آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270687
تاریخ انتشار : 13 مرداد 1399 9:59
تعداد بازدید : 4811

پلیس فتا هشدار داد

مراقب کلاهبرداری به بهانه رجیستری گوشی باشید

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به کلاهبرداری با پیامک جعلی رجیستری گوشی تلفن همراه هشدار داد.
undefined

آی تی من- سرهنگ علی محمد رجبی با بیان سودجویی برخی مجرمان از سامانه رجیستری گوشی تلفن همراه گفت: سامانه همتا برای انجام فرآیندهای فعال سازی تلفن همراه ایجاد شده و نشانی آن  hamta.ntsw.ir است،  تمام مراحل و بخش های این سامانه رایگان بوده و ثبت نام و استعلام از آن نیازمند پرداخت هیچ مبلغی نیست.
وی ادامه داد: بنابراین شهروندان اگر هنگام خرید و فروش گوشی تلفن همراه اگر با افرادی مواجه شدند که برای کار با سامانه یا عضویت در آن درخواست مبلغی کردند، بدانند که چنین اقدامی کلاهبردارانه است.
رجبی با بیان اینکه تنها محل ثبت اطلاعات رجیستری گوشی همراه نیز همین سایت است، گفت: مورد دیگر این است که ممکن است افراد سودجو پیامک های مختلفی را به کاربران ارسال کرده و درخواست واریز وجه یا مراجعه با سایتی با آدرس متقاوت یا حتی مشابه را کنند و در آنجا اقدام به سوءاستفاده از اطلاعات هویتی افراد و نیز برداشت غیرمجاز از حساب کاربران کنند.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا گفت: در همین راستا نیز توصیه ما این است که هر پیامک و تبلیغاتی که کاربران را برای ثبت اطلاعات رجیستری به آدرسی به غیر سایت اعلام شده هدایت کند، جعلی بوده و به قصد کلاهبرداری ایجاد شده است.
از همین رو پیشتر نیز در رابطه با رجیستری اتباع خارجی اعلام شده بود که گمرک فرودگاه امام (ره) از کلیه مسافران غیر ایرانی که قصد خروج کشور از این فرودگاه را دارند، خواسته که حتما گوشی موبایل خود را در گیت گمرک، رجیستر و عوارض آن را پرداخت کنند.
گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) در اطلاعیه ای، اعلام کرده است: کلیه مسافران غیر ایرانی که از این فرودگاه از کشور خارج می شوند، باید عوارض گمرکی گوشی تلفن همراه را پرداخت کنند.
بر این اساس اعلام شده است که تمامی مسافران غیر ایرانی قبل از خروج از سالن فرودگاه، با مراجعه به گیت گمرک نسبت به ثبت، رجیستری و پرداخت حقوق و عوارض گمرکی گوشی خود اقدام کنند.
در صورت خروج از فرودگاه و مراجعه مجدد این کار امکان پذیر نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :