آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 266548
تاریخ انتشار : 13 اسفند 1398 16:7
تعداد بازدید : 178

نایب رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت:

ظرفیت پهنای باند داخلی افزایش یافت

نائب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت از افزایش ظرفیت دیتای کشور درپی افزایش مصرف اینترنت خبر داد و گفت: اپراتورها به دنبال کاهش هزینه استفاده کاربران از شبکه ملی اطلاعات هستند.
undefined

فناوران- سجاد بنابی گفت: در پی افزایش ۴۰ درصدی مصرف دیتا در کشور با توجه به تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و دور کار شدن کارکنان ادارات بخش های دولتی و خصوصی به دلیل شیوع بیماری کرونا و ضرورت استفاده از دیتا، ظرفیت پهنای باند کشور افزایش پیدا‍ می کند.
وی افزود: شرکت ارتباطات زیرساخت در لایه دروازه بین الملل کشور محدودیت ظرفیت ندارد ولی اپراتورهای مختلف در لایه دسترسی شبکه (acess) یک سری محدودیت هایی داشته اند و از شنبه صبح با همکاری اپراتورها، مخابرات و ارائه دهندگان خدمات اینترنت پرسرعت ثابت (FCPها) افزایش ظرفیت های دسترسی را در شبکه زیرساخت کشور ایجاد کرده ایم و ظرفیت اینترنت یکی از اپراتورها دو برابر می شود و مشکلات آن تا حدودی برطرف می شود.
بنابی اضافه کرد: قیمت تعرفه دسترسی به سایت های داخلی در بستر شبکه ملی اطلاعات در حالت عادی، نصف سایت ها و اپلیکیشن های خارجی است و اکثر اپراتورها با هماهنگی تولیدکننده های محتوا سعی دارند این هزینه را کاهش دهند.
بنابی همچنین در خصوص ادعای برخی دانشگاه ها مبنی بر نبود پهنای باند مناسب در برگزاری کلاس های درس غیرحضوری و مجازی، در پی شیوع کرونا و تعطیلی دانشگاه ها، اظهار داشت: تاکنون از سمت دانشگاه ها برای دریافت پهنای باند به شرکت ارتباطات زیرساخت مراجعه ای صورت نگرفته و از این بابت، درخواستی نداشته ایم. وی با بیان اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت با ظرفیت هایی که در بستر شبکه ملی اطلاعات ایجاد کرده است، آماده خدمات رسانی به دانشگاه ها برای اتصال آنها به شبکه ملی اطلاعات است، گفت: مشکلی از بابت ظرفیت پهنای باند نداریم و به هرگونه درخواستی پاسخ می دهیم.
وی با تاکید بر اینکه حتی این آمادگی وجود دارد که اگر لازم باشد به دانشگاه ها پهنای باند رایگان تعلق گیرد، خاطرنشان کرد: هم اکنون اغلب دانشگاهها به صورت مستقیم از شرکت ارتباطات زیرساخت، پهنای باند اینترنت دریافت نمی کنند و از طریق اپراتورهای اینترنت و یا شرکت مخابرات ایران، نسبت به تامین پهنای باند اقدام می کنند. اما بررسی ها نشان می دهد که حتی دانشگاه هایی که از شرکت زیرساخت به صورت مستقیم به شبکه متصل می شوند نیز از تمام ظرفیت پهنای باندشان استفاده نکرده اند. بنابی گفت: در صورتی که دانشگاه ها تقاضایی برای دریافت پهنای باند داشته باشند می توانند به شرکت ارتباطات زیرساخت مراجعه کنند و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در همین رابطه، از افزایش ظرفیت پهنای باند اینترنت از سوی اپراتورها برای حل مشکل کیفیت اینترنت کاربران خبر داد و گفت: گراف وضعیت شبکه اپراتورها رصد می شود. حسین فلاح جوشقانی گفت: بررسی های رگولاتوری از افزایش ۴۰ درصدی مصرف اینترنت طی روزهای اخیر و به دنبال شیوع ویروس کرونا حکایت دارد.
وی ادامه داد: هم اکنون با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و برخی شرکت ها، بسیاری از مردم بیشتر امور خود را به صورت اینترنتی انجام می دهند و این موضوع باعث شده که شاهد افزایش بار ترافیکی روی شبکه ملی اطلاعات باشیم. معاون وزیر ارتباطات اضافه کرد: حتی پیش بینی می کنیم با تعطیلی های بیشتر طی هفته های جاری، میزان مصرف اینترنت از سوی کاربران افزایش یابد و به همین دلیل به اپراتورهای ثابت و موبایل تذکر دادیم تا ظرفیت پهنای باند شبکه اینترنت خود را بالا ببرند.
وی با بیان اینکه وضعیت شبکه اپراتورها دائما از سوی رگولاتوری رصد می شود، توضیح داد: در گراف های مصرف اینترنت شبکه اپراتورهای ثابت و موبایل، اشباع ظرفیت قابل مشاهده است و این درحالی است که معمولا اپراتورها باید حدود ۲۰ درصد ظرفیت خالی روی شبکه داشته باشند. فلاح جوشقانی با تاکید بر اینکه بر این اساس اپراتورها ظرفیت پهنای باند خود را پس از مهلتی که به آنها داده شد، افزایش دادند، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که روی کیفیت اینترنت تاثیرگذار بود مربوط به سیستم های شبکه انتقال می شد که اپراتورها آن را از مخابرات دریافت می کنند.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اضافه کرد: در این زمینه با مذاکرات صورت گرفته، شرکت مخابرات ایران همکاری کامل را در دستور کار قرار داد و پیگیری ها نیز نشان می دهد که در استان های مختلف، ظرفیت انتقال بیشتری برای دسترسی، در اختیار اپراتورها قرار داده تا اپراتورها بتوانند کیفیت خدمات شان را بهبود دهند.
منبع: شرکت ارتباطات زیرساخت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :