آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270646
تاریخ انتشار : 12 مرداد 1399 10:17
تعداد بازدید : 3511

ترامپ: دستور ممنوعیت تیک تاک را در آمریکا صادر می کنم

دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده یک گام دیگر در جنگ اقتصادی با چین پیش گذاشت و اعلام کرد که فعالیت اپلیکیشن تیک تاک را در آمریکا ممنوع خواهد کرد.
undefined

آی تی من
- تصمیم ترامپ برای ممنوع کردن فعالیت تیک تاک به دلیل نگرانی از فعالیت های جاسوسی و جمع آوری اطلاعات از سوی این اپلیکیشن محبوب چینی اعلام شده است.
ترامپ جمعه شب به خبرنگاران گفت: در مورد موضوع تیک تاک، ما (فعالیت) آنها را در ایالات متحده ممنوع می کنیم.
وی درباره زمان اعمال این ممنوعیت هم گفت: به زودی، به سرعت. منظور من «فورا» است.
ترامپ افزود که وی، اختیار دارد که این اپلیکیشن را که متعلق به شرکت  ByteDance، یکی از بزرگ ترین شرکت های فناوری چین است، ممنوع کند. ترامپ خواهد توانست با صدور یه فرمان اجرایی تحت قانون اضطرار بین المللی قدرت های اقتصادی (IEEPA) این ممنوعیت را عملیاتی کند.
جالب است بدانید که در سال 1979 میلادی نیز پس از ماجرای تسخیر سفارت ایالات متحده در تهران، کارتر رییس جمهور وقت آمریکا با صدور یک فرمان اجرایی تحت همین قانون، دستور انسداد اموال و دارایی های دولت ایران را در خاک آمریکا صادر کرد.
روز جمعه، رییس جمهور ایالات متحده که از سفری به فلوریدا برمی گشت، پیش از فرود هواپیمای ریاست جمهوری در واشنگتن گفت: من فردا (دیروز، شنبه) سند مربوطه را امضا می کنم.
تصمیم ترامپ برای ممنوع کردن فعالیت تیک تاک در حالی اتخاذ شده که خبرها حاکی از تلاش مایکروسافت برای خریداری این اپلیکیشن است. البته ترامپ مخالفت خود را با این تصمیم مایکروسافت اعلام کرده است.
اگر مایکروسافت تیک تاک را خریداری کند، صاحب یکی از محبوب ترین پلتفرم های شبکه های اجتماعی به ویژه نزد جوانان و نوجوانان خواهد بود.
تیک تاک از زمان آغاز فعالیت، عمدتا به عنوان یک پلتفرم سرگرمی شناخته شده بود. اما پس از شیوع ویروس کرونا، ناگهان بر محبوبیت آن افزوده شد و فقط 180 میلیون بار در آمریکا دانلود شد. این اپلیکیشن متعلق به شرکت چینی بایت دنس است؛ شرکتی که 100 میلیارد دلار ارزش دارد.
با رشد محبوبیت، تیک تاک دامنه فعالیت هایش را نیز در آمریکا گسترش داد و تا کنون نزدیک به یک هزار نفر را در این کشور استخدام کرده است. امسال نیز تیک تاک در نظر دارد ده هزار آمریکایی را با درآمدهای بالا به استخدام درآورد. سخنگوی تیک تاک همچنین اعلام کرد که یک میلیارد دلار بودجه نیز برای پشتیبانی از خالقان آمریکایی محتوا در این پلتفرم اختصاص داده است.
این سخنگو در پاسخ به نگرانی ها مبنی بر جمع آوری داده ها نیز گفت: داده های کاربران آمریکایی تیک تاک در خاک آمریکا ذخیره می شود و کنترل ها و نظارت های سختگیرانه ای نیز روی دسترسی کارکنان به این داده ها اعمال می شود.
وی افزود: بزرگ ترین سرمایه گذاران تیک تاک آمریکایی هستند. ما به محافظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران مان متعهد هستیم.
تصمیم رییس جمهور آمریکا برای ممنوعیت فعالیت تیک تاک پس از آن صورت می گیرد که کمیته سرمایه گذاری خارجی دولت ایالات متحده، که مسوول بررسی تملک کسب وکارهای آمریکایی از سوی سرمایه گذاران خارجی است، در زمینه شرکت بایت دنس تحقیقاتی را انجام داد. بایت دنس در سال 2017 شرکت Musical.ly را خریداری و در تیک تاک ادغام کرد. Musical.ly اگرچه در شانگهای تاسیس شده بود، اما در آن زمان در آمریکا حضور پررنگی داشت.
دلیل عمده نگرانی اما احتمال ارسال اطلاعات کاربران آمریکایی به شرکت مادر تیک تاک است. تیک تاک اگرچه می گوید که داده های کاربران آمریکایی اش را در سرورهایی در آمریکا و سنگاپور ذخیره می کند، اما در شرایط خدمات آن ذکر شده که ممکن است این اطلاعات را به شرکت مادر، زیرمجموعه ها یا همکاران تجاری اش منتقل کند. همچنین در نسخه پیشین سیاست های محرمانگی این اپلیکیشن به کاربران هشدار داده شده بود که ممکن است اطلاعات را با کسب وکارهای چینی و در صورت درخواست قانونی، با مقامات پلیس و نهادهای قانونی و عمومی چین به اشتراک بگذارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :