آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266354
تاریخ انتشار : 3 اسفند 1398 12:53
تعداد بازدید : 3512

پدر «کپی پیست» در گذشت

لری تسلر (Larry Tesler) دانشمند کامپیوتر که دستورهای Cut، Copy و paste را ابداع کرد، دوشنبه گذشته در 74 سالگی درگذشت.
undefined

فناوران- تسلر که فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد بود، از پیشگامان کامپیوتر بود، روز دوشنبه در سان فرانسیسکو از دنیا رفت.
او کار خود را در سیلیکون ولی، در شرکت زیراکس آغاز کرد و سپس استیو جابز او را به اپل آورد. تسلر در شرکت های آمازون و یاهو نیز کار کرده است.
در پی درگذشت او، شرکت زیراکس در توییتی نوشت: مخترع کات، کپی و پیست، Find و Replace و دستورات متعدد دیگر، لری تسلر، محقق زیراکس بود. اینکه روز کاری شما امروز راحت تر شده است، به خاطر ایده های نوآورانه او بود.
تسلر 17 سال برای اپل کار کرد و به سمت دانشمند ارشد در این شرکت رسید.
این دانشمند در سال 1954 در محله برانکس نیویورک به دنیا آمد. تخصص اصلی  او در زمینه طراحی رابط کاربری بود و شناخته شده ترین ابداعاتش، همان هایی است که به روش کپی و الصاق متن و فایل مربوط می شود. او این دستورات را به همراه تیم مات (Tim Mott) در مرکز تحقیقات زیراکس ابداع کرد. این دستورها نخستین بار در کامپیوتر لیزای اپل در سال 1983 به کار برده شد و در سال های بعد در کامپیوترهای مکینتاش نیز از آنها استفاده شد. در سال 1974 استیو جابز که برای بازدید به مرکز تحقیقات زیراکس آمده بود، با تسلر آشنا شد. تسلر در این دیدار، نمونه اولیه کامپیوتر شخصی Alto را به جابز نشان داد که با ماوس کار می کرد. در آن زمان، برای کار با کامپیوترهای رایج، باید دستورات در سیستم عامل تایپ می شد، اما او با ماوس روی آیکون های مختلف به راحتی کلیک می کرد و دستورات انجام می شد.
تسلر به یاد می آورد که جابز از دیدن این کامپیوتر هیجان زده شده و گفته است: چرا با این ایده کاری نمی کنید؟ این ایده انقلابی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :