefined

آی تی من- فوربس در گزارشی نوشت: نت بلاکس (NetBlocks) که وضعیت اینترنت جهان را به صورت بی درنگ نمایش می دهد، تایید کرد که شبکه ارتباطات راه دور ایران در صبح روز هشتم فوریه (شنبه 19 بهمن ماه) با اختلال وسیع روبه رو بوده است. این رصدخانه اینترنتی که سطح دسترسی به اینترنت را به صورت دقیق و بی طرفانه بررسی می کند، با استفاده از ترکیبی از تکنیک های اندازه گیری و طبقه بندی، اختلالات و حملات سایبری به زیرساخت های حیاتی را به صورت در لحظه شناسایی می کند. 
پس از این اتفاق نت بلاکس در توییتی نوشت که ارتباطات اینترنت ایران به 75 درصد افت کرده که گفته می شود به دلیل تصمیم مقامات ایرانی برای فعال کردن مکانیزم دفاع سایبری موسوم به «دژفا» بوده است.
نت بلاکس در گزارش جداگانه ای می نویسد: گفته می شود که فعال سازی دژفا به منظور دفع یک حمله سایبری روی زیرساخت های ایران صورت گرفته که این حمله، تمامی ارایه دهندگان خدمات ثابت و سیار را تحت تاثیر قرار داده و هفت ساعت به طول انجامیده است.
سجاد بنابی، عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت ایران نیز روز شنبه در توییتی نوشت: در ساعت ١١:۴۴ امروز به دلیل حمله منع سرویس توزیع شده، اینترنت برخی اپراتورهای همراه و ثابت برای مدت یک ساعت با اختلال مواجه شد که با مداخله سپر دژفا و تلاش همکاران شرکت زیرساخت این ارتباطات هم اکنون عادی شده است.
وی چند ساعت بعد نیز توییت دیگری منتشر کرد و از بازگشتن وضعیت به حالت  عادی خبر داد. بنابی نوشت: با تلاش متخصصان اپراتورها، FCPها و همکاران م در شرکت زیرساخت ، همه اپراتورها به وضعیت عادی برگشتند. آخرین FCP هم شرکت آسیاتک بود که دقایقی قبل پایدار شد.
حمید فتاحی، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت نیز دیروز در توییتی چنین نوشت: هکرهای اجاره ای، امروز گسترده ترین حمله تجربه شده در تاریخ ایران را علیه زیرساخت های کشور اجرا کردند. میلیون ها مبدا، میلیون ها مقصد را هدف گرفته اند و با حمله SYN flood با نرخ ۱۸۰ میلیون PPS به دنبال اختلال سراسری در شبکه اینترنت ایران هستند. حمله دفع شده و دارند به دیوار می خورند.
البته استفاده از حملات DDos به عنوان سلاح سایبری دولت ها چیز تازه ای نیست. در دسامبر سال 2019 گزارش شد که چین از سلاح  سایبری خود با نام «توپ بزرگ چین» (The Great Cannon of China) در یک فروم آنلاین مختص دموکراسی خواهان هنگ کنگی استفاده کرده است. هر چند که بنا به گزارش روزنامه فایننشال تریبیون، سجاد بنابی گفته است که هیچ نشانه ای مبنی بر انجام حملات مذکور با حمایت دولتی مشاهده نشده و منابع و اهداف حمله بسیار توزیع شده بوده است.
این آخرین مورد از حملات سایبری ادعایی علیه زیرساخت های ایران، صرف نظر از عوامل انتسابی آن است. در دسامبر سال 2019 گزارش شده بود که سپر دفاعی «دژفا» برای مقابه با حملاتی به سرورهای دولتی و زیرساخت های الکترونیکی ایران فعال شده است. پیش از آن نیز فوربس در گزارش دیگری نوشت که ایالات متحده آمریکا، یک حمله سایبری ترتیب داده تا سیستم های کامپیوتری کنترل پرتاب موشک ایران را از کار بیندازد.
جالب اینجاست که ماهواره ایرانی ظفر نیز قرار بود در همان روز انجام حملات سایبری به مدار ارسال شود که این موضوع به تعویق افتاد. مرتضی براری، رییس سازمان فضایی ایران البته گفته است که هیچ مشکلی برای قرار دادن ماهواره ایرانی در مدار وجود ندارد؛ اما به نظر می رسد که ایران پرتاب ماهواره را تا عادی شدن شرایط به تعویق انداخته است. هنوز ارتباطی بین تاخیر در پرتاب ماهواره ظفر با حملات سایبری شناسایی نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :