آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270839
تاریخ انتشار : 20 مرداد 1399 10:59
تعداد بازدید : 4725

در گزارش «کوین تلگراف» بررسی شد

تلاش ایران برای سلطه بر بازار ارزهای مجازی

حدود یک سال است که استخراج ارزهای مجازی در ایران قانونی شده و انتظار می رود سطح فعالیت در این حوزه در این کشور بسیار گسترش یابد.
undefined

فناوران- کوین تلگراف در گزارشی نوشت با توجه به آنکه دولت ایران برای استخراج یا به اصطلاح ماینینگ ارزهای مجازی نظیر بیت کوین در داخل این کشور چراغ سبز داده است، انتظار می رود شاهد گسترش فعالیت های مرتبط با این حوزه در ایران باشیم. 
ماینینگ ارزهای مجازی به خصوص بیت کوین از ماه جولای سال 2019 در ایران آزاد شد و مقامات ایرانی اعلام کردند اشخاص حقیقی و حقوقی تنها پس از دریافت مجوز می توانند اقدام به استخراج ارزهای مجازی کنند. دولت ایران همچنین به نیروگاه های این کشور مجوز داده است تا به موضوع استخراج ارزهای مجازی ورود کنند، بنابراین این کشور رسما در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز توسعه ارزهای مجازی در جهان است. 
به خاطر پایین بودن قیمت برق در ایران حتی پیش از قانونی شدن استخراج ارزهای مجازی این کشور به یکی از بزرگ ترین مراکز استخراج ارز مجازی خارج از چین تبدیل شده بود. البته طی ماه های گذشته شاهد آن هستیم که در آمریکای شمالی هم فعالیت های چشمگیری در زمینه استخراج ارزهای مجازی آغاز شده است. 
البته مقامات ایرانی برای نیروگاه های این کشور در راستای استخراج ارزهای مجازی شرط گذاشته اند و اعلام کردند این نیروگاه ها اجازه ندارند از برق تولید شده با سوخت یارانه ای برای استخراج ارز مجازی استفاده کنند. بنابراین نیروگاه ها در ایران باید برای استخراج ارز مجازی مجوز گرفته و برق مورد استفاده در این فعالیت ها با تعرفه جدید حساب شود که از سوی دولت تعیین می شود. البته این تصمیم با هدف جلوگیری از تاثیر منفی استخراج ارزهای مجازی بر تامین برق مردم از سوی مقامات اتخاذ شده است.
علی رغم بالا رفتن تعرفه برق مصرفی در استخراج بیت کوین اما بابک بهبودی یکی از مقامات موسسه مبادله ارز مجازی به نام سینکرو بیت می گوید: این اقدام قدم بزرگ دیگری در راستای توسعه فعالیت های مرتبط با ارز مجازی در ایران و قانونی شدن آن به شمار می رود. وی می گوید: این دستاورد بزرگی است که نشان می دهد دولت صنعت استخراج ارز مجازی را به عنوان یک حقیقت قبول کرده است؛ این بدان معناست که ارز مجازی می تواند به عنوان یک دارایی قانونی و قانونمند که مردم می توانند از آن در زندگی و فعالیت های اقتصادی خود استفاده کنند، محسوب شود.تا ماه ژانویه سال جاری وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران بیش از هزار مجوز استخراج ارز مجازی در این کشور صادر کرده است. پیش از صدور مجوزهای قانونی اما برخی استخراج کنندگان ارز مجازی به صورت پنهانی و در برخی مراکز که کمتر در چشم بود، اقدام به انجام این فعالیت می کردند.
البته رویکرد مثبت دولت ایران در قبال ارزهای مجازی باعث شد تا برخی فعالان این حوزه خطوط استخراج خود را از خارج به داخل این کشور بیاورند. از طرف دیگر تمام کسانی که درآمد ارزی خود از محل استخراج ارز مجازی را به داخل این کشور بیاورند هم مشمول تخفیف مالیاتی شده اند. 
از طرف دیگر دولت ایران در تلاش برای جلوگیری از استخراج غیرقانونی و بدون مجوز ارزهای مجازی برای تمام کسانی که اطلاعاتی را در باره محل استخراج غیرقانونی ارز مجازی در داخل ایران ارایه دهند، جایزه تعیین کرده اند. 
  اراده دولت ایران برای قانونمند کردن ارز مجازی
در ماه می حسن روحانی، رییس جمهور ایران، از مقامات بانک مرکزی، وزارت نیرو، و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست تا یک استراتژی جامع ملی برای استخراج ارز مجازی تدوین کنند. این اقدام نشان دهنده تمایل قوی دولت ایران برای جا دادن فعالیت های مرتبط با ارز مجازی در توسعه اقتصاد خود بود. 
همگام با مصر، کویت و میانمار، ایران یکی از ارزان ترین برق های جهان را عرضه می کند. برق ارزان یکی از مشوق های اصلی فعالیت های مرتبط با ارز مجازی است. خارج از چین، ایران پنجمین کشور بزرگ از لحاظ استخراج بیت کوین به شمار می رود. 
در سومین شماره گزارش دو سالانه استخراج بیت کوین که در ماه ژوئن 2019 منتشر شد، موسسه مدیریت دارایی ارز مجازی کوین شرز، اعلام کرد که سهم انرژی های پاک در استخراج ارزهای مجازی 74.1 درصد است اما این رقم در یک مطالعه که در دسامبر سال 2019 منتشر شد به 73 درصد کاهش یافت که به گفته بهبودی احتمالا این کاهش مربوط به افزایش فعالیت های مرتبط با ارز مجازی در ایران است. 
بهبودی می گوید: برای اینکه ایران به یکی از مراکز استخراج ارز مجازی در جهان تبدیل شود باید به آخرین فناوری های مرتبط به استخراج از جمله تجهیزات پیشرفته نیاز دارد تا بهره وری انرژی خود را افزایش داده و سرمایه گذاران بیشتری جذب کنند. از طرف دیگر باید دید دولت چگونه نقشه راه این صنعت را تعیین خواهد کرد. 
وی تاکید کرد: یکی از مهم ترین مسایل این است که دولت ایران چگونه به شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی اجازه خواهد داد تا در این صنعت در داخل این کشور ورود کنند. 
  ایران سلطه چین را به چالش می کشد
ورود نیروگاه ها به استخراج ارزهای مجازی احتمالا به افزایش استخراج بیت کوین در ایران منجر خواهد شد و سهم این کشور از این بازار در جهان را افزایش خواهد داد. تا آگوست سال 2019 ایران از نظر ظرفیت تولید نیرو از نیروگاه های حرارتی نهمین جایگاه جهان را داشت که تنها در 6 سال توانسته بود به شکل سریعی 9 هزار مگاوات به ظرفیت خود اضافه کند. البته در مناطق دیگر از جمله آمریکای شمالی شاهد توسعه شرکت های فعال در این زمینه هستیم به گونه ای که طی ماه های گذشته شرکت های بزرگی نظیر بیت فارمز و ماراتن سفارش های بزرگی برای خرید تجهیزات ماینینگ ثبت کرده اند.از طرف دیگر به نظر می رسد قزاقستان هم نسبت به توسعه این صنعت علاقمند شده و دولت این کشور قصد دارد از محل استخراج ارزهای دیجیتال کسب درآمد کند. وزارت اقتصاد قزاقستان اخیرا اعلام کرده است که به فعالیت های مرتبط با استخراج ارز مجازی 15 درصد مالیات اعمال می کند.
به نظر می رسد کشوری مانند ایران به دنبال رقابت با آمریکا در زمینه استخراج ارز مجازی است که بنا به گفته مکس کایزر، کارشناس باسابقه ارز دیجیتال، این رقابت می تواند قیمت بیت کوین را به شدت افزایش دهد. از طرف دیگر البته ممکن است با توجه به هزینه های بالای استخراج ارزهای مجازی در اروپا شاهد رفتن ماینرها از اروپا به آمریکا باشیم که این مسئله هم می تواند دوباره جایگاه چین به عنوان هاب استخراج ارز مجازی در جهان را تا حدودی به چالش بکشد. با این حال اما چین هنوز با داشتن 65 درصد سهم از بازار استخراج ارز مجازی در جهان یگانه سردمدار این حوزه است.
منبع:فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :