آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269087
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1399 13:50
تعداد بازدید : 4824

وزارت علوم مخالف است

درخواست وزارت اقتصاد برای کاهش معافیت مالیاتی دانش بنیان ها

قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه با پیشنهاد کاهش معافیت های مالیاتی شرکت های فناور پارک ها مخالف هستیم، گفت: با دوستانی که این پیشنهاد را داده اند، رایزنی می کنیم.
undefined

فناوران- مهدی کشمیری درباره پیش نویس اصلاح قانون مالیات های مستقیم که وزارت اقتصاد در آن پیشنهاد کاهش معافیت های مالیاتی درآمد شرکت های فناور پارک ها و لغو معافیت مالیاتی حقوق کارکنانشان را ارایه داده، توضیح داد و گفت: لایحه اصلاح نظام مالیاتی، در واقع اصل درست و پیش برنده ای بوده و بالاخره یکی از زیربناهای توسعه کشورها، یک نظام مالیاتی درست، شفاف و به روز است.قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری افزود: از جمله بخش هایی که به تدریج مشمول معافیت شده اند، شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک ها هستند و در همین راستا با برداشتی که وزارت اقتصاد از این موضوع داشته، یک جمع بندی کرده و بر اساس آن پیشنهاد کاهش معافیت های مالیاتی درآمد شرکت ها را ارایه کرده است.کشمیری گفت: آنچه که ما در حال حاضر نسبت به آن بحث داریم این است که آیا جمع بندی و پیشنهاد وزارت اقتصاد پیشنهاد و یا اقدام درستی است یا خیر؟ ما قطعاً با این پیشنهاد مخالف هستیم.وی در ادامه ضمن تاکید بر اینکه این حوزه، حوزه جوان و نوپایی است و هر اختلالی از این جنس، منجر به ایجاد سکته های جدی در کار این شرکت ها می شود، گفت: در حال حاضر، همه کشورهای جهان به اشکال مختلف، از چنین شرکت هایی حمایت می کنند. البته قبول دارم که نیازمند اصلاحیه در این حوزه هستیم ولی اینکه بخواهیم خللی در کارشان ایجاد کنیم، اشتباه است.قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری درباره برنامه این وزارتخانه برای جلوگیری از عملیاتی شدن این پیشنهاد، گفت: در قدم اول معاونت پژوهشی وزارت علوم بنا دارد، با دوستانی که این پیشنهاد را ارایه داده اند، تعامل و در راستای اقناع سازی آنها تلاش کند. می خواهیم آنها (وزارت اقتصاد) را قانع کنیم که در صحن دولت، اصراری برای اجرایی شدن این پیشنهاد نداشته باشند.
کشمیری ادامه داد: کار دومی که باید در دستور کار قرار دهیم، این است که باقی اعضای دولت را نسبت به این موضوع حساس کنیم که فکر می کنیم با توجه به اقبالی که به دانش بنیان ها و موضوع توسعه فناوری وجود دارد، بتوانیم آنها را قانع کنیم.
وی در ادامه گفت: دولت نیز علاقه مند به یکپارچگی جمعی است؛ یعنی اگر این موضوع از دولت خارج شد، خیلی برایشان خوشایند نیست که مثلاً بخش های دیگر نکات دیگری داشته باشند.قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در امور فناوری درباره چالش هایی که ممکن است شرکت ها در صورت موافقت با این پیشنهاد با آن مواجه شوند، گفت: این طور نیست که حیات و ممات پارک و شرکت های مستقر در پارک ها به این امتیاز قانونی وصل باشد؛ اما بالاخره یکی از ارزش افزوده هایی است که برای آنها فراهم است و کاهش معافیت ها می تواند یک امتیاز منفی برای شرکت ها باشد.
کشمیری افزود: این اکوسیستم خود دارای عناصر دیگری است که به اندازه کافی جاذبه دارد؛ یعنی مثلاً در دنیا بسیاری از پارک ها معافیت قانونی ندارند ولی پارک های زنده، پویا و پر رونقی هستند. ولی چون ما در نقطه شروع هستیم، چنین چیزی را توصیه نمی کنیم و لزومی وجود ندارد که با اعمال کاهش معافیت ها، ضربه ای را به آنها وارد کنیم و بعد بگوییم خودتان را باید ریکاوری کنید.وی در پایان توسعه و تعاملات بیرونی شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور مستقر در پارک ها را به عنوان یکی از نقاط امید جدی کشور برای عبور از مشکلات ناشی از تحریم ها برشمرد.
منبع: مهر 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :