آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270818
تاریخ انتشار : 19 مرداد 1399 11:49
تعداد بازدید : 4680

شرط های مهم در هنگام خرید گوشی کارکرده

در صورتی که قصد خرید گوشی هوشمند کارکرده دارید، لازم است مالکیت دستگاه و ریجستری گوشی را در حضور فروشنده دریافت کنید.
undefined

فناوران - به نظر می رسد تماس های زیادی در همتا به علت عدم دریافت مالکیت در هنگام خرید گوشی دست دوم (کارکرده) وجود دارد. از این رو کانال اطلاع رسانی ثبت تلفن همراه (رجیستری) با تاکید بر لزوم دریافت مالکیت دستگاه هنگام خرید گوشی دست دوم، به ذکر نکاتی که باید هنگام خرید گوشی به آن ها توجه کرد، پرداخته است.
ضرورت بررسی دستگاه قبل از خرید 
با اجرای طرح رجیستری، تنها دستگاه هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده و یا پیش از شروع طرح رجیستری روشن بوده اند، می توانند بدون هرگونه محدودیت زمانی، از شبکه های اپراتوری استفاده کنند. در غیراین صورت دستگاه پس از اولین اتصال به شبکه، پیامک هشدار دریافت کرده و پس از مدت زمان کوتاهی، قطع می شود.
مرحله اول: بازگرداندن دستگاه به حالت تنظیمات کارخانه
در ابتدا لازم است تا دستگاهی که قصد خریداری آن را دارید، به حالت تنظیمات کارخانه برگردانده یا اصطلاحاً ریست فکتوری کنید تا درصورتی که شناسه (IMEI) دستگاه جعلی یا کپی شده باشد، با بازگرداندن به تنظیمات کارخانه، به شناسه (IMEI) واقعی بازگردد. پس از این اقدام، دستگاه را روشن و #۰۶#* را روی آن شماره گیری کرده و تطابق شناسه (IMEI) نمایش داده شده با شناسه (IMEI) درج شده روی جعبه را کنترل کنید. در صورت عدم تطابق این دو شناسه (IMEI)، از خرید دستگاه صرف نظر کنید.
مرحله دو: استعلام اصالت
در این مرحله، برای شناسه (IMEI) درج شده روی جعبه، استعلام اصالت کنید. در پاسخ استعلام اصالت، حتماً به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذکرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شرکت واردکننده، نوع واردات، نوع ارز، آکبند یا دست دوم بودن دستگاه توجه کنید.
مرحله سوم: فرآیند انتقال مالکیت
در صورت تصمیم قطعی برای خرید دستگاه، از فروشنده بخواهید مالکیت دستگاه را از طریق سامانه همتا، به سیم کارت شما انتقال دهند. در صورت انجام این فرآیند توسط فروشنده، یک پیامک از HAMTA برای سیم کارت خریدار ارسال خواهد شد. باید توجه داشت که همتا هیچ گونه خدماتی مبنی بر در اختیار گذاشتن شماره مالک قبلی یا دریافت مالکیت به کاربر نمی دهد و درصورت عدم دریافت مالکیت هنگام خرید گوشی دست دوم، کاربر متضرر خواهد شد.
مرحله چهار: فرآیند فعال سازی
حتماً در حضور فروشنده، دستگاه را به کمک کد فعال سازی موجود در پیامک HAMTA برای سیم کارت دلخواه خود فعال سازی و پیامک فعال سازی موفق برای سیم کارت خود را از HAMTA دریافت کنید. در آخرین مرحله، حتماً کنترل کنید که شناسه (IMEI) ذکر شده در پیامک تأیید فعال سازی، با شناسه (IMEI) نمایش داده شده از طریق #۰۶#* یا درج شده روی جعبه، تطابق کامل دارد.
مرحله پنج: دریافت فاکتور معتبر دستگاه
درصورتی که از فروشگاه خرید می کنید، پس از فعال سازی موفق دستگاه برای سیم کارت خود، حتماً از فروشنده، فاکتور معتبری دریافت کنید که شناسه (IMEI) دستگاه در آن ذکر شده و دارای مهر فروشگاه است. هرگونه مشکلات احتمالی در آینده، به کمک ارائه این فاکتور معتبر، قابل پیگیری در مراجع قضایی خواهد بود.
منبع:ایسنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :