آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 269587
تاریخ انتشار : 25 خرداد 1399 15:4
تعداد بازدید : 3490

«آرشیو اینترنت» ارایه رایگان کتاب های الکترونیکی را متوقف می کند

سازمان غیرانتفاعی آرشیو اینترنت اعلام کرد که «کتابخانه اضطراری ملی» یک سرویس عمومی برای افرادی بود که در طول همه گیری قادر به دسترسی به کتابخانه ها نبودند، اما ناشران و نویسندگان آن را به سرقت متهم کردند.
undefined

فناوران- آرشیو اینترنت برنامه ارائه نسخه های رایگان و نامحدود کتاب های الکترونیکی را به خاطر طرح دعوی از سوی ناشران به پایان می رساند. در این شکایت گفته شده امانت دادن کتاب ها بدون پرداخت غرامت به نویسندگان یا ناشران نقض عمدی حق مالکیت اثر است.
 آرشیو اینترنت از ماه مارس بیش از ۱.۳ میلیون کتاب را به صورت آنلاین و بدون محدودیت در دسترس عموم قرار داد و آن را یک کتابخانه اضطراری ملی نامید. گفته می شد که این برنامه برای خدمت به علاقه مندان به یادگیری در طول همه گیری ویروس کرونا راه اندازی شده و تا ۳۰ ژوئن یا پایان وضعیت اضطراری ملی در ایالات متحده ادامه خواهد داشت.
 با این حال روز چهارشنبه در یک پست وبلاگی اعلام شد که این کتابخانه هفته آینده بسته خواهد شد. در این پست نوشته شد که اکثریت قریب به اتفاق افراد برای مدت زمان بسیار کوتاهی از کتاب های الکترونیک امانتی استفاده کردند، بنابراین می توان ارائه کتاب ها را تحت محدودیت های عادی این سازمان یعنی ۱۴ روز ادامه داد.
 دادخواست ناشران و نویسندگان که در اول ماه ژوئن ثبت شد تنها به کتابخانه اضطراری ملی اعتراض نمی کند، بلکه به عملکرد آرشیو اینترنت در طولانی مدت اشاره دارد. کتابخانه های سنتی هزینه صدور مجوز را به ناشران می پردازند و درباره محدودیت دفعاتی که می توان یک کتاب الکترونیک را امانت داد توافق می کنند. در عوض، آرشیو اینترنت کتاب های اهدایی یا خریداری شده را می گیرد، اسکن می کند و به صورت آنلاین ارسال می کند.
 انجمن ناشران امریکایی، که برای هماهنگی پاسخ صنعت نشر به آرشیو اینترنت کمک می کند روز پنج شنبه از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد.
آرشیو اینترنت این هفته بررسی های بیشتری از سوی دفتر سناتور تام تیلیس، نماینده جمهوری خواهد کارولینای شمالی و رئیس کمیته مالکیت معنوی در کمیته دادگستری سنا دریافت کرد. 
تیلیس روز چهارشنبه در نامه ای به این سازمان درباره طرح دیجیتال سازی و انتشار ۵۰۰ هزار صدای ضبط شده از «باب استریت رکوردز»، فروشگاهی در سیاتل سوال کرد. دفتر او همچنین درباره کتابخانه اضطراری ملی در ماه آوریل ابراز نگرانی کرد.
 تیلیس در نامه خود نوشت: من ارزش حفظ فرهنگ و اطمینان از دسترسی به آن توسط نسل های آینده را می دانم. اما نگران این هستم که آرشیو اینترنت فکر کند خودش محدوده قانون کپی رایت را تعیین می کند نه کنگره.
منبع: ایبنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :