آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 268834
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1399 15:28
تعداد بازدید : 3993

اینستاگرام چگونه زندگی ما را تغییر داد

در نخستین بخش این گزارش که دیروز خواندید، اشاره شد که سارا فرایر، کتابی را به نام «بدون فیلتر» درباره پشت پرده های اینستاگرام و مدیران و بنیان گذاران آن نوشته است. در مطلب دیروز به نمونه هایی از شکل گیری کسب و کارها روی اینستاگرام نیز اشاره شد. ادامه این مطلب که به تاثیرگذاری اینستاگرام روی زندگی ما می پردازد، پیش روی شماست.
undefined

 (بخش دوم و پایانی)
نمونه هایی که فرایر در کتابش ذکر می کند، گستره وسیعی را در برمی گیرد؛ از شیوه مرتب کردن کتابخانه بر اساس رنگ جلد کتاب ها بگیر تا اماکن توریستی که سابق بر این کمتر کسی از آنها بازدید می کرده و امروز از فراوانی گردشگر، جای سوزن انداختن ندارند.
وی می گوید: اینستاگرام با ارایه تصاویری جذاب از زندگی و تفریحات، کاربران را وادار می کند که زندگی خود را به نحوی تغییر دهند که قابلیت انتشار عکس را داشته باشد. او اشاره می کند که اوقات فراغت به نمادی از این وضعیت تبدیل شده که چگونه اینستاگرام به صورت تدریجی روی اقتصاد اثر می گذارد؛ زیرا مردم شروع به ارزیابی تجربیات دیگران کرده اند. اکنون بسیاری از ما، در زمان تعطیلات، سعی می کنیم به مناطقی برویم که قابلیت های تصویری بهتری داشته باشند و بتوانیم عکس های خوبی از آنجا ثبت کنیم.
اما این فقط زندگی روزمره ما نیست که باید در اینستاگرام جذاب به نظر برسد؛ چهره ما هم همین وضعیت را دارد. اپلیکیشن های ویرایش عکس مانند Facetune به لطف اینستاگرام محبوبیت فوق العاده ای یافته اند. نوجوانان با این ابزارها، بینی خود را کوچک می کنند، کمر خود را باریک تر می کنند و بخش هایی از بدن خود را با کمک ابزارهای دیجیتال پنهان می سازند. یک جراح پلاستیک به فرایر گفته است که مشتریانش حالا به دنبال جراحی هایی هستند که صورت شان را به شیوه این اپلیکیشن ها تغییر دهد.
کیم کارداشیان که صفحه اینستاگرامش هفتمین حساب کاربری پر طرفدار این شبکه اجتماعی است، با تصاویری که منتشر کرده، موجب شده که در سال 2017 حدود 20 هزار نفر در آمریکا دست به عمل جراحی مشهور به «باسن برزیلی» بزنند.
اما این چیزی نبود که سیستروم واقعا می خواست. به نوشته فرایر، سلیقه زیبایی شناختی بنیان گذار و مدیر ارشد اجرایی اینستاگرام، چندنا با سلفی و تصاویر نیمه برهنه کنار ساحل و استخر جور درنمی آمد. جالب اینکه این چنین پست هایی محبوبیت پیدا می کردند؛ در حالی که حساب رسمی اینستاگرام، عملا به آنها بی توجهی می کرد. به گفته فرایر، اگرچه اینستاگرام از طریق الگوریتمش، عملا انتشار سلفی و انجام جراحی زیبایی را تشویق می کرد، اما این موضوعات جزو ارزش های این شرکت نبود. 
به نوشته فرایر، این تصمیم که تعداد دنبال کننده ها و لایک های هر پست به نمایش دربیاید، عملا اپ اینستاگرام را به یک بازی تبدیل کرد که در آن می توان برنده یا بازنده شد.
تحقیقی که انجمن سلطنتی سلامت عمومی در سال 2017 انجام داده، نشان می دهد که اینستاگرام بدترین اپلیکیشن برای سلامت روانی نوجوانان است. اما آیا این وضعیت نتیجه ای محتوم بوده است؟
فصل آخر کتاب فرایر با جمله ای از یکی از مدیران اینستاگرام شروع می شود: «هر چیزی در میلیارد می شکند». اینستاگرام نیز نخستین بار در ژوئن سال 2018 به رکورد یک میلیارد کاربر فعال ماهانه دست پیدا کرد. فرایر می گوید: به باور من، وقتی چیزی چنین بزرگ شود، بالاخره در نقطه ای کنترل آن از دست خارج می شود.
وی با اشاره اینکه هم اکنون 6 میلیون حساب کاربری با بیش از یک میلیون دنبال کننده در اینستاگرام وجود دارد، می افزاید: مدیران اینستاگرام می خواستند که یک جامعه بهتر بسازند، ولی برای این کار منابع لازم را در اختیار نداشتند که البته این حرف در مورد محصولی که بخشی از یک شرکت غول آسا و ثروتمند مانند فیس بوک محسوب می شود، مسخره است.
مارک زاکربرگ اینستاگرام را در آوریل 2012 خرید. در آن زمان این اپلیکیشن فقط 13 نفر کارمند داشت و تا آن زمان حتی یک ریال هم سود نکرده بود. زاکربرگ حاضر به مصاحبه با فرایر نشده و فقط در پاسخ به این سوال که «چرا با وجود خریداری اینستاگرام، به استقلال آن متعهد مانده؟» از طریق یکی از کارکنان روابط عمومی فیس بوک یک پاسخ ایمیلی به این شرح ارسال کرده است: «ساده است؛ زیرا اینستاگرام سرویسی عالی بود و ما می خواستیم به رشد آن کمک کنیم.»
اگرچه زاکربرگ حاضر نشده که مصاحبه ای برای درج در کتاب «بدون فیلتر» با فرایر انجام بدهد؛ اما این کتاب به اندازه سیستروم و اینستاگرام، به زاکربرگ و فیس بوک نیز پرداخته است. جالب است بدانید که واژه اینستاگرام در این کتاب 1673 بار تکرار شده و نام فیس بوک نیز 1179 بار.
این خانم نویسنده می گوید: بسیاری اوقات ما فکر می کنیم وقتی یک شرکت به فروش می رسد، داستان کسب وکارش به پایان خواهد رسید. اما در مورد اینستاگرام این اتفاق نیفتاد.
این کتاب البته جنگ قدرت میان زاکربرگ و سیستروم را به تصویر می کشد. فرایر معتقد است که دلیل خریداری اینستاگرام از سوی فیس بوک، ناشی از توهم و بدگمانی زاکربرگ نسبت به رقابت بوده است؛ به همین دلیل هم زاکربرگ، گاهی جلوی رشد اینستاگرام را گرفته است. پس از اینکه اینستاگرام به یک میلیارد کاربر رسید، مالک فیس بوک یک ویژگی را که به طور خودکار کاربران فیس بوک را به دوستان شان در اینستاگرام مرتبط می کرد، حذف کرد. زاکربرگ همچنین به اینستاگرام اجازه جذب کارکنان بیشتر را نداد و مدیریت محتوای فیس بوک را نسبت به اینستاگرام در اولویت قرار داد که همین ناکارآمدی مدیریت و نظارت بر محتوا، دردسرهایی را برای اینستاگرام به وجود آورد؛ از جمله فروش مواد مخدر و شیوع خودجرحی (self-harm) در اینستاگرام.
اگر به ویژگی های عجیب و غریب سیستروم، مانند ماجرای قهوه، در این کتاب اشاره شده، زاکربرگ هم مورد تعجب انگیز در اخلاق و رفتار ندارد و نمونه های متعددی را می توان در این کتاب پیدا کرد. برای مثال، در سال 2012، در شبی که قرارداد تملک اینستاگرام نهایی شد، سگ زاکربرگ به نام «Beast» پای امین ذوفنون، (مسوول انعقاد این قرارداد از سوی فیس بوک) را گاز گرفت. ذوفنون بعدها به شوخی می گفت که زاکربرگ بیش از اینکه به فکر او باشد، نگران سگش بود. مورد دیگر اینکه، روزی زاکربرگ در جت شرکت به بازی کلمات (Scrabble) با یک نوجوان مشغول بود و از او شکست خورد. او که عصبانی شده بود، یک برنامه کامپیوتری نوشت که تمام واژه های ممکن برای حروف درج شده را پیدا کند. زاکربرگ یک ویژگی دیگر هم داشت؛ هر جلسه ای با کارکنان را با فریاد زدن این واژه به پایان می رساند: «تسلط».
هر دو مرد؛ یعنی هم زاکربرگ و هم سیستروم، اثری عمیق در زندگی ما داشته اند و جالب اینکه هر وقت که می خواهیم اینستاگرام را نقد کنیم، اغلب از زنان انتقاد می کنیم. مقالات متعددی نوشته و در آنها از اینفلوئنسرهای زیبا، به دلیل درآمدهای میلیونی روی اینستاگرام انتقاد شده است. فرایر می گوید: این گزارش ها منتشر می شود ولی کسی نمی پرسد که چه شد که به اینجا رسیدیم.
اگرچه اینفلوئنسرها به دلیل اعلام نکردن مبالغی که برای تبلیغ محصولات می گیرند، مورد انتقاد هستند، اما به گفته سارا فرایر، نویسنده کتاب «بدون فیلتر»، این موضوع به دیدگاه سیستروم برمی گردد که با سلایق زیبایی شناسانه خاص خود، علاقه ای به نمایش آگهی در این پلتفرم نداشت. او حتی یک بار دستور داد که تصویر یک برند فروش سیب زمینی سرخ کرده ویرایش شود تا زیادی تر و تازه و براق به نظر نرسد.
در حالی که ما به انتقاد از اینفلوئنسرها مشغول بودیم، اینستاگرام توانسته از زیر نگاه موشکافانه مسوولان قصر دربرود. در سال 2018 زاکربرگ به کنگره آمریکا فراخوانده شد تا در مورد سوالات مرتبط با ارایه داده های کاربران فیس بوک به شرکت کمبریج آنالیتیکا شهادت بدهد. ماجرا از این قرار بود که ترول های روس از طریق انتشار محتوا و تبلیغات هدفمند و نادرست، کاربران آمریکایی را تحت تاثیر قرار دادند تا به نفع دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 رای بدهند. اما جالب اینکه شش ماه پس از شهادت زاکربرگ، بررسی گروه تحقیقاتی مجلس سنا نشان داد که تبلیغات روسیه روی اینستاگرام بیش از فیس بوک لایک و کامنت دریافت کرده است. رسانه های یکی دو روز به این موضوع پرداختند و بعد، کلا ماجرا فراموش شد.
شاید ساده ترین فرض این باشد که گمان کنیم، انتشار تصاویر نیمه برهنه یا عمل جراحی زیبایی باسن برزیلی، بزرگ ترین آثاری است که اینستاگرام روی جامعه گذاشته است؛ ولی واقعیت پیچیده تر از این است. از آنجا که زاکربرگ اجازه داد تا اینستاگرام استقلالش را حفظ کند، این اپلیکیشن درگیر رسوایی های فیس بوک نشده است. با این وجود، زاکربرگ همچنان مالک این سرویس است و سیستروم نیز در سال 2018 از مقام مدیر ارشد اجرایی کنار رفته است. سیستروم ارزش های اخلاقی متفاوتی داشت و ضمنا علاقه داشت به ریشه های نوآوری خود برگردد. حالا فقط یک مرد است که فیس بوک، اینستاگرام و واتس اپ را کنترل می کند؛ یعنی شبکه ای جهانی با بیش از 2.5 میلیارد کاربر.
اما آینده اینستاگرام چه خواهد بود؟ فرایر می گوید که این سایت همچنان با مساله اولویت فیس بوک در زمینه مدیریت و بازبینی محتوا مواجه خواهد بود.
وی همچنین معتقد است که تبلیغات روی اینستاگرام افزایش خواهد یافت، زیرا زاکربرگ به دنبال راهی برای بازگشت سرمایه گذاری خود است. فرایر بیان می دارد که بحران کنونی که ناشی از شیوع ویروس کروناست، ممکن است این اپلیکیشن را با تغییراتی مواجه کند. به گفته وی، کسب وکار برخی از اینفلوئنسرهای اینستاگرام در این بحران تعطیل یا تضعیف شده و دیگرانی با خلاقیت بیشتر و با انتشار کتاب، آموزش های ویدیویی، کلاس های تمرینی و بدن سازی وحتی ساخت فیلترهای اختصاصی، محبوبیت پیدا کرده اند. این تغییرات ممکن است حتی پس از پایان قرنطینه نیز به قوت خود باقی بماند.
اما آیا انقلابی در اینستاگرام رخ داده است؟ جواب این سوال منفی است. فرایر می گوید: مردم همچنان می دانند که راه برنده شدن در اینستاگرام، انجام دادن کاری است که از نظر بصری جذاب باشد و من گمان نمی کنم که این وضعیت تغییر بکند.
از زمانی که اینستاگرام، ما را با فیلترهای تعدیل واقعیت (به عبارت دیگر، فیلترهایی که واقعیت را بزک می کنند) آشنا کرد، شیوه ما برای ارایه خود به دنیا تغییر یافت. یک نکته قابل توجه که کتاب «بدون فیلتر» به آن اشاره می کند، این است که اینستاگرام می خواسته جامعه ای بسازد که برای هنر و خلاقیت ارزش قایل باشد؛ اما در عوض، آنها یک مرکز خرید ساخته اند. شاید به نظر برسد که فقط اینفلوئنسرهای زیبا رو در این پلتفرم مشغول تبلیغ و فروش انواع کالاها، از قرص های لاغری تا تورهای جهانگردی لوکس هستند؛ اما واقعیت این است که همه ما در اینستاگرام، داریم زندگی خود را به نحوی در معرض فروش می گذاریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :