آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266046
تاریخ انتشار : 21 بهمن 1398 13:11
تعداد بازدید : 178

چهارمین پرتاب ناموفق دو سال گذشته

«ظفر» به مدار نرسید

ماهواره ایرانی ظفر، دیروز برای پرتاب و قرار گرفتن در مدار به همراه ماهواره بر ایرانی سیمرغ از سایت امام خمینی(ره) سمنان پرتاب شد، اما در آخرین مرحله، از قرار گرفتن در مدار بازماند.
undefined

فناوران- شب گذشته، حسینی، سخنگوی فضایی وزارت دفاع کشورمان در گفت وگو با شبکه خبر اعلام کرد که ماهواره ظفر تا ارتفاع بالای 540 کیلومتر بالا رفت و به سرعت 6500 متر بر ثانیه رسید، اما در مراحل نهایی، موفق نشد به سرعت مورد نیاز برسد و در مدار قرار بگیرد و به این ترتیب، پرتاب ظفر ناموفق ماند.
وی افزود: البته بخش عمده ای از اهداف موردنظر در پرتاب این ماهواره حاصل شد و داده های لازم گردآوری شده که در آینده نزدیک، با تحلیل داده های به دست آمده و انجام بهبودها، مجددا برای  ارسال ماهواره به مدار اقدام خواهد شد.
گفتنی است که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری پرتاب ماهواره ظفر که صبح دیروز در این وزارتخانه برگزارشد، گفت: برای طراحی و ساخت ماهواره تلاش زیادی شده که در دو سال گذشته 3 پرتاب ناموفق را تجربه کردیم که یکی مربوط به وزارت دفاع و دو تای دیگر مربوط به ما بود، ماهواره بر سیمرغ امروز تجربه چهارم خود را طی می کند.
وی ادامه داد: ماهواره بر سیمرغ بخش دوم ماهواره را به مدار 530 کیلومتری می برد، سرعت 7 هزارو چهارصد کیلومتر است و از سمنان تا چابهار را نزدیک به 8 دقیقه طی می کند.
ساخت ماهواره ظفر به سفارش سازمان فضایی ایران و توسط محققان دانشگاه علم و صنعت از چهار سال گذشته آغاز شد و در روز 29 دی ماه سال جاری از سوی این دانشگاه به سازمان فضایی برای انجام عملیات تزریق آن به مدار تحویل داده شد.
ماهواره ظفر در رده ماهواره های Low Earth orbit (مدار نزدیک زمین) با ارتفاع مداری 530 کیلومتر، شیب 56 درجه و جرم 113 کیلوگرم قرار می گیرد. در بخش فضایی، ماهواره ظفر شامل محموله تصویربرداری، محموله ذخیره و ارسال، محموله تحقیقاتی تشعشعات فضایی، زیر سیستم های تعیین موقعیت، تعیین و کنترل وضعیت، مدیریت داده و فرمان، انرژی، سازه و مکانیزم و کنترل حرارت بود.
آذری جهرمی گفته بود: امروز هم ما پرتاب داریم و هم ناسا که امیدواریم هر دو به خوبی انجام شود، ماهواره ظفر و ماهواره بر سیمرغ امتحان خود را پس دادند. امروز «ظفر یک» پرتاب می شود که اگر خوب عمل کند 2 سال ونیم می تواند در مدار بماند و به ذخیره داده و ارسال آنها بپردازد.
وزیر ارتباطات ایران همچنین با اشاره به برنامه های آتی سازمان فضایی ایران افزود: 5 ماهواره به نام پارس 1 و2 و ناهید 1 و 2 و ظفر 2 سال آینده پرتاب خواهند شد. 
مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران، نیز با انتشار توییتی اعلام کرده بود که بیش از صد خبرنگار در سایت امام خمینی(ره) سمنان به صورت حضوری و نیز جمع زیادی دانش آموزان المپیادی از سایت ماهدشت به صورت زنده نظاره گر پرتاب ماهواره ظفر خواهند بود.
البته بررسی های فناوران حاکی است که بسیاری از خبرنگاران رسانه های اصلی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به این مراسم دعوت نشدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :