آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270574
تاریخ انتشار : 8 مرداد 1399 10:41
تعداد بازدید : 4810

بانک مرکزی به موضوع ورود کند

توقف سامانه استعلام چک برگشتی با مصوبه ارزش افزوده رگولاتوری

مدتی است که به دستور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی، به سامانه های خدمات ارزش افزوده، اضافه شده است. اتفاقی که سهل الوصول بودن این سامانه و سادگی استفاده از آن را به طور کامل از بین برده است.
undefined

فناوران - حدود دو سال از تصویب قانون جدید چک می گذرد. این قانون در راستای تحول و بروز رسانی چک، بسیار دقیق و کارشناسی نگارش شد و به همین دلیل، ایرادات و خلاهایی که در گذشته برای ابزار چک وجود داشت را به حداقل رساند. از نکاتی که در این قانون به آن ها تاکید شده است می توان به اعتبارسنجی افراد اشاره کرد. یکی از موارد اعتبارسنجی که در قانون جدید صدور چک به آن اشاره شده است، اجرای سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی است.
سامانه استعلام پیامکی ابزاری جهت اعتبارسنجی
سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی یکی از ابزارهایی است که قانون جدید صدور چک در اختیار مردم قرار داده است تا به سادگی هرچه تمام و بدون هیچ سختی، در موقع مبادله چک، از سابقه چک های برگشتی طرف مقابل خود مطلع شوند. مزیت این ابزار، استفاده بدون محدودیت و فقط داشتن یک گوشی موبایل ساده (حتی گوشی های قدیمی بدون سیستم عامل) است. هر فردی می تواند با ارسال پیامکی به سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی، بدون هیچ کار اضافه ای، سوابق طرف معامله را سنجیده و تصمیم به فروش یا عدم فروش کالای خود کند.
رمز موفقیت این سامانه قبل از اختلال
ساده بودن کار با سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی، باعث شد در مدت کوتاهی، استفاده از آن در بازار و تجارت رشدی بی نظیر پیدا کند و اعتماد مردم را در این زمان کم، به دست آورد. به همین دلیل، معامله افراد با چک، به مرور زمان افزایش یافته و اعتماد مردم به این ابزار مهم تجارت، افزایش یافت. با افزایش معاملات در بازار، تولید رونق گرفته و باعث کمک به رشد اقتصادی شده است. این در حالی است که متأسفانه هنوز قانون جدید صدور چک به صورت کامل اجرایی نشده و در صورت تکمیل اجرای آن، اثرات مثبت بیشتری از آن در بازار نمایان خواهد شد.
مرگ سامانه با دستور وزارت ارتباطات
رشد سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی، روز به روز در حال افزایش بود که به ناگهان، با دستور وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این سامانه به سامانه های خدمات ارزش افزوده پیوست. با این اتفاق، ورق برگشت و این سامانه دچار مشکلاتی اساسی شد. ابتدا اینکه دیگر به مانند قبل، مردم نمی توانند با ارسال یک پیامک، استعلام چک برگشتی بگیرند، و باید با نصب اپلیکیشن جیرینگ، ابتدا کیف پول این نرم افزار را شارژ و سپس اقدام به استعلام کنند، همین امر باعث شده تا بسیاری از مردم به دلیل دشواری این کار، قید استفاده از سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی را بزنند.
مشکل بعدی این است که اکثر قریب به اتفاق افراد جامعه از انتقال سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی به سامانه های خدمات ارزش افزوده بی اطلاع هستند و به همین دلیل وقتی اقدام به استعلام به روش قبل می کنند، مشاهده می کنند که این سامانه پاسخی به آن ها نمی دهد و فکر می کنند که این سامانه دچار اختلال شده است، اتفاقی که باعث آشفتگی بازار شده و معاملاتی که با چک انجام می شود را کاهش داده است.
عدم اعتماد به چک، سوغات وزارت ارتباطات 
با توجه به اینکه مردم هنوز متوجه این انتقال نشده اند، این مشکل را دال بر ایجاد اختلال در سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی برداشت کرده و متأسفانه به مرور زمان، اعتماد خود را به این سامانه از دست می دهند. 
این بزرگترین لطمه ای است که وزارت ارتباطات به قانون جدید صدور چک زده است، تجار و بازاریان بعد از سال ها عدم اعتماد به ابزار چک، با تصویب قانون جدید صدور چک و اجرای آن که حتی کامل نیز نشده است، به دلیل مزایایی مانند سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی، اعتماد نسبی به ابزار چک پیدا کرده بودند که وزارت ارتباطات با این ورود غیر کارشناسی و سخت کردن استعلام چک برگشتی، عملاً آتش زیر خاکستر بی اعتمادی آن ها به چک را مجدداً شعله ور کرده است.
بانک مرکزی به موضوع ورود کند
بر این اساس از بانک مرکزی انتظار می رود به صورت رسمی، عواقب تصمیم ناصواب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را مبنی بر اضافه شدن سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی به سامانه های خدمات ارزش افزوده را متذکر شده و هرچه سریع تر برای برگشت این سامانه به حالت قبل تلاش کند.
منبع:مهر


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :