آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 267143
تاریخ انتشار : 19 فروردین 1399 14:10
تعداد بازدید : 3506

نگرانی ژاپن از انتشار قریب الوقوع یوآن دیجیتال چین

چندین قانون گذار تاثیرگذار از حزب حاکم ژاپن از برنامه چین برای انتشار واحد پولی دیجیتال ابراز نگرانی کرده اند و گفته اند که ژاپن باید در واکنش به این تحول، برای انتشار پول دیجیتال خودش آماده شود.
undefined

فناوران- به اعتقاد این قانون گذاران، یوآن دیجیتال می تواند در اقتصادهای رو به رشد دنیا به طور گسترده ای استفاده شود و نقش دلار را به عنوان واحد پول جهانی تضعیف کند. ژاپن به عنوان متحد اصلی آمریکا در منطقه عادت به موضع گیری علیه چین دارد.
آکیرا آماری، قانون گذار مهم ژاپنی از حزب لیبرال دموکرات پس از چندین جلسه مذاکره در مورد این طرح گفته است: ما در جهان پرثبات داد و ستدهای دلاری زندگی می کنیم. اگر چنین شالوده ای فروبریزد ما چطور باید واکنش نشان دهیم؟ چون این احتمال وجود دارد که حرکت چین، به کشمکشی بر سر استیلای پولی منجر شود.
 آماری پیش تر وزیر اقتصاد ژاپن بوده است.
کوزو یاماموتو، دیگر عضو بلندپایه حزب لیبرال دموکرات که رئیس کمیسیون مالی و سیستم های بانکی مجلس است به رویترز گفت: هدف ژاپن باید انتشار ین دیجیتال بین ۲ تا ۳ سال آینده باشد. هر چه زودتر بهتر.
البته به دلیل مشکلات تکنیکی و حقوقی انتظار نمی رود ژاپن به این زودی ها بتواند ایده ین دیجیتال را عملی کند.
چین احتمالا اولین اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود که واحد پولی دیجیتال ملی منتشر می کند، اگر چه تعداد زیادی از بانک های مرکزی دنیا روی این تکنولوژی کار می کنند یا دست کم در حال بررسی احتمال آن هستند.
یاماموتو به رویترز گفته که واحدهای پولی دیجیتال می تواند هژمونی دلار در سیستم مالی دنیا را تضعیف کند البته ممکن است در بازارهایی که به دلار وابسته اند تاثیری متعادل کننده هم داشته باشد. اگر هر کشور بتواند جریان گردش پول را با واحد پول دیجیتال خود کنترل کند، در جریان بحران های مالی از نوسانات شدید جلوگیری خواهد کرد و ثبات اقتصادش حفظ خواهد شد.
ژاپنی ها خواستار آن شده اند که موضوع یوآن دیجیتال در اجلاس بعدی گروه هفت کشور صنعتی (جی7) مورد بررسی قرار بگیرد. آمریکا امسال میزبان این نشست است و چین عضو این گروه نیست. 
  شروع آزمایشی یوآن دیجیتال؟
در ماه اوت گذشته یک مقام بانک خلق چین (PBOC) گفت که کشورش سال هاست در حال توسعه واحد پولی دیجیتال است و انتشار آن را «نزدیک» اعلام کرد. تاکنون رسانه ها چندین بار از قریب الوقوع بودن زمان انتشار آن خبر داده اند اما بر اساس گزارشی جدید یوآن دیجیتال ابتدا به طور آزمایشی در دو شهر چین منتشر خواهد شد. به گزارش کایجینگ، یک رسانه مالی معتبر در چین، آغاز به کار آزمایشی این واحد پولی در دو شهر شنژن و سوژو خواهد بود. اگر همه چیز در این دو شهر به خوبی پیش برود یوآن دیجیتال خیلی زود در باقی نقاط چین هم عرضه خواهد شد.
جالب اینجاست که کایجینگ برخی گزارش های قبلی را مبنی بر اینکه هدف نهایی بانک خلق چین نابودی پول کاغذی است تایید کرده است.
در واقع همین حالا هم با محبوبیت شدید برنامه های پرداخت موبایلی، اسکناس ها و سکه های چینی بسیار کمتر از گذشته استفاده می شوند. دو برنامه اصلی که در میان چینی ها محبوبیت فراوان دارند Alipay و WeChat Pay هستند. طبق برآوردها در سال ۲۰۱۸ پرداخت موبایلی بیش از ۸۰ درصد کل پرداخت ها را در چین شامل می شده. در سال ۲۰۱۳ این رقم کمتر از ۲۰ درصد بود.
به گفته مو چانگچون، رئیس بخش تحقیقات پول دیجیتال بانک خلق چین، یوآن دیجیتال با سیستم های Alipay و WeChat Pay سازگار خواهد بود. او حتی مدعی شده که این واحد پولی بدون اینترنت هم قابل استفاده است و باید دید چینی ها چطور می توانند دست به چنین کاری بزنند.
یکی از بزرگ ترین سوالاتی که رسانه های غربی درباره یوآن دیجیتال مطرح کرده اند موضوع حفظ حریم خصوصی هنگام استفاده از این واحد پولی است. باید دید دولت چین به چه میزان اطلاعات تراکنش ها دسترسی خواهد داشت. 
در گزارش جدید کایجینگ، مو چانگچون گفته که یوآن دیجیتال دست کم درجه ای از ناشناس ماندن را به کاربران ارائه خواهد کرد. او توضیح دقیق تری در اینباره نداده است. به طور قطع نمی توان یوآن دیجیتال را با واحد پولی دیجیتالی مثل بیت کوین مقایسه کرد که ناشناسی کاربرانش را تا حد زیادی تامین می کند. حتی هنوز معلوم نیست یوآن دیجیتال از تکنولوژی بلاکچین استفاده خواهد کرد یا نه. 
منبع: اتاق تهران


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :