آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270308
تاریخ انتشار : 29 تیر 1399 12:20
تعداد بازدید : 4794

ممنوعیت واردات گوشی به افزایش قاچاق و گرانی ختم می شود

بازار موبایل هم مثل همه صنوف وضعیت خوبی ندارد؛ از قبل نوروز با شیوع ویروس کرونا، این بازار پررونق هم کساد شد، گوشی موبایل از سبد خانوار حذف شد و اجاره های چند ده میلیونی موجبات ورشکستگی بسیار از فعالان این بازار را فراهم کرد و خیلی از فروشگاه ها بسته شد.
undefined

ساحره چمنی 
از اوایل اردیبهشت که تقریبا همه کسب و کارها به سرکار برگشتند، بازار موبایل نیز کم کم کار خود را شروع کرد و از آنجا که مدارس تعطیل شده بود و آموزش از راه دور ابلاغ شد، بسیاری از مردم مجبور به تهیه گوشی برای استفاده از سرویس های آموزشی شدند؛ همین موضوع باعث رونق گرفتن بازار موبایل شد و از سوی دیگر موجبات افزایش قیمت را فراهم کرد. 
در حالی که نرخ ارز بالا می رفت، قیمت گوشی نیز از یک سو با افزایش تقاضا، روند صعودی به خود گرفت و این افزایش باعث شد تا جنس در بازار کم شود. کم کم کمبود جنس در بازار باعث شد تا زمزمه هایی در مورد کاهش واردات گوشی به کشور شنیده شود.
حالا کم کم قیمت دلار هم داشت بیشتر اوج می گرفت و قیمت گوشی هم با همان روند حتی سریع تر پیش می رفت تا هفته پیش که یکباره انتشار خبر «ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو» منتشر شد و قیمت ها به سرعت روند صعودی به خود گرفت؛ قیمت گوشی هایی که پیشتر ۱۷ تا ۳۸ میلیون تومان بود به ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان رسید.
یک روز بعد وزیر ارتباطات و رییس اتحادیه دستگا ه های مخابراتی و تعزیرات به این خبر واکنش نشان دادند و مخالفت خود را در رابطه با موضوع ممنوعیت واردات گوشی های بالارده اعلام کردند.
اگرچه رد این خبر باعث نشد تا از التهاب بازار کم شود و قیمت ها به روال قبل برنگشت.
در همین راستان انجمن واردکنندگان موبایل جلسه ای برگزار کرد و با ارایه آمار و ارقام اعلام کرد که پیشتر منع واردات گوشی با قیمت بالای ۱۵۰ یورو مطرح شده بود، اما درنهایت انجمن واردکنندگان موبایل توانست با تلاش زیادی تخصیص ارز برای گوشی زیر قیمت ۳۰۰ یورو را بگیرد.
رییس انجمن واردکنندگان موبایل می گوید ۵۴۲ هزار دستگاه گوشی از سه ماه پیش در گمرک مانده که از این رقم ۵۲۹ هزار دستگاه قیمتی کمتر از ۳۰۰ یورو دارند و حدود ۱۳ هزار دستگاه از قیمتی بالای ۳۰۰ یورو برخوردارند. به گفته وی با عقب نشینی دولت برای جلوگیری از واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو، راه برای قاچاق باز شده است چرا که اصلا واردکننده نمی تواند قیمت را تعیین کند.
اما موضوع جالب این است که انجمن واردکنندگان موبایل که به ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو تاکید دارد، همه اعضای آن از گوشی های آیفون و بعضا سایر گوشی های پرچمدار استفاده می کنند. وقتی از او درباره این همه پافشاری سوال می کنیم می گوید:
“دولت ارز ندارد که برای گوشی هایی بالاتر از این رقم هزینه کند.”
همه ما هم می دانیم که الان وضعیت اقتصادی کشور شاید در بدترین دورانش باشد و تصمیم اعضای انجمن برای واردات گوشی زیر ۳۰۰ یورو از روش های قانونی و تامین ارز آن از محل صادرات، قطعا بهترین تصمیم است، اما چرا ورود گوشی های بالای ۳۰۰ یورو ممنوع شود؟!
در جایی که راه های دور زدن قانون برای واردات هر نوع دستگاهی خیلی زود پیدا می شود، به نظر می رسد زدن “برچسب ممنوعیت واردات” فقط باعث افزایش قیمت ها می شود که آن هم هفته پیش شاهد چنین اقداماتی بودیم و نتیجه ای جز اغتشاش و احتکار و بالا رفتن قیمت ها نداشت.
در این جا بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که این روزها بسیاری از صنوف حتی صنف پارچه نیز به واردات گوشی های اپل اعتراض کرده اند که واردات این گوشی باعث هدررفت ارز می شود و معتقدند که ۵ درصد مردم ایران از گوشی های اپل استفاده می کنند و چرا باید برای این رقم ارزی اختصاص داده شود.
جالب است که به گفته بسیاری از مسوولان امر گوشی های اپل معمولا از مبادی رسمی وارد کشور نمی شود و معمولا این گوشی ها بدون گارانتی در اختیار مشتری قرار می گیرند، بنابراین همان تعداد چند درصدی هم که این روزها خیلی بر سر زبان ها افتاده اند گوشی های اپل را همیشه به بالاترین قیمت ممکن از بازار تهیه کرده اند و ارز دولتی هرگز به واردات این گوشی اختصاص نیافته است. 
به این ترتیب به نظر می رسد که دست گذاشتن روی برند اپل و گوشی های آیفون تنها راهی برای بالا بردن قیمت ها بوده و هیچ دلیل دیگری نداشته است و انتشار خبری همچون ممنوعیت واردات گوشی اپل که همیشه هم همین بوده و موضوع تازه ای نیست، فقط باعث شد علاوه بر نابسامان کردن بیشتر اوضاع، تعداد زیادی از این گوشی را در بازار آب کرد و تبدیل به پول شد. 
در این میان عده ای گوشی های خاک خورده در انبارها را یک روزه به فروش رساندند و مردمی که معمولا قربانی چنین اخباری می شوند باز هم طعمه قرار گرفتند.
بر این اساس می توان پیش بینی کرد که هرگز ممنوع کردن کالایی باعث نمی شود که بازار مهار شده و آن کالا به بازار راه پیدا نکند، بلکه موجبات قاچاق و افزایش قیمت و درنهایت قربانی شدن مردم را فراهم می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :