آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270809
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1399 10:47
تعداد بازدید : 510

هزارتوی اختصاص ارز به واردات تجهیزاتICT

از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت 97 به صورت یک جانبه از توافق بین المللی برجام خارج شد، بار دیگر نفت خام به عنوان اصلی ترین منبع درآمد کشور مورد شدیدترین تحریم ها قرار گرفت.
undefined

 محمدرضا ذاکری
 علاوه بر این، تحریم های بی سابقه بانکی نیز منجر به ایجاد محدودیت های زیاد در انتقال ارز حاصل از فروش نفت شده است. در مقابل، بانک مرکزی ناچار شد مجددا سیاست های ارزی خود را تغییر دهد و به منظور تامین ارز مورد نیاز وارد کنندگان و مردم، دو سیاست «بازگشت ارزهای حاصل از صادرات» و «اولویت بندی نیازهای کشور در اختصاص ارز» را نیز اجرا کند؛ سیاست هایی که حداقل تاکنون نتوانسته کمک قابل توجهی در راستای کاهش تاثیرات منفی تحریم ها و مشکلات ایجاد شده داشته باشد. این تاثیرات منفی منجر به ورود آسیب های بسیار زیاد به نظام دارویی و سلامت هم وطنان و تامین مواد اولیه صنایع مختلف شده و روندهای معمول در کسب وکارهای کشور را مختل کرده است.
در خصوص موثر بودن سیاست بازگشت ارزهای صادراتی، صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی با اعلام این که 27 میلیارد دلار از ارزهای صادراتی مربوط به سال های 1397 و 1398 هنوز به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده نشده، تصریح می کند که اسامی 250 صادرکننده حقیقی و حقوقی به قوه قضاییه ارائه شده است. در همین خصوص به نظر می رسد که ایجاد ضمانت اجرایی قوی تر جهت الزام صادر کنندگان به بازگرداندن ارزهای حاصل از صادرات، ضروری است.
در زمینه اولویت بندی نیازهای کشور جهت اختصاص ارز، آن چه که تاکنون مورد عمل واقع شده، لوکس تلقی کردن تجهیزات ICT و در نظر گرفتن اولویت پایین برای آن ها، به ویژه تجهیزات اکتیو دیتاسنترها و اتاق سرورها است. هر چند در این مهم شکی نیست که مدیریت قیمت و عرضه مواد غذایی حیاتی مورد نیاز مردم از جمله گندم، روغن، گوشت قرمز و سفید، اقدامی ضروری بوده و لازم است ارز مرجع (دلار 4200 تومانی) یا در بدترین حالت ارز نیمایی به آن اختصاص داده شود؛ اما نمی توان نقش پررنگ و انکار ناشدنی بسترهای فضای مجازی و تجهیزات ICT در فعالیت های روزانه مردم را نادیده گرفت.
این روزها با توجه به همه گیری ویروس کرونا در کشور و خطر جدی که جان تک تک انسان ها را مورد تهدید قرار داده، یکی از مهم ترین اقدامات در راستای کاهش ریسک ابتلا به کرونا، خودداری از حضور در بازارها، مراکز خرید و پاساژها است. این اتفاق سبب شده که بار سنگین تامین نیازهای روزانه مردم به دوش فروشگاه های مجازی و اپلیکیشن های اینترنتی نظیر دیجیکالا، اسنپ فود، تزول مارکت، اُکالا و سایر فروشگاه ها قرار بگیرد؛ به صورتی که به گفته مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، فروش اینترنتی در سطح کشور ۲۰۰ درصد افزایش داشته است. هر چند گسترش فرهنگ خرید اینترنتی، کمک موثری برای کاهش میزان ابتلا به ویروس کرونا در کشور بوده، اما در صورت ایجاد اختلال در فضای ارتباطی کشور (فیبر نوری، کابل، لینک های وایرلس)، بروز اختلال در دیتاسنتر میزبان این اپلیکیشن ها و سایت ها و همچنین نبود تجهیزات جایگزین مناسب از جمله تجهیزات ارتباطی (Switch)، پردازشی (server) و ذخیره سازی (Storage)، نارضایتی فراگیری ایجاد شده و مردم ناچار به حضور فیزیکی پررنگ تر در بازارها و مراکز خرید خواهند بود. اتفاقی که نرخ ابتلا به ویروس کرونا را به طور محسوسی افزایش خواهد داد.
همچنین مطابق با آخرین گزارش های بانک مرکزی در خصوص عملیات های پولی و بانکی کشور، در شرایط حاضر 21 هزار و 446 شعبه بانکی در ایران، در حال ارائه خدمات آنلاین بانکی به مردم هستند. از سوی دیگر، در خرداد ماه 99 بیش از 59 هزار دستگاه خودپرداز بانکی (ATM) نیز در حال فعالیت در سطح کشور بوده اند. علاوه بر آن فقط طی همین ماه، شبکه پرداخت الکترونیکی (شاپرک) میزبان بیش از دو میلیارد و 731 میلیون تراکنش بوده است. ناگفته پیداست که بروز هرگونه اختلال در شبکه های ارتباطی و تجهیزات ICT مورد استفاده بانک ها و نبود تجهیزات جایگزین، تا چه میزان از نظر اقتصادی و اجتماعی نگران کننده و زیان بار خواهد بود. ذکر این نکته ضروری است که میزان نیاز مردم به زیرساخت های ارتباطی و بستر فضای مجازی جهت انجام عملیات بانکی، فعالیت های بورسی، استفاده از تاکسی های اینترنتی، فروشگاه های مجازی و ارتباطات اجتماعی با نرخ بالایی در حال رشد بوده و در راستای پاسخ متناسب به این نیازها، لازم است طراحی و تجهیز دیتاسنترهای جدید با فناوری روز نیز در دستور کار قرار گیرد. به صورتی که بهزاد اکبری، عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت می گوید: «ازآنجایی که رشد فناوری سرعت روزافزون دارد، ما نیز باید مراکز داده و خدمات ابری را توسعه دهیم تا هم خدمت رسانی به عموم مردم و هم کسب وکارها تسهیل شود.» او توسعه خدمات و شبکه های نسل آینده در کشور را ضروری دانسته و معتقد است: «با توجه به افزایش حجم داده ها و تنوع خدمات، احداث حداقل یک دیتاسنتر (مرکز داده) در هر مرکز استان ظرف پنج سال آینده از واجبات مهاجرت به نسل جدید فناوری های ارتباطی است.» امید است همان گونه که در روزهای جاری به دستور مدرس خیابانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، در راستای تامین ارز مورد نیاز تولید کنندگان قطعات خودرو و حل مشکلات ارزی صنعت خودرو، کمیته تخصیص ارز قطعه سازان تشکیل شده، مدیران وزارت صمت و بانک مرکزی ضرورت تامین تجهیزات ICT کشور و میزان حساسیت موضوع را درک کرده و جهت رفع مشکلات موجود در تخصیص ارز با هدف تسهیل واردات این تجهیزات، اقدامات اساسی و فوری انجام دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :