آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271053
تاریخ انتشار : 27 مرداد 1399 11:41
تعداد بازدید : 4686

فراموشی قانون چک الکترونیکی و ادامه فعالیت کلاهبرداران

مدتهاست باندهای کلاهبرداری با سوء استفاده ازدسته چک افراد بی بضاعت یا معتاد، نسبت به خرید و فروش چک اقدام کنند و در حالی که بانک مرکزی می تواند با اجرای کامل قانون جدید چک بخصوص پیاده سازی چک الکترونیک جلوی این تخلفات را بگیرد همچنان اجرای این تکلیف قانونی را روی زمین گذاشته است.
undefined

فناوران- چند روز پیش بود که خبر دستگیری باند خرید و فروش چک رسانه ای شد. تخلف صورت گرفته توسط این باند، سبب واردشدن خسارات سنگین به تعداد زیادی از مردم شده بود به صورتی که بعضی از این افراد برای جبران خسارات وارده، مجبور به فروش کل دارایی خود شده بودند.
براساس این گزارش، خرید و فروش چک مدت زیادی است که به صورت غیرقانونی و به سادگی در کشور صورت می گیرد. این کار، به افراد دارای چک بدحساب این امکان را می دهد که با دادن مبلغی، یک یا چند فقره چک امضا شده را خریداری کرده و فقط با درج مبلغ در چک، آن را به فروشنده تحویل دهد. معمولا این چک ها را باندهای متخلف با مبلغی ناچیز از افرادی با بضاعت مالی کم یا معتادان دریافت کرده و سپس با شبکه جامعی که دارند، هر فقره چک را با مبلغی بسیار بالاتر به فروش می رسانند، در نهایت خریدار این چک، به سادگی مبلغ دلخواه را نوشته و به فروشنده ناآگاه تحویل می دهد، بدون اینکه مسوولیتی در قبال چک داشته باشد.
یکی از افرادی که در زمینه خرید و فروش چک فعال است گفت: مجموعه می تواند چک روز و چک برای ضمانت به صورت امضا شده در اختیار مشتری قرار دهد، برای تضمین هم مشتری می تواند قبل از دریافت چک، استعلام آن چک را گرفته تا در معامله مشکلی ایجاد نگردد، و بعد از اطمینان از اعتبار داشتن چک، هزینه آن دریافت می گردد و مشتری می تواند مبلغ دلخواه خود را روی چک نوشته و با استفاده از آن، بدون هیچ مشکلی خرید کند، بدون آن که فروشنده متوجه گردد. هزینه هر فقره چک بین 900 هزارتومان تا یک میلیون تومان است.
یکی دیگر از این افراد گفت: کار ما بسیار امن و سریع صورت می گیرد. برای اینکه به اعتبار چک ها اعتماد کنید، مجموعه ما مشخصات چک ها را در اختیار شما قرار می دهد تا استعلام از جانب شما انجام گیرد، بعد از حصول اطمینان، چک ها با یک پیک به دست شما رسیده و بعد از رویت چک، هزینه آن را به همان پیک تحویل داده و کار تمام می شود. هزینه هر فقره چک امضا شده حدود 500 هزار تومان است.
وی درباره اینکه این فرآیند به چه صورتی است، افزود: قبل از روزی که قرار است چک وصول شود، فردی که چک به نام وی است، حساب خود را مسدود کرده و از این جهت مشکلی ایجاد نخواهد شد و هیچ مشکلی نیز گریبان مشتری را نخواهد گرفت.
یکی دیگر از این افراد نیز گفت: هر تعداد فقره چک لازم داشته باشید، با قیمت 800 هزارتومان در اختیار شما خواهیم گذاشت. همگی چک ها معتبر بوده و امکان استعلام برای خریدار وجود دارد و برای اینکه هیچ ابهامی باقی نماند، هزینه را در وقت تحویل چک، دریافت خواهیم کرد.
روش کار این باندها به این صورت است که از طریق رابطان خود در شهرهای مختلف، افراد کم بضاعت، بی خانمان و معتادان را شناسایی کرده و با ارتباطاتی که با مسوولین بانک ها دارند، برای این افراد افتتاح حساب انجام می دهند. این شبکه ها با استفاده از خلاء های قانونی در سیستم بانکی، به نام افراد ذکر شده، دسته چک اخذ می کنند.
به گزارش فارس، افراد مختلف برای دریافت دسته چک های 25 و 50 برگی، ابتدا باید دسته چک 10 برگی دریافت کنند و میانگین حساب برای این افراد ایجاد شود. این باندها دسته چک های 10 برگی را تسویه کرده و پس از اینکه اعتماد شعب بانک ها را جلب کردند، سریعا اقدام به دریافت دسته چک 25 و 50 برگی می کنند. اینجاست که کلاهبرداری این باندها آغاز می شود.
این شبکه های پولشویی، چک های 25 برگی و 50 برگی دارای امضای این افراد بی بضاعت را بین 500 هزار تومان تا نهایتا 2 میلیون تومان خریداری کرده و سپس اقدام به فروش هر فقره از این چک ها با مبالغی حدود 1 میلیون تومان می کنند. افرادی هم که این چک ها را دریافت می کنند، مختار هستند هر مبلغی که لازم است در چک نوشته و در معاملات، تحویل طرف مقابل دهند. بعد از انجام معامله و قبل از موعد تسویه چک، صاحب اصلی چک، اقدام به مسدود کردن یا اعلام مفقودی حساب نموده و به همین دلیل، چک مزبور، دیگر تسویه نخواهد شد. همه این تخلفات باعث ایجاد کلاهبرداری های سنگین، افزایش چک های بی محل و وارد شدن خساراتی جبران ناپذیر برای دریافت کنندگان این چک ها شده است به طوریکه بعضی از این افراد، برای جبران خسارات وارده، مجبور به فروش کل دارایی خود شده اند.
حال باید به این سوال پاسخ داد که بانک مرکزی برای جلوگیری از این کلاهبرداری ها، چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟
کارشناسان اعتقاد دارند بانک مرکزی با اجرای کامل قانون جدید صدور چک، می تواند این تخلفات را به صورت کامل از بین ببرد زیرا با اجرای کامل قانون جدید صدور چک، همه نقل و انتقالات چک، به صورت الکترونیکی در سامانه ثبت شده و اگر مشکلی در هر بخش باشد، از تایید آن انتقال، جلوگیری می گردد و در نتیجه، باعث می شود که در هنگام معامله، همه موارد شفاف شده و کلاهبرداری به حداقل برسد. درضمن با ثبت سیستمی یا الکترونیکی چک، دیگر نمی توان ادعای مفقودی یا سرقت چک را داشت و در نتیجه، بسیاری از کلاهبرداری ها به پایان خواهد رسید.
به عنوان مثال، اجرای چک الکترونیک توسط بانک مرکزی یکی از راهکارهای اصلی مقابله با این تخلفات است، اما متاسفانه با گذشت ماه ها از موعد قانونی اجرای این موضوع (آذرماه 98)، همچنان خبری از اجرای آن توسط بانک مرکزی نیست. ضرورت دارد هر چه سریعتر بانک مرکزی به این تاخیرهای غیرقابل توجیه پایان دهد و چک الکترونیک را اجرایی کند.
منبع:فارس


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :