آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268791
تاریخ انتشار : 15 اردیبهشت 1399 12:20
تعداد بازدید : 4729

عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی:

کاهش قیمت تلفن همراه نیازمند تخصیص ارز است

عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ادامه روند کاهشی قیمت تلفن همراه را منوط به تخصیص ارز از سوی دولت دانست.
undefined

فناوران- محمدرضا عالیان درباره روند بازار جهانی موبایل اظهار کرد: از دی ماه سال گذشته با شیوع کرونا در شهر ووهان چین بازار تلفن همراه با تنش هایی مواجه شد و کارخانه های تولید کننده موبایل و قطعات، با توقف تولید درگیر شدند و به دلیل نقش مهم شهر ووهان در تولید کالا هایی ارتباطی، کاهش عرضه جهانی موبایل در ماه های آینده قابل پیش بینی بود.  عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی گفت: ثبت سفارش تلفن همراه در فروردین ۹۹ به صفر رسید و تلفن هایی که در ابتدای سال از گمرک ترخیص می شود مربوط به ثبت سفارش سال گذشته است و در صورت ادامه روند تخصیص ارز میزان عرضه تلفن همراه در بازار کاهش چشمگیری می یابد.
وی با بیان عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار موبایل عنوان کرد: در سال ۹۸ بالغ بر ۱۵ میلیون دستگاه تلفن همراه وارد کشور شد و از این میزان ۱۴ میلیون دستگاه به فروش رسید و بازار با اشباع واردات مواجه شد. عالیان گفت: از اسفند سال گذشته با تصمیم کشور امارات مبنی بر بستن مرز ها تجاری امکان واردات از این کشور نبود و از سوی دیگر طرح فاصله گذاری اجتماعی و تعطیلی شرکت ها به دلیل کرونا بازار موبایل را دچار التهاب کرد.
به گفته وی؛ نیاز بازار ماهانه به ۱ میلیون ۲۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه است این در حالی است که از ابتدای سال ۹۹ تا به امروز تنها ۷۰۰ هزار دستگاه تلفن همراه وارد بازار شده است که این تعداد مربوط به سفارشات قبل از عید بود و به دلیل تاخیر در تخصیص ارز ترخیص آن ها به سال ۹۹ رسید؛ این اختلاف در نیاز بازار و عرضه تلفن همراه می تواند افزایش قیمت تلفن همراه در بازار را ایجاد کند. عالیان گفت: ثبت سفارشات از ابتدای سال صورت گرفته، اما به دلیل عدم تخصیص ارز میزان واردات کاهش یافته است و با توجه به شرایط اقتصادی و محدودیت های موجود، نیاز های اساسی دیگر  در اولویت قرار گرفته است.
عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی افزود: دولت باید شرایطی را فراهم کند که با تخصیص ارز، تلفن های همراه دپو شده در گمرک ترخیص شود و با تامین نیاز بازار روند ثبات در بازار تلفن همراه ادامه یابد.
وی افزود: در صورت عدم کنترل قیمت به دلیل بار روانی ناشی از کاهش عرضه، قیمت تلفن همراه افزایش چشمگیری پیدا می کرد با این وجود از اواخر هفته گذشته روند قیمت تلفن همراه کاهشی بوده است.
عالیان با بیان اینکه کالای موبایل از ابتدای واردات تا رسیدن به دست مصرف کننده رصد می شود، گفت: روند واردات تلفن همراه شفاف است و نظارت دستگاه دولتی بر نحوه اجرای آن، امکان گران فروشی از سوی واردکننده را به صفر رسانده است؛ قیمت فروش تلفن همراه با نظرات کارشناسی و دولتی مشخص می شود و امکان افزایش قیمت موبایل وجود ندارد.
وی افزود: موبایل های دپو شده در گمرک برای تامین نیاز دو هفته آینده بازار کافی است و در صورت عدم تخصیص ارز پس از این بازه زمانی عرضه تلفن همراه کاهش خواهد یافت و به طبع آن قیمت تلفن همراه افزایش پیدا می کند.
در همین رابطه رییس اتحادیه موبایل فروشان و انفورماتیک کرمانشاه از افزایش 10 درصدی قیمت گوشی تلفن همراه به دلیل افزایش تقاضا خبر داد. شمس الله امیری به ایسنا گفت: تعطیلی مدارس به دلیل شیوع بیماری کرونا و آموزش دانش آموان از طریق فضای مجازی، تقاضا برای خرید گوشی تلفن همراه را افزایش داده است. وی ادامه داد: دانش آموزان برای نصب اپلیکشین های آموزشی نیازمند گوشی های هوشمند هستند، زیرا این برنامه ها روی بسیاری از گوشی های قدیمی امکان نصب و راه اندازی ندارد. رییس اتحادیه موبایل فروشان کرمانشاه با بیان به ورود این حجم از تقاضا برای گوشی موبایل در بازار، گفت: در برابر این میزان تقاضا، عرضه کافی وجود ندارد و از همین رو با کمبود گوشی در بازار مواجه شدیم. بر هم خوردن تعادل بین عرضه و تقاضا هم قیمت گوشی را حدود 10 درصد افزایش داده است. وی معتقد است، کمبود تلفن همراه نه تنها به دلیل بالا رفتن قیمت به ضرر مصرف کنندگان است، بلکه مغازه داران را نیز در تنگنا قرار داده است.
امیری بهترین راه برای برطرف کردن کمبود گوشی موبایل در بازار و همچنین تعدیل قیمت ها را تسهیل گری برای واردات گوشی اعلام کرد.
وی در ادامه با بیان اینکه برخی خانواده ها هم امکان خرید گوشی با قیمت زیاد را ندارند و سراغ گوشی های دست دوم رفته اند، به افراد توصیه کرد به هیچ عنوان از دلالان و یا سایت هایی که خرید و فروش گوشی دست دوم انجام می دهند، تلفن همراه نخرند.
منبع: میزان 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :