آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270268
تاریخ انتشار : 28 تیر 1399 10:35
تعداد بازدید : 4429

با استفاده از ابزار هوش مصنوعی گوگل

خط هیروگلیف را یاد بگیرید

بخش هنر و فرهنگ گوگل، سه روز پیش و به مناسبت سالروز کشف سنگ روزتا، ابزاری را معرفی کرد که با آن، هر کسی می تواند خط هیروگلیف را بخواند و یاد بگیرد.
undefined

آی تی من- سنگ روزتا که به دلیل کشف اش در روستایی به نام رشید در مصر به سنگ رَشید هم مشهور است، سنگ نبشته ای از دوران مصر باستان است که در درک نوشتار هیروگلیف ابزاری کلیدی بوده است. سنگ روزتا یکی از مهم ترین کشفیات دنیای باستان شناسی است که در موزه بریتانیا در شهر لندن انگلستان نگهداری می شود.
همان طور که می دانید، مصریان باستان از سیستم خط هیروگلیف استفاده می کردند، اما تنها گروه اندکی قادر به نوشتن و خواندن این خط بودند. حالا بخش هنر و فرهنگ گوگل، ابزاری به نام فابریسیوس (Fabricius) معرفی کرده که یادگیری و خواندن هیروگلیف را برای هر کسی ممکن می کند. بخش هنر و فرهنگ گوگل، به خاطر اپ ها و ابزارهای سرگرم کننده ای که به منظور آشنایی بیشتر مردم با هنر و تاریخ ارایه می کند، شناخته شده است.
فابریسیوس که نامش را از گئورگ فابریسیوس، شاعر، مورخ و باستان شناس آلمانی گرفته که از او به عنوان پدر مطالعه سنگ نبشته ها یاد می شود، یک ابزارهوش مصنوعی است که به کاربران امکان می دهد با هیروگلیف های باستانی ارتباط برقرار کنند و حتی برای دوستان شان، پیام هایی به خط هیروگلیف بفرستند. محققان نیز می توانند با این ابزار به کشف رمز نشانه ها با استفاده از یادگیری ماشین بپردازند.
فابریسیوس، سه بخش با عنوان های یادگیری، بازی و کار دارد. در بخش یادگیری (Learn) مقدماتی از تاریخ و آموزش های ابتدایی خط هیروگلیف در 6 مرحله آموزش داده می شود. در این بخش تمرین هایی هم به کاربر داده می شود؛ از جمله اینکه کاربر باید یک نشانه هیروگلیف را رسم کند و سپس با یادگیری ماشین، این نشانه بررسی و دقت آن اعلام می شود.
در بخش بازی (Play) می توانید یک متن را به سیستم وارد کنید تا معادل آن به خط هیروگلیف تولید شود. سپس می توان این هیروگلیف را روی شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت یا به صورت یک لینک برای دوستان فرستاد. البته خود گوگل اعلام کرده که این ترجمه ها به خط هیروگلیف، به صورت آکادمیک صحیح نیست و صرفا جنبه سرگرمی دارد.
در نهایت، محققان نیز می توانند در بخش کار (Work) به رمزگشایی از نشانه ها بپردازند.
بنا به اعلام گوگل، فابریسیوس نخستین ابزار دیجیتال رمزگشایی خط هیروگلیف با کمک یادگیری ماشین است. این ابزار به صورت منبع باز روی گیت هاب برای استفاده محققان نیز ارایه شده است.
گوگل فابریسیوس را به دو زبان عربی و انگلیسی و با همکاری مرکز مصرشناسی دانشگاه مک کوایر استرالیا، اوبی سافت، Psycle Interactive و گروهی از مصرشناسان طراحی کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :