آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 270878
تاریخ انتشار : 21 مرداد 1399 11:31
تعداد بازدید : 4574

جنگ سازنده آیفون با بزرگان صنعت بازی

اپل، پلتفرم های اشتراک خدمات گیم مایکروسافت و گوگل را به اپ استور راه نداد

بسیاری از گیمرها، آن گونه که سونی را با پلی استیشن و مایکروسافت را با کنسول بازی ایکس باکس، یک بازیگر فعال در صنعت گیم می شناسند، به اپل چنین نگاهی ندارند؛ اما جالب است بدانید که اپل با تصمیماتی که می گیرد و به ویژه با بازاری که از طریق اپ استور در اختیار دارد، بسیار روی صنعت بازی های موبایلی تاثیرگذار است.
undefined

آی تی من- اپل هفته گذشته با تصمیماتی که اتخاذ کرده، با رد قرار دادن یک اپلیکیشن گیم در اپ استور و تایید یک اپ دیگر، در صنعت گیم خبرساز شده است.
موردی که اپل نپذیرفته در اپ استور قرار دهد، اپلیکیشن xCloud مایکروسافت بوده است. xCloud یکی از مهم ترین پلتفرم های نرم افزاری ایکس باکس است که به گیمرها امکان پخش مستقیم بازی های کنسولی را روی دستگاه های دیگر می دهد. این پلتفرم مدت ها در مرحله تست بوده و پیش بینی می شود که ماه آینده میلادی به صورت رسمی فعال شود. این اپ قرار بوده روی پرایم تایم قرار بگیرد؛ ولی اپل فعلا این موضوع را نپذیرفته است.
از سوی  دیگر، اپل، اپلیکیشن گیمینگ فیس بوک را تایید کرده است. فیس بوک مدت ها برای قرار دادن این اپ در اپ استور تلاش ناموفق کرده بود و بالاخره این اپلیکیشن روز جمعه گذشته، پس از حذف یکی از امکانات مهم آن، که یک مجموعه از بازی های موبایلی بود، از سوی اپل تایید شده است. 
شریل سندبرگ، مدیر ارشد عملیات فیس بوک در بیانیه ای اعلام کرد: متاسفانه مجبور به حذف امکان بازی در این اپلیکیشن شدیم تا موافقت اپل را به دست بیاوریم.تیم ایکس باکس مایکروسافت نیز در بیانیه ای، به اپل تاخته است. در این بیانیه آمده است: اپل به عنوان بستر انحصاری، به کاربران امکان دسترسی به گیمینگ ابری را و خدمات اشتراکی مانند Xbox Game Pass را نمی دهد. این شرکت در مواجهه با اپلیکیشن های بازی رفتار دوگانه دارد و به اپ های غیر بازی، حتی وقتی حاوی محتواهای تعاملی باشند، ملایم تر رفتار می کند.
این ها در حالی است که اپل سال گذشته پلتفرم خدمات اشتراکی بازی خود را با نام Apple Arcade معرفی کرد و به نظر می رسد که علاقه ندارد به پلتفرم های مشابه دیگر، در iOS سهم چندانی بدهد.
در عین حال اپل برای انتشار استادیای گوگل نیز  روی اپ استور مجوز صادر نکرده است و به این ترتیب، پلتفرم های خدمات اشتراک بازی هر سه غول این صنعت را از دسترسی به اکوسیستم آیفون و آی او اس محروم کرده است.
اما دلیلی که برای رد درخواست این اپلیکیشن ها مطرح شده نیز جالب است. اپل اعلام کرده که این اپ ها پلتفرم های بازی هستند، بنابراین باید شرکت ها تک تک بازی هایی که در آنها قرار می گیرد را برای بررسی در اختیار اپل قرار دهند.
سخنگوی اپل در این زمینه گفت: اپ استور مکانی امن و قابل اعتماد برای مشتریان ماست تا اپ های مورد نظرشان را دانلود کنند و ضمنا یک فرصت کسب وکار مناسب هم برای توسعه دهندگان نرم افزار است. قبل از اینکه اپ ها درون فروشگاه ما قرار بگیرد، تمامی آنها را با توجه به راهنماهایی که به منظور محافظت از مشتریان و ارایه یک محیط رقابت عادلانه برای توسعه دهندگان تدوین شده، بررسی می کنیم.
حالا از آنجا که سه شرکت یاد شده، تک تک گیم های قابل بازی در پلتفرم های خود را برای بررسی ارایه نکرده اند، اپل نیز دسترسی به این اپ ها را ممکن نمی کند. موضوعی که موجب شده فیس بوک به این قواعد تن بدهد و بخش بازی آنلاین را از پلتفرم خود حذف کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :