آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270516
تاریخ انتشار : 6 مرداد 1399 11:32
تعداد بازدید : 4761

تکلیف موازی‌کاری‌ها باید روشن شود

پای واردکنندگان موبایل در کفش فروشندگان

زمزمه ممنوعیت واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو، ناگهان نرخ گوشی های گران قیمت را افزایش داد و مخالفان به شدت در برابر آن واکنش نشان دادند. همزمانی این خبر با افزایش قیمت ارز باعث شد که توجیه مناسبی برای گرانی وجود داشته باشد. در این میان بعضی فعالان این حوزه معتقدند هستند که واردکنندگان موبایل نیت سوء داشته و با انتشار این موضوع، به دنبال بازارگرمی و سودجویی بوده است. گسترش نیوز برای بررسی بیشتر این موضوع با رییس انجمن صنفی فروشندگان موبایل گفت وگو کرده است.

اظهارات ابراهیم درستی، رییس اتحادیه فروشندگان کالای صوتی، تصویری، موبایل و لوازم جانبی درباره منشأ تلاطم اخیر بازار موبایل انگشت اتهام را متوجه انجمن واردکنندگان موبایل می کند. وی انتشار خبر ممنوعیت گوشی بالای ۳۰۰ یورو توسط انجمن واردکنندگان را دلیل تلاطم بازار دانسته و اظهارکرده است: «خبر اعلام شده توسط انجمن تکذیب شد. انجمن، زمانی این موضوع را اعلام کرد که حداقل ۲۵ روز قبل اطلاع داشت چه اتفاقی می افتد. متاسفانه ممکن است بعضی از اعضای انجمن گوشی های زیر ۳۰۰ یورو را از بازار جمع کرده باشند و سود سرشاری را نصیب آنها کند.»
 اول باید تکلیف موازی کاری روشن شود
افشار فروتن لاریجانی، رییس انجمن صنفی فروشندگان موبایل گفت: «ماهیت وجودی چنین انجمنی برای فعالان صنفی جای سوال دارد. چند سال قبل که برای واردات گوشی، ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص می دادند انجمن واردکنندگان نقش آفرینی می کد. در این ماجرا، نظر فعالان صنفی درباره صلاحیت شرکت های واردکننده استعلام نشد. آیا غیر از این است که شرکت های واردکننده در نهایت موبایل را به فروش می رسانند؟ وقتی برای فروش موبایل، انجمن صنفی وجود دارد کارکرد انجمن واردکنندگان چیست؟ خیلی از واردکنندگان، شعب فروش هم دارند بنابراین صرفاً واردکننده نیستند و فروش دارند. اگر به واردات بسنده می کردند قاعدتاً باید انجمن صنفی تشکیل می دادند که فعالیت آنها رنگ و بوی صنفی داشته باشد.» فروتن لاریجانی در ادامه افزود: «خرده یا عمده بودن فروش تفاوتی ایجاد نمی کند چون به هرحال از جنس فروش است. اگر نوع فروش تفاوتی ایجاد می کرد اسم انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه و سیم کارت باید به خرده فروشان یا عمده فروشان تلفن همراه و سیم کارت تغییر می کرد ولی همان طور که می بینید قانون چنین تفکیکی به عمل نیاورده است. برای برطرف کردن مشکلات مختلف بازار موبایل باید قبل از هر چیز تکلیف این موضوع مهم روشن شود. این مصداق موازی کاری است و همگان را به اشتباه می اندازد».
 بازی با کلمات برای تشکیل انجمن
وی در ادامه گفت: «چند سال قبل در قضیه واردات موبایل با ارز ۴۲۰۰ تومانی همه آنهایی که ارز دریافت کردند و محصول را به قیمت منصفانه به بازار عرضه نکردند مرتکب خیانت شدند. شرکت های پیش قدم، عضو انجمن ما بودند و راه و چاه تشکیل انجمن را از ما جویا می شدند. همان زمان گفتم که این موازی کاری است اما این چند شرکت از طریق بازی با کلمات، عنوان انجمن واردکنندگان موبایل را ثبت کردند. رسیدن به عنوان انجمن باعث شد تریبون و رسانه داشته باشند و قدرت پیدا کنند و روی بازار تاثیر بگذارند.»
رییس انجمن صنفی فروشندگان موبایل در ادامه گفت: «اگر برای بررسی صلاحیت شرکت های واردکننده از اتحادیه فروشندگان و انجمن صنفی فروشندگان موبایل استعلام می شد بسیاری از این مشکلات اساساً ایجاد نمی شد. با یک استعلام ساده می شد از بروز خیلی از سوءاستفاده ها که به شدت روی بازار تاثیر گذاشت جلوگیری کرد.»
 بازار باید پاسخگوی همه سلایق باشد
کمبود منابع ارزی باعث شده است که ممنوعیت واردات گوشی های گران قیمت طرفدارانی داشته باشد. آیا این اقدام منطقی است و باعث به هم خوردن آرامش بازار موبایل نمی شود؟ افشار فروتن لاریجانی در پاسخ این سوال گفت: «اگر واردات به شکل صحیح و از مجرای قانونی مشخص شده، انجام شود و موبایل واردشده رجیستر شود فاکتور قیمت اهمیتی نخواهد داشت. در هر حال هر رنج قیمتی، مصرف کننده خاص خود را دارد و باید به تمام نیاز بازار پاسخ داد. سلایق و قدرت خرید متفاوت است. از طرف دیگر گمرک هم به راحتی و براساس نرخ گوشی می تواند تعرفه های واردات را محاسبه و اعمال کند. در مجموع معتقدم بهتر است که همه بتوانند به گوشی مدنظر خود دسترسی داشته باشند. فاکتور مهم آن است که واردات از مجرای قانونی انجام شود».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :