آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 267305
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1399 14:50
تعداد بازدید : 4988

شیوه کار سیستمی که امیدها را به مقابله موثر با ویروس کرونا افزایش داده است

پاسخ به سوالات موجود در زمینه سیستم ردگیری تماس گوگل و اپل

روز جمعه گذشته گوگل و اپل اعلام کردند که در یک پروژه بلندپروازانه برای مبارزه با همه گیری کرونا همکاری می کنند. این پروژه که به منظور تعریف پروتکل جدیدی برای مبارزه با ویروس اجرا می شود، پروژه ای پیچیده با آثار جدی در زمینه حریم خصوصی و سلامت عمومی است.
undefined

فناوران - در قالب این همکاری، یک پلتفرم ردگیری تماس (contact-tracing) بر پایه بلوتوث ایجاد می شود. در این سیستم که بر پایه سینگال های LE بلوتوث کار می کند؛ وقتی دو نفر به هم نزدیک می شوند، تلفن های همراه آنها یک کلید شناسایی بی نام برای هم ارسال می کند و اگر یکی از آن دو نفر بعدا مبتلا به کووید 19 تشخیص داده شود، اطلاعات روی اپلیکیشن تبادل می شود و اگر شخص مبتلا به هر فرد دیگری نزدیک شود، به نفر دوم پیام هشداری ارسال می شود. اپل و گوگل اعلام کرده اند که این برنامه را در در مرحله به اجرا در می آورند. فاز اول پروژه با ارایه یک API برای گوشی های اندروید و آی او اس از  اواسط ماه آینده میلادی (ماه مه) اجرا می شود و در این مرحله، استفاده از پلتفرم محدود به اپلیکیشن های رسمی نهادهای سلامت عمومی خواهد بود که روی اپ استور اپل یا پلی استور گوگل ارایه می شود. در فاز اول، افراد باید برای مشارکت در این برنامه، یکی از اپلیکیشن های مورد نظر را دانلود کنند.
در فاز دوم نیز قرار است این دو شرکت، ردیابی تماس برای کووید 19 را به عنوان یکی از امکانات عمومی در سیستم عامل اندروید و آی او اس ارایه کنند.
این خلاصه اتفاقی است که قرار است در پروژه مشترک اپل و گوگل بیفتد. اما در ادامه  با نگاهی دقیق تر، به سوالات مطرح درباره این برنامه پاسخ داده شده است.
 عملکرد این پروژه چگونه است؟
وقتی کسی به یک بیماری جدید (مانند ویروس کرونا) آلوده می شود، کارکنان نهادهای بهداشتی سعی می کنند با شناسایی فرد آلوده و قرنطینه کردن تمامی نزدیکان او، از شیوع بیماری جلوگیری کنند. به این کار ردیابی تماس یا contact-tracing می گویند که راهکاری بسیار مهم در کنترل همه گیری هاست.
در واقع، کاری که گوگل و اپل انجام داده اند، ساخت یک سیستم خودکار برای ردیابی تماس است که البته با روش سنتی تفاوت دارد و زمانی کارآمدتر می شود که با روش های سنتی هم زمان به کار گرفته شود. از سوی دیگر این سیستم قابلیت اجرا در سطحی بسیار وسیع تر از روش سنتی دارد که با توجه به همه گیری ویروس کرونا در سرتاسر جهان، بسیار مهم است.
از آنجا که این پروژه مشترکا از سوی اپل و گوگل اجرا می شود، احتمالا بخشی از قابلیت های آن به سیستم عامل های اندروید و iOS افزوده خواهد شد. به این ترتیب این راهکار فنی روی بیش از سه میلیارد گوشی هوشمند در سرتاسرجهان در دسترس خواهد بود. همچنین باید دانست که گوگل و اپل در حال کار روی یک چارچوب مشترک هستند و نه یک اپ. این دو شرکت ایجاد پلتفرم و تامین امنیت و محرمانگی آن را به عهده خواهند داشت و طراحی اپلیکیشن برای آن با دیگر شرکت ها و سازمان ها خواهد بود.
 سیستم چگونه کار می کند؟
به بیان ساده، این سیستم به گوشی شما امکان می دهد که با گوشی های نزدیک خودش را شناسایی کند. تا وقتی این سیستم فعال باشد، گوشی شما به طور متناوب، یک کد بی نام را که با استفاده از شناسه منحصر به فرد گوشی تولید شده، ارسال می کند. سایر گوشی ها در نزدیکی شما این کد را دریافت و ذخیره می کنند و به این ترتیب یک فهرست از کدهای دریافتی و زمان دریافت آنها ایجاد می شود.
شخصی که از این سیستم استفاده می کند، اگر به بیماری مبتلا شد، می تواند کد شناسه خود را در یک پایگاه داده مرکزی ثبت کند. گوشی شما به آن پایگاه داده دسترسی مداوم دارد و محیط اطراف شما را متناوبا پویش می کند که ببیند آیا یکی از آن شناسه ها در نزدیکی شما هست یا نه. اگر یک شناسه منطبق پیدا شد، یک پیام هشدار مبنی بر اینکه در معرض آلودگی قرار دارید، برای شما ارسال می شود.
 چطور باید ابتلا به بیماری را گزارش کرد؟
اسناد منتشر شده درباره این پروژه توضیحات چندانی در این خصوص در برندارد. از بررسی ها چنین برمی آید که ثبت موارد ابتلا به دست ارایه دهندگان رسمی خدمات بهداشت و سلامت انجام خواهد گرفت؛ اما روش و فرایند این کار کاملا شفاف نیست. 
 گوشی چطور سیگنال را ارسال می کند؟
این سیستم برمبنای نسخه بلوتوث با انرژی پایین یا BLE کار می کند و از همان آنتنی استفاده می شد که ایربادهای بی سیم هم از آن استفاده می کنند. استفاده از BLE به معنی آن است که فعالیت این سیستم شارژ زیادی از باتری مصرف نمی کند.
 برد این سیگنال چقدر است؟
هنوز در این زمینه اطلاعات دقیقی در دست نیست. BLE می تواند تا فواصل حدود 100 متری اتصال برقرار کند، اما این فاصله بستگی به مواردی همچون تنظیمات دستگاه و وجود موانعی همچون دیوار دارد.
برای بسیاری از موارد استفاده از BLE مانند اتصال ایرپاد به گوشی آیفون، فاصله باید کمتر از 6 اینچ باشد. مهندسان این پروژه امیدوارند با استفاده از روش thresholding و حذف سیگنال های با قدرت پایین تر، این دامنه کاربرد را افزایش دهند؛ اما تا زمانی که نرم افزار این سیستم به طور عملی پیاده سازی نشود، نمی توان به صورت دقیق در این زمینه نظر داد. از سوی دیگر، هنوز کاملا مشخص نیست که بهترین محدوده مکانی و فاصله برای ارسال این هشدار چقدر است. قواعد فاصله گیری اجتماعی معمولا فاصله دو متری از دیگران را توصیه می کنند؛ اما با شناخت بیشتر از ویروس کرونا، این فاصله ممکن است تغییر کند.
 آیا این یک اپلیکیشن است؟
در مرحله اول پروژه که قرار است تا اواسط ماه مه میلادی به پایان برسد، این سیستم درون اپ های رسمی نهادهای بهداشت عمومی پیاده سازی می شود. این اپلیکیشن های موبایل را نهادهای رسمی بهداشت و سلامت کشورها تهیه خواهند کرد، نه شرکت های فناوری و مسوولیت تصمیمات در زمینه شیوه اطلاع رسانی به افراد و توصیه به افراد در معرض ابتلا هم به عهده همین نهادها خواهد بود. اما در نهایت قرار است این عملکرد به سیستم عامل های اپل و گوگل افزوده شود و از منوی تنظیمات قابل فعال و غیرفعال شدن باشد. اما این مرحله ماه ها طول می کشد. بنابراین به کاربران گفته خواهد شد که اپ های رسمی دولتی را دریافت و نصب کنند.
 آیا این سیستم هشداردهی امن است؟
به نظر می رسد که باید به این سوال، جواب مثبت داد. بر اساس اسنادی که درباره این پروژه منتشر شده، استخراج اطلاعات حساس کاربران از کدهای بلوتوث کار بسیار دشواری خواهد بود و این بدان معناست که می توانید بدون نگرانی، اپ مورد نظر را اجرا کنید. این سیستم به خودی خود قادر به شناسایی شما نیست و مکان شما را نیز ذخیره نمی کند. البته اپلیکیشن های سلامتی که از این سیستم استفاده می کنند، احتمالا نیاز خواهند داشت که مکان و هویت شما را بدانند تا بتوانند نتیجه تشخیص بیماری شما را به نهادهای مسوول سلامتی
 ارسال کنند.
 آیا هکرها می توانند از این سیستم سوء استفاده کنند؟
شاید این نگرانی وجود داشته باشد که هکرها با استفاده از این سیستم، بتوانند فهرستی از تمامی کسانی که دارای بیماری هستند، به دست آورند. باید دانست که این کار، اگرچه ممکن است، اما ابدا ساده نیست. پایگاه داده مرکزی، حاوی کدهای ارسالی از سوی افراد مبتلایی است که همچنان امکان انتقال بیماری را داشته باشند و این احتمال وجود دارد که خلافکاران به این کدها دسترسی بیابند. مهندسان گوگل و اپل تلاش زیادی کرده اند تا دستیابی به هویت افراد از روی  کدهای مذکور ناممکن باشد، اما همچنان ممکن است هکرها به این منظور
 روشی بیابند.
مستندات رمزنگاری این پروژه، حکایت از این دارد که سه سطح از کلیدها برای این سیستم در نظر گرفته شده است: یک کلید اختصاصی اصلی که هرگز از دستگاه شما ارسال نمی شود، یک کلید ردیابی روزانه که از روی کلید اختصاصی تولید می شود و یک رشته از شناسه های گوشی های نزدیک که توسط کلید روزانه تولید می شود. هر کدام از این سطوح از طریق یک عملکرد رمزنگاری پیچیده و یک طرفه انجام می شود.
فایل لاگی که روی گوشی شما ذخیره می شود، حاوی شناسه های افراد نزدیک است که به خودی خود اطلاعات چندانی در خود ندارد. اما اگر تست ابتلای شما مثبت باشد، کلید روزانه هم ارسال می شود. چون این کلیدهای روزانه به صورت عمومی منتشر می شود، گوشی شما می تواند بفهمد که هر کدام از شناسه های موجود روی لاگ گوشی شما از یک کلید روزانه ارسال شده است یا نه و اگر این اتفاق افتاد، یک پیام هشدار ارسال می شود.
 آیا گوگل، اپل یا هکرها می توانند محل شما را پیدا کنند؟
فقط در شرایط خیلی خاص این اتفاق می افتد. اگر کسی شناسه گوشی های نزدیک را دریافت کند، نتیجه تست شما مثبت باشد و شما تصمیم بگیرید که نتیجه تست خود را به اشتراک بگذارید، در این صورت می توانند از این اطلاعات برای اطلاع از موقعیت جغرافیایی شما استفاده کنند.
اما باید دانست که نه گوگل و نه اپل، اطلاعاتی را که مستقیما به موقعیت مکانی شما روی نقشه اشاره کند، به اشتراک نمی گذارند. البته گوگل و اپل از راه های مختلفی می توانند موقعیت مکانی شما را بدانند، ولی این اطلاعات در سیستم ردیابی مذکور
 وجود ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :