آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270037
تاریخ انتشار : 17 تیر 1399 13:13
تعداد بازدید : 4966

ممنوعیت واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو بازنگری می شود

ممنوعیت واردات گوشی های موبایل بالای 300 یورو در کشور بازتاب های متعددی را ایجاد کرد، از چرایی ممنوعیت گوشی های مسافری گرفته تا چرایی انتخاب این سقف قیمتی. در حال حاضر قیمت گوشی های بالارده در دنیا رقمی در حدود 1200 دلار است و گوشی های میان رده نیز رقمی در حدود 600 تا 700 دلار دارند. به این ترتیب انتخاب رقم 300 یورو در واقع به معنای عرضه گوشی های پایین رده است. همین مسایل نیز موجب دمیدن جان تازه به گرانی قیمت گوشی موبایل شد.
undefined

آی تی من- متعاقب این واکنش ها، عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تلفن همراه و لوازم جانبی اعلام کرد مصوبه ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو به دلیل محدودیت های ارزی وضع شده و پس از رفع این محدودیت ها لغو می شود.
رضا عالیان با بیان اعمال محدودیت جدید برای واردات تلفن همراه به میزان گفت: اخیرا مصوبه ای از سوی دولت برای محدودیت واردات تلفن همراه با قیمت بالای ۳۰۰ یورو وضع شده است که بنا به آمار های موجود ۱۰ تا ۱۵ درصد نیاز بازار را تشکیل می دهد.
عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تلفن همراه و لوازم جانبی گفت: کاهش ۴۰ درصدی تخصیص ارز برای واردات تلفن همراه در سال ۹۹ باعث این تصمیم گیری شده است.
وی افزود: در نحوه تخصیص ارز تغییری به وجود نیامده است و ارز مربوط به واردات تلفن همراه از محل حاصل از صادرات و به  قیمت روز بازار تامین می شود. همچنین برای واردات تلفن همراه کف محدودیت تعیین نشده است و اعمال این محدودیت شامل گوشی های با قیمت بالای ۳۰۰ یورو را شامل می شود.
عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تلفن همراه و لوازم جانبی گفت: گوشی های که به صورت قانونی وارد کشور می شود دارای کد ریجستری هستند، اما احتمال دارد گوشی های که به صورت قاچاق وارد شده است و بالای ۳۰۰ یورو قیمت داشته باشد ریجیستر نشوند.
وی ادامه داد: واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو به صورت مسافری به دلیل امکان ایجاد رانت و سودجویی برخی افراد نیز ممنوع شده است.
عالیان گفت: ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ دلار می تواند قیمت گوشی های در این رده را افزایش دهد اما احتمالا با برطرف شدن محدودیت ارز این مصوبه لغو می شود.
عضو انجمن واردکنندگان موبایل، تلفن همراه و لوازم جانبی افزود: از ابتدای سال برای واردات تلفن همراه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو در سال ۹۹ در نظر گرفته شده، اما با گذشت چندین هفته از این مصوبه هنوز اختصاص نیافته است.
وی اظهار کرد: طی روز های آینده با همکاری سامانه همتا و سامانه جامع تجارت قرار است برای خریداران تلفن همراه همزمان با فعال سازی، پیام ارسال شود که در این پیام قیمت تمام شده برای واردکننده و اسم واردکننده گوشی و نام شرکت گارانتی اعلام خواهد شد و با این تدبیر شاهد افزایش قیمت تلفن همراه در بازار نخواهیم بود.
با این حال انتشار خبر ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو، باعث شد تا قیمت گوشی به شدت افزایش یابد و  قیمت برخی از گوشی های پرچمدار به ۵۰ میلیون تومان هم رسید.
گزارش ها حاکی از آن است که از دیروز که خبر ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ میلیون به بازار کشور منتشر شد، درخواست برای گوشی های بالارده سامسونگ و اپل به شدت افزایش یافته و این افزایش تقاضا به معنای بالا رفتن قیمت گوشی است.
بر اساس گزارش فعالان بازار، تقاضا برای گوشی های بالارده از دیروز آنقدر زیاد شده که بازار در حال مواجهه با کمبود جنس است و بسیار مشتریانی هستند که حاضرند چند ده میلیون تومان بابت خرید این گوشی ها بپردازند چرا که خبرها حکایت از جلوگیری از واردات این مدل گوشی ها دارد و تقریبا ورود این گوشی ها به بازار ممنوع خواهد شد. 
به این ترتیب به نظر می رسد گوشی های رجیستر شده حال حاضر و موجود در بازار مشکلی نخواهند داشت و از این پس امکان واردات و رجیستری این گوشی ها غیرممکن خواهد بود.
جدای از عملی شدن یا نشدن یک طرح که بسیاری مواقع شاهد انتشار اخباری از این دست هستیم؛ عرضه و تقاضا رابطه مستقیمی با هم دارد؛ بر این اساس به نظر می رسد انتشار اخبار اینچنینی که به گفته مسوولان امر در واقع یک دستورالعمل صادر شده و هنوز قانونی وضع نشده و ممکن است هرگز عملی نشود، باعث به هم ریختن اوضاع بازار می شود کما اینکه هم اکنون بازار موبایل کشورمان درچار چنین وضعی شده و تجربه نشان داده که هرگز قیمت کالایی که بالا می رود کاهش نخواهد یافت و منتشر شدن خبری باعث شده تا قیمت ها بیش از پیش نجومی و اوضاع به شدت نابسامان شود.
در این میان هم احتمالا بسیاری از سودجویان اقدام به احتکار یک سری از گوشی ها می کنند که قطعا پس از اعمال قوانین جدید به دلیل عدم واردات سری جدید، این دستگاه ها حکم طلا را خواهند داشت و با قیمتی عجیب به دست مشتریان خواهد رسید.
مخالفت وزیر ارتباطات
از سوی دیگر، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  در توییتی، اعلام کرد که در این رابطه با رییس کل بانک مرکزی و سرپرست وزارت صمت صحبت کرده است.
آذری جهرمی نوشت: «ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰یورو دارای سه ایراد جدی است. با رییس کل بانک مرکزی و همچنین سرپرست وزارت صمت، صحبت کردم و استدلال ها را مطرح کردم. با تاکید بر ضرورت رعایت اولویت های منابع ارزی کشور، بنا شد این تصمیم بازنگری 
شود.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :