آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268444
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1399 12:8
تعداد بازدید : 4962

وام ارزان و صدور مجوز دانش بنیان در دو هفته

5 مدل حمایتی از ایده های کرونایی استارتاپ ها تشریح شد

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال ۵ مدل حمایتی از ایده های استارتاپی را در بحران کرونا تشریح کرد و گفت: وام ارزان قیمت در کمتر از ۲ تا ۳ هفته در اختیار کسب و کارها قرار می گیرد.
undefined

فناوران- مهدی محمدی با اشاره به برنامه های ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از کسب و کارهای حوزه فناوری اطلاعات در شرایط فعلی بحران ویروس کرونا، گفت: این مدل حمایتی در قالب پویش «کرونا پلاس» در حال انجام است که بر اساس آن از کسب و کارها، شرکت ها و استارتاپ هایی که دارای راه حل و ایده های فناورانه برای دوران کرونا، دوران قرنطینه و پساکرونا هستند، حمایت می کنیم. وی گفت: از کسب و کارها و استارتاپ های حوزه فناوری اطلاعات خواسته شده که در ۹ حوزه اولویت دار شامل آموزش آنلاین، حمل و نقل آنلاین، سلامت آنلاین، ورزش آنلاین، سرگرمی، توریسم آنلاین، تولید محتوای آنلاین، نوآوری اجتماعی و فروشگاه های آنلاین، ایده و ابتکارات خود را اعلام کنند. وی با اشاره به اینکه از روز یکشنبه هفته گذشته این فراخوان اعلام شده و به مدت ۲ هفته ادامه دارد، گفت: کسب و کارها تا پایان این هفته زمان دارند که در این طرح مشارکت کنند. تاکنون حدود ۳۵۰ کسب و کار، استارتاپ و شرکت دانش بنیان طرح و ایده خود را ارائه داده اند که حدود ۵۰ درصد این درخواست ها در حوزه سلامت دیجیتال است و موضوعات مربوط به حمل و نقل، ورزش، گردشگری آنلاین و راه حل های فناورانه نیز در این درخواست ها دیده شده اند. وی در مورد ۵ مدل حمایتی گفت: تسهیلات مالی یکی از مدل های حمایتی است که در قالب ارائه وام، تسهیلات بلاعوض و یا تسهیلات با بهره کم به متقاضیان ارائه خواهد شد. وی افزود: مدل دوم، حمایت زیرساختی است که می توان در قالب ارائه سرور و یا فضای ابری به کسب و کارها صورت گیرد. بر این اساس با توافق و مذاکراتی که با پروایدرهای اصلی خدمات زیرساختی دیتاسنتر و فضای ابری صورت گرفته، می توان به کسب وکارهای نیازمند، این گونه سرویس ها را با تخفیف بالا و یارانه ارائه کرد.
محمدی گفت: موضوع سوم حمایتی مدنظر مربوط به ارائه فضای فیزیکی به کسب و کارهای متقاضی است که در صورت نیاز می توان در مراکز نوآوری و شتاب دهنده ها به این کسب و کارها فضای فیزیکی اختصاص داد. وی با بیان اینکه مدل چهارم حمایت از کسب و کارهای نوپا در بحران کرونا مربوط به رفع موانع قانونی و مقرراتی و مشکل صدور مجوز می شود، ادامه داد: ما یک لاین اختصاصی برای حل این مشکلات باز کرده ایم تا از این طریق به کسب و کارهایی که با این موانع مواجه هستند کمک کنیم. وی مدل پنجم حمایت از استارتاپ ها و کسب و کارها را مربوط به تسهیل در فرآیندهای صدور مجوز دانش بنیان شدن و قرار گرفتن در فهرست شرکت های خلاق اعلام کرد و توضیح داد: در این مدل، شرکت هایی که از نظر فنی قوی هستند با سرعت بیشتر از گذشته موفق به دریافت مجوز شرکت دانش بنیان می شوند. به این معنی که اگر در حالت عادی حدود ۲ ماه زمان می برد که مجوز شرکت دانش بنیان به یک کسب و کار تعلق گیرد، در شرایط فعلی در یک سیکل ۱۵ روزه امکان دریافت مجوز شرکت دانش بنیان وجود دارد.
محمدی خاطرنشان کرد: در مورد شرکت های خلاق نیز صدور این مجوز به سرعت انجام می شود. به این معنی که اگر در حالت عادی این مجوز ظرف ۱۰ روز صادر می شد، در شرایط فعلی این فرآیند به کمتر از یک هفته کاهش یافته است.
دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه ارزیابی اولیه برای حدود ۱۵۰ درخواست توسط کارگروه های تخصصی انجام شده و واجدان شرایط به زودی در فرآیند دریافت تسهیلات ۵ گانه قرار می گیرند، اضافه کرد: پیش بینی می کنیم که اغلب کسب و کارهایی که نیازمند دریافت وام ارزان قیمت باشند در کمتر از دو تا سه هفته بتوانند این تسهیلات را دریافت کنند.
منبع: مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :