آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269241
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1399 13:14
تعداد بازدید : 4846

آمریکای مغرور رقابت فناوری را به چین می بازد

داستان مسابقه خرگوش و لاکپشت را یادتان هست؟ به نظر کارشناسان، در رقابت فناورانه بین چین و آمریکا نیز چنین وضعیتی پیش آمده و چین، از تعلل و غرور آمریکا استفاده کرده و به زودی از این کشور پیش خواهد افتاد.
undefined

فناوران- کارشناسان می گویند: اگرچه ایالات متحده آمریکا در برخی از حوزه های رقابت فناوری جلوتر از چین است، اما در باد این پیروزی خوابیده و دچار بی عملی شده است. این کارشناسان می گویند که ایالات متحده آمریکا اگر می خواهد عرصه را به چین نبازد، نیازمند همکاری با شرکای جهانی و ایجاد تغییر در سیاست های داخلی است.
آمریکا و چین که هم اکنون درگیر جنگ تجاری و تعرفه ای هستند، در جبهه های دیگری نیز بر سر تسلط بر نسل آینده فناوری از جمله هوش مصنوعی و 5G در حال رقابت تنگاتنگی هستند.
از سوی دیگر، چین در سال های اخیر برنامه هایی را به اجرا گذاشته و امیدوار است این برنامه ها، چین را به رهبر جهانی در چند حوزه از فناوری تبدیل کند.
این کشور در حال تهیه یک نقشه راه 15 ساله به نام «استانداردهای چین 2035» است. این نقشه راه، حاوی برنامه های این کشور برای تدوین استانداردهای جهانی برای فناوری های آینده است.
از سوی دیگر، چین در سال 2017 برنامه بلندپروازانه خود را برای پیشگامی در زمینه هوش مصنوعی تا سال 2030 میلادی منتشر کرد.
5 سال  پیش نیز، دولت پکن از برنامه «ساخت چین 2025» پرده برداشت. هدف از این برنامه، تسلط بر تولید و ساخت فناوری های پیشرفته در سطح جهان است.
نقشه راه «استانداردهای چین 2035» در واقع مشخصات فنی و قواعدی است که شیوه کار فناوری های روزمره مانند شبکه های موبایل را مشخص می کند و اگر چین بتواند چنین تاثیری بر صنعت بگذارد و استانداردهایش را اعمال کند، بر بسیاری از حوزه های فناوری مسلط خواهد شد.
به گفته فرانک رُز (Frank Rose) محقق ارشد امنیت و استراتژی در موسسه بروکینگز، رقابت چین و آمریکا در اصل بر سر آن است که کدام یک، زیرساخت ها و استانداردهای جهانی فناوری اطلاعات را کنترل کند.
پیشگامی ایالات متحده در هوش مصنوعی
موسسه Citi اخیرا در گزارشی از رقابت پذیری در زمینه هوش مصنوعی در 48 اقتصاد جهان، به این نکته اشاره کرده که آمریکا همچنان در این حوزه پیشتازی قابل توجهی دارد. بر اساس این گزارش، 47 اقتصاد دیگری که بررسی شده اند، در یک دهه آینده برای رسیدن به آمریکا در صنعت هوش مصنوعی راه دشواری را در پیش خواهند داشت. پیشتازی آمریکا در زمینه هوش مصنوعی، عمدتا به دلیل ثبت اختراعات، سرمایه گذاری و تحقیقات آکادمیک بیشتر در زمینه هوش مصنوعی بوده است. این موضوع هم با توجه به استقرار بزرگ ترین شرکت های نرم افزاری در آمریکا عجیب نیست.
رده بندی موسسه Citi که بر اساس 5 عامل تحقیقات دانشگاهی، ثبت اختراعات، سرمایه گذاری، نیروی کار و سخت افزار در زمینه هوش مصنوعی انجام شده است، چین را پس از آمریکا در رده دوم قرار داده و اشاره کرده که اکوسیستم مستقل و قوی برای صنعت هوش مصنوعی در این کشور به دلایل اقتصادی و ژئوپلتیکی ایجاد شده است.
تنبلی ممنوع!
به گفته مایکل براون، مدیر واحد نوآوری دفاعی در وزارت دفاع آمریکا، چین هنوز در دو زمینه موتور جت و نیمه هادی ها از آمریکا عقب است. 
وی نیز که در وبینار موسسه بروکینگز سخن می گفت، افزود: اگرچه چینی ها هنوز در این زمینه از ما عقب هستند، ولی به گمان من، ما نمی توانیم در سایه موفقیت های خود بخوابیم. آنها به شدت در حال رقابت هستند و این من را نگران می کند. اگر ما از خواب غفلت بیدار نشویم، و الزامات رقابت را رعایت نکنیم، آنها از ایالات متحده پیش می افتند.
اسکات مور، از دانشگاه پنسیلوانیا نیز در همان وبینار گفت: اگرچه کشورهای متعددی در بخش بیوفناوری سرمایه گذاری گسترده ای کرده اند؛ چین تنها کشوری است که می تواند برای یکه تازی آمریکا در این بخش خطرساز باشد.
وی افزود: چین قصد دارد در سال جاری میلادی سهم بیوفناوری را در تولید ناخالص داخلی اش به 4 درصد برساند؛ این در حالی است که هم اکنون سهم بیوفناوری در GDP ایالات متحده در حدود 2 درصد است.
 ماراتون ابرقدرت ها
کارشناسان در آمریکا تاکید می کنند که این کشور باید به اتحاد با سایر کشورها بپردازد و از طربق تصحیح سیاست های داخلی، به افزایش رقابت پذیری کمک بکند.
اندرو ایمبری، محقق ارشد مرکز امنیت و فناوری های نوظهور دانشگاه جورج تاون در جریان وبینار مذکور گفت: آمریکا و متحدانش، تقریبا دو سوم تحقیق و توسعه در کل جهان را انجام می دهند و روش های متعددی برای استفاده از این ظرفیت در جهت توسعه و هماهنگ سازی اولویت های مشترک وجود دارد.
مایکل براون نیز گفت: انجام تحقیقات مشترک از سوی دولت و مراکز دانشگاهی، راهبردی است که در دوران جنگ سرد، قابلیت خود را به اثبات رسانده و می توان در شرایط کنونی نیز از آن استفاده کرد. وی افزود: البته راهبرد مهم تر و دشوارتر، نیاز به تحول در شیوه تفکر تجاری و بازارهای سرمایه است. به گفته وی، آمریکا باید از تفکر کوتاه مدت فاصله بگیرد و بلندمدت فکر کند. براون توضیح داد که مواردی مانند تمرکز بر درآمد فصل های مالی، رشد کوتاه  مدت قیمت سهام و دوره های کوتاه تر نگهداری سهام، نشان دهنده نهادینه شدن تفکر کوتاه مدت در جامعه کسب وکار آمریکاست. در مقابل، چین چشم اندازی بسیار بلندمدت تر دارد و فناوری و نوآوری را به عنوان عوامل کلیدی در توسعه ظرفیت های ملی به عنوان بخشی از راهبرد ملی در نظر می گیرد. براون گفت: تفکر کوتاه مدت، رویکرد مناسبی در ماراتون ابرقدرت ها نیست و اگر می خواهیم در رقابت با چین موفق باشیم، باید این وضعیت را تغییر دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :