آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 267353
تاریخ انتشار : 30 فروردین 1399 14:2
تعداد بازدید : 4699

ساخت سریع تر سوپرکامپیوتر جهان با توان پردازشی کامپیوترهای داوطلب

سریع ترین سوپرکامپیوتر جهان با استفاده از زمان بی کاری کامپیوترهای افراد داوطلب به منظور مقابله با ویروس کرونا ایجاد شد.
undefined

فناوران- Fold protein یک برنامه علمی است که در آن، توان پردازشی کامپیوتر افراد داوطلب در زمان فراغت و بیکاری کامپیوتر، به منظور مقابله با ویروس کرونا به کار گرفته می شود.
بر اساس گزارش Fold@Home، سازمانی که این تلاش رایانشی توزیع شده را مدیریت می کند، روز 25 ماه مارس گذشته قدرت پردازشی این کامپیوترهای داوطلب از مرز یک اگزافلاپ عملیات در ثانیه گذشت. هر اگزا فلاپ معادل 10 به توان 18 عملیات است. 
این توان پردازشی، 6 برابر بیشتر از قوی ترین سوپرکامپیوتر کنونی است. سریع ترین سوپرکامپیوتر IBM Summit نام دارد که در آزمایشگاه ملی Oak Ridge ایالات متحده به کار گرفته شده است. 
اما جالب است بدانید که دوشنبه گذشته، با پیوستن یک میلیون داوطلب جدید، این سوپرکامپیوتر توزیع شده، به رکورد جدید 2.4 اگزافلاپ در ثانیه رسید که از سرعت 500 سوپرکامپیوتر جهان در مجموع، سریع تر است.
داوطلبان برای شرکت در برنامه Folding@Home باید یک نرم افزار ساده را روی کامپیوترشان اجرا کنند. این برنامه، درزمانی که کامپیوتر کاربران بیکار است، محاسبات مربوط به شناخت ساختار پروتئین ها را به اجرا در می آورد.
تمامی پروتئین های پیچیده، شامل یک یا چند رشته آمینواسید هستند، که به دور خود می پیجند و ساختارهای پیجیده اما قابل پیش بینی سه بعدی بسازند. با اعمال این قواعد قابل پیش بینی، حتی کامپیوترهای خانگی نیز می توانند محاسبات مربوط به تا خوردن و پیچش را انجام دهند و زمانی که میلیون ها کامپیوتر در آن واحد این نرم افزار را اجرا کنند، این شبکه از کامپیوترها می تواند به سرعتی فراتر از سوپرکامپیوترهای رایج در محاسبات دست بیابد.
پروژه Folding@Home در ماه مارس اعلام کرد که محاسبات مرتبط با ویروس کرونا را به منظور ایجاد زمینه ساخت داروی مناسب این همه گیری آغاز کرده است. این پروژه تا کنون پیشرفت چشمگیری در شناخت این ویروس داشته  و توانسته به ساختار پروتئین این ویروس دست بیابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :