آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270484
تاریخ انتشار : 5 مرداد 1399 11:29
تعداد بازدید : 4539

نگاهی به مدل امنیتی Zero Trust

هرگز اعتماد نکن، همیشه تحقیق کن

مدل Zero Trust در سال های اخیر میان سازمان ها محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. بر طبق داده های سال 2019 میلادی، 78 درصد تیم های امنیت اطلاعات این مدل را پیاده سازی کرده یا دست کم برای پیاده سازی آن قدم برداشته اند. در ادامه قصد داریم مفهوم Zero Trust یا همان اعتماد صفر را باز کنیم تا ببینیم به چه دلیل کسب و کارها تا این اندازه جذبش شده اند.
undefined

  دیگر خبری از امنیت محیط نیست
امنیت محیط –اصطلاحی معمول در حفاظت زیرساخت سازمانی- کارش در محفظه قرار دادن و محدودسازی استفاده از بررسی های کامل است؛ بررسی هایی که مختص اقداماتی هستند در جهت متصل شدن به منابع سازمانی آن هم از بیرونِ زیرساخت. در اصل، امنیت محیط کارش مرزکشی است بین شبکه سازمانی و بقیه جهان. با این حال، داخل محیط (داخل شبکه سازمانی) به منطقه قابل اعتماد یا trusted zone  بدل می شود که در آن، کاربران، دستگاه ها و اپ ها از آزادی خاصی بهره می برند.
امنیت محیط، مادامی که منطقه قابل اعتماد به شبکه دسترسی محلی محدود و دستگاه های ثابت نیز بدان متصل بودند، جواب می داد؛ اما با افزایش استفاده از گجت های موبایل و سرویس های ابری توسط کارمندان، مفهوم محیط (perimeter) رفته رفته گنگ شد. این روزها، دست کم بخشی از منابع سازمانی خارج از اداره یا حتی خارج از مرز قرار دارد و تلاش برای مخفی کردن آن ها پشت حتی بلندترین دیوارها نیز در بهترین حالت ممکن عملی نیست. نفوذ به منطقه قابل اعتماد و حرکت آزادانه بدون موانع آسان تر شده است.
سال 2010، جان کیندروگ تحلیلگر مرکز پژوهشی Forrester مفهوم Zero Trust را جایگزینی برای امنیت اطراف اعلام کرد. او رها کردن تقابل خارج و داخل را پیشنهاد کرد و در عوض توصیه کرد که تمرکز روی منابع باشد. Zero Trust در اصل به معنای عدم هر نوع منطقه اعتماد است. در این مدل، کاربران، دستگاه ها و اپ ها هر بار که درخواست دسترسی به منابع سازمانی کنند، در معرض یک سری بررسی ها قرار خواهند گرفت.
  Zero Trust  در عمل
هیچ رویکرد واحدی برای بکارگیریِ سیستمی امنیتی مبتنی بر Zero Trust وجود ندارد. علاوه بر این، فرد می تواند چندین اصل اساسی را شناسایی کند؛ اصولی که به ساخت سیستمی مشابه کمک می کند.
  سطح محافظت به جای سطح حمله 
مفهوم Zero Trust معمولاً شامل «سطح محافظت» می شود که هرآنچه را سازمان باید از آن در برابر دسترسی غیرقانونی محافظت کند دربرمی گیرد: داده های محرمانه، اجزای زیرساخت و غیره. سطح محافظت در مقایسه با سطح حمله به طور قابل توجهی کوچکتر است. سطح حمله دربرگیرنده تمامی دارایی ها، فرآیندها و عوامل آسیب پذیر زیرساخت است. بنابراین تضمین امنیت سطح محافظت از کاهش سطح حمله به صفر به مراتب ساده تر است.
  میکروسگمنتیشن
میکروسگمنتیشن یک روش ایجاد مناطق امن در مراکز داده و توسعه دهی ابری است که به شرکت ها اجازه می دهد جداول کاری را از یکدیگر جدا کنند و آنها را به صورت جداگانه محافظت کنند. این هدف بیشتر در راستای ایجاد امنیت شبکه است.
مدل Zero Trust برخلاف رویکرد سنتی که محافظت خارج محیط را ارائه می دهد، زیرساخت سازمانی و سایر منابع را به نودهای کوچکی تقسیم می کند (به حد یک دستگاه یا یک اپ). نتیجه، می شود کلی محیط های میکروسکوپی که هر یک خط مشی های امنیتی و مجوزهای دسترسی مخصوص به خود را دارد. این باعث می شود مدیریت دسترسی و توانمندسازی شرکت ها برای مسدود کردن شیوع غیرقابل کنترل تهدیدی در شبکه انعطاف پذیر
 شود.
  اصل حداقل بودن اختیارات
به هر کاربری تنها اختیارات لازم برای اجرای تسک های خود داده می شود. از این رو، یک اکانت کاربری واحدِ هک شده تنها باعث خدشه دار شدن بخش کوچکی از زیرساخت می شود.
  احراز هویت
اصل Zero Trust می گوید: فرد باید با هر تلاشی برای دسترسی پیدا کردن به اطلاعات سازمانی به عنوان تهدیدی بالقوه برخورد کند تا عکس آن ثابت شود. بنابراین، برای هر جلسه (Session)، هر کاربر، هر دستگاه و هر اپلیکیشن باید رویه احراز هویت طی شود و ثابت شود که مجوز دسترسی به داده های مربوطه را دارد.
  کنترل کامل
برای اینکه پیاده سازی Zero Trust مؤثر باشد، تیم آی تی می بایست قدرت کنترل کردن هر دستگاه و اپ کاری را داشته باشد. همچنین ضبط و تحلیل اطلاعات پیرامون هر رویداد روی اندپوینت ها و سایر اجزای زیرساخت نیز بسیار حائز اهمیت است.
  مزایای Zero Trust
Zero Trust علاوه بر حذف نیاز به محافظت از محیط، که با افزایش استفاده از موبایل در کسب و کارها به طور فزاینده ای دارد مرزهایش محو می شود، برخی مشکلات دیگر را حل می کند. به طور خاص، با توجه به بررسی و بازبینی مداوم هر عامل پروسه ، شرکت ها می توانند بسیار راحت تر تغییر کنند. بعنوان مثال با از میان برداشتن اختیارات دسترسی کارمندانی که از شرکت رفتند یا تنظیم اختیارات آن دسته از افرادی که مسوولیت و سمتشان تغییر کرده است.
 چالش هایی در پیاده سازی Zero Trust
انتقال به Zero Trust می تواند برای برخی سازمان ها سخت و زمان بر باشد. اگر کارمندان شما هم از تجهیزات سازمانی و هم دستگاه های شخصی (برای مقاصد اداری) استفاده می کنند پس همه ی تجهیزات باید فهرست شود؛ می بایست روی دستگاه های لازم برای کار خط مشی های سازمانی تعریف کرد و دسترسی به منابع سازمانی نیز باید برای سایر تجهیزات مسدود شود. برای شرکت های بزرگی که در چندین شهر یا کشور شعبه دارند این فرایند کمی زمان خواهد برد. همه سیستم ها هم به طور یکسانی با Zero Trust سازگار نمی شوند. فرضاً اگر شرکت شما زیرساخت پیچیده ای داشته باشد، ممکن است دستگاه ها یا نرم افزارهای از رده خارج و منسوخی داشته باشد که نتوانند از استانداردهای فعلی امنیتی پشتیبانی کنند. جایگزین کردن این سیستم ها خود هم زمان می برد و هم هزینه بردار است. کارمندان شما که شامل اعضای تیم آی تی و امنیت اطلاعات شما هم می شود، ممکن است برای این تغییر فریم ورک آمادگی لازم را پیدا نکرده باشند. از اینها گذشته، آن ها همان هایی اند که مسوول کنترل دسترسی و مدیریت زیرساخت شما را بر عهده خواهند داشت. این بدان معناست که در بسیاری از موارد، شرکت ها ممکن است به برنامه انتقال تدریجی Zero Trust نیاز داشته باشند. برای مثال، گوگل 7 سال نیاز داشت تا بتواند بر اساس Zero Trust فریم ورک BeyondCorp را بسازد. مدت زمان پیاده سازی ممکن است به طور قابل ملاحظه ای برای سازمان هایی که شعبا کمتری دارند کوتاه تر شود اما نباید هم انتظار داشت که این پروسه در چندین هفته تمام شود (حتی تکمیل چند ماهه نیز انتظار زیادی است).
  Zero Trust، امنیت آینده
بنابراین، گذار از امنیت محیط (که مدلیست سنتی) به فریم ورک Zero Trust–البته با فرض استفاده از فناوری موجود- ممکن است همچنان پروژه ای زمان بر و سخت باشد (هم از حیث مهندسی و هم از حیث تغییر ذهنیت کارمندان). با این حال، این تضمین داده می شود که شرکت از مخارچ پایین امنیت اطلاعات و نیز تعداد کمی از رخدادها و خسارات مربوطه بهره مند خواهد شد.
   منبع: کسپرسکی آنلاین


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :