آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270424
تاریخ انتشار : 4 مرداد 1399 9:15
تعداد بازدید : 4917

پخش مستقیم موسیقی در مغز با تراشه نیورالینک

، استارتاپ مرموز ایلان ماسک، در حال کار روی یک رابط مغز-کامپیوتر است که امکان پخش موسیقی به طور مستقیم در مغز را می دهد.
undefined

آی تی من- ایلان ماسک که علاوه بر نیورالینک (Neuralink) دو شرکت اسپیس ایکس و تسلا را هم دارد، با اعلام این خبر گفت که ماه آینده درباره این پروژه اطلاعات تکمیلی را ارایه خواهد کرد؛ اما در روزهای اخیر، به طور تدریجی درباره آن توییت هایی را منتشر کرده است.
ماسک در پاسخ به یک محقق کامپیوتری به نام آستین هاوارد تایید کرد که فناوری نیورالینک به مردم امکان خواهد داد که به طور مستقیم از طریق تراشه هایی که در مغز کارگذاری می شود، به موسیقی
 گوش بدهند.
او همچنین گفت که نیورالینک می تواند که به کنترل سطح هورمون کمک کند و موجب بهبود توانایی هایی مانند منطق، کنترل خشم و از این قبیل شود.
ماسک استارتاپ نیورالینک را در سال 2016 پایه گذاری کرده و در این مدت تنها یک بار (در سال گذشته) با برگزاری یک رویداد درباره فناوری آن توضیحات ارایه شده است.
ماسک در رویدادی که در سال 2019 برگزار کرد، گفت که شرکتش روی ابزاری کار می کند که ارتباط مستقیم بین کامپیوتر و تراشه ای که درون مغز کارگذاری می شود را برقرار خواهد کرد.
این فناوری در ابتدا برای کمک به افرادی که دچار ضایعات مغزی مانند پارکینسون هستند استفاده خواهد شد؛ اما هدف نیورالینک این است که با استفاده از این فناوری، انسان را به سطحی برساند که بتواند با هوش مصنوعی رقابت کند.
بنا به گفته ایلان ماسک، فرایند قراردادن تراشه درون مغز، مشابه عمل لیزیک چشم است. در این فرایند یک روبات جراح عصبی، تارهایی منعطف را درون مغز قرار می دهد که به یک تراشه کاشتنی متصل خواهند بود.
مقاله ای تحقیقاتی که در این زمینه منتشر شده، بیان می دارد که از طریق یک کابل USB-C پهنای باند لازم برای ارسال داده ها به مغز فراهم می شود.
اوایل ماه جاری میلادی نیز ایلان  ماسک اعلام کرد که تراشه نیورالینک می تواند با بازآموزی بخش های مرتبط در مغز در درمان افسردگی و اعتیاد به کار آید.
هم اکنون این فناوری روی حیوانات در حال آزمایش است و قرار است در سال  جاری میلادی، آزمایش آن روی انسان هم آغاز شود، هر چند جزییاتی در این باره اعلام عمومی نشده است. قرار است روز 28 اوت (6 شهریورماه) اطلاعات تکمیلی دراین باره منتشر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :