آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271164
تاریخ انتشار : 1 شهریور 1399 13:28
تعداد بازدید : 584

مگر اینجا سوییس است؟

تقریبا محال است که پای صحبت یک فعال اقتصادی بنشینید و فهرست بلند بالایی از مشکلات در کسب وکارشان را ارایه نکنند.
undefined

 علی شمیرانی

 وقتی هم که می گویید راه حلی هم دارید، فهرستی از راهکارها ارایه می دهند.

اما وقتی می پرسید خب چرا با وجود مشکلات و راه حل های بعضا منطقی، سکوت کرده اید، عمدتا سه پاسخ می دهند. یا می گویند آنقدر گفته ایم که دیگر خسته شده ایم و گوش شنوایی نیست. یا می گویند شما فکر می کنید خود آقایان نمی دانند؟ و یا می گویند مگر اینجا سوییس است که نوبت حل مشکلات امثال ما باشد و اینقدر مسایل و مشکلات بزرگ وجود دارد که حرف زدن ما در حکم طنز است.

در واقع فارغ از لحن و جنس این گفته ها که همه به یک خروجی، یعنی سکوت ختم می شود، پاسخ ها چندان هم بی راه نیست. 

وقتی برای مثال به دنبال سال ها اختلافات لاینحل، موازی کاری و ناهماهنگی 2 وزارتخانه اقتصاد و صمت، 8 روز کار واردات کشور متوقف می شود، وقتی دستگاه های دولتی سال ها در ارایه اطلاعات به سامانه املاک همکاری نمی کنند و مجلس مصوبه پشت مصوبه می دهد، وقتی هر هفته خبری از اختلال در سامانه معاملات بورس منتشر می شود، وقتی قانون چک الکترونیکی مدت طولانی است که در بانک مرکزی خاک می خورد، وقتی سال هاست طرح کارت هوشمند ملی در حکم یک بازیچه شده است، وقتی طرح GNAF از سال 76 تا کنون و تغییر 6 دولت در دستور کار است و همچنان خبر جلسه و صدور مصوبه می رسد، وقتی با گذشت نزدیک به 15 سال همچنان شبکه ملی اطلاعات در حال ارایه مصوبات و تعاریف است، وقتی از عمر بلاتکلیفی طرح کاداستر 40 سال می گذرد و تقریبا روزی نیست که مطبوعات کشور گزارشی از این مشکلات ندهند و در نهایت هم اتفاقی رخ ندهد، چه باید گفت؟

موارد مذکور مشتی نمونه خروار از طرح ها و قوانینی محسوب می شوند که باز هم در حجم چالش های موجود، کوچک و بی اهمیت به حساب می آیند.

شاید به همین واسطه بود که شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برای تصمیم سازی درباره معضلات اساسی اقتصاد کشور تشکیل شد تا مسایل و مشکلات کلان، با شتاب بیشتری پیش رود که امروز توفیق این شورا هم محل بحث است و نمونه آخرش فروش نفت خام به مردم و نتایج آن بود.

آری! این چنین می شود که شنیدن جمله تلخ «مگر اینجا سوییس است»، تبدیل به پاسخی برای فرو رفتن در مارپیچ سکوت و تلنبار شدن مشکلات روی مشکلات و جلسه و جلسه و جلسه می شود.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :