آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271608
تاریخ انتشار : 18 شهریور 1399 11:19
تعداد بازدید : 4578

به علت مصوبه وزارت ارتباطات

استفاده از سامانه چک برگشتی 80درصد کم شد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس از کاهش چشمگیر استفاده مردم از سامانه استعلام پیامکی چک برگشتی خبر داد و گفت: این موضوع به دلیل دخالت وزارت ارتباطات و وارد کردن این سامانه به سامانه های خدمات ارزش افزوده به وجود آمده است.
undefined

فناوران- ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس درباره مزایای سامانه استعلام چک برگشتی گفت: قبل از اجرای قانون جدید صدور چک، گیرنده چک، اطلاعاتی در مورد افرادی که از آنها چک دریافت می کرد، نداشت و همین مسئله ریسک مبادله با چک را افزایش می داد. بندهایی در قانون جدید چک گنجانده شد تا گیرنده چک اطلاعاتی درباره سابقه معاملاتی که طرف مقابل با چک انجام داده است، به دست آورد و بتواند برای رد یا قبول چک، منطقی تر تصمیم بگیرد.

وی افزود: این اطلاعات شامل تعهدات جاری و پرداخت نشده ، سقف مجاز اعتباری و سابقه چک برگشتی افراد می شود. بدین ترتیب با دسترسی به این اطلاعات، گیرنده چک با اطمینان بیشتری می تواند چک را به عنوان یک ابزار مالی بپذیرد. البته در حال حاضر این سامانه فقط استعلام چک های برگشتی را در اختیار دارنده چک قرار می دهد و دو خدمت دیگر هنوز اجرایی نشده است.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس با بیان اینکه استعلام چک های برگشتی با این سامانه بسیار ساده شده بود، گفت: روی هر چک صیادی، شناسه یکتای منحصر به فردی وجود دارد که با ارسال پیامکی شماره شناسه چک به سامانه استعلام چک های برگشتی بانک مرکزی (به شماره 701701)، سوابق تعداد چک های برگشتی شخصی که دسته چک به نام او می باشد، برای دارنده چک ارسال می شود.

ابوترابی با بیان اینکه درحال حاضر این سامانه دچار اختلال شده است، گفت: این اختلال به دلیل دخالت وزارت ارتباطات و وارد کردن این سامانه به سامانه های خدمات ارزش افزوده بدون اینکه به مردم اطلاع رسانی شود، به وجود آمده است.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس ادامه داد: استدلال آقایان این است که مشترکان از شرایط عضویت و هزینه این خدمات ارزش افزوده مطلع نشده و به همین دلیل ممکن است دچار خسارت شوند، در صورتیکه در مورد سامانه استعلام چک برگشتی، عضویت معنایی نداشته و مشترک در هر بار استعلام از این سامانه، پیامکی درباره هزینه استفاده از این خدمت دریافت کرده و درصورت تایید مشترک، استعلام صورت می گیرد.

وی با تاکید بر اینکه مصوبه وزارت ارتباطات باعث اختلال سامانه استعلام چک های برگشتی شده است، افزود: این اختلال، سبب ایجاد مانع و مشکلی سخت برای مشترکین شده است زیرا روش جدید استعلام، این فرآیند را بسیار پیچیده نموده و مردم نیز از این روش اطلاعی ندارند. افراد باید ابتدا اپلیکیشن جیرینگ را در موبایل خود نصب کرده و بعد با شارژ کیف پول جیرینگ، از این خدمت استفاده کنند، که این قابلیت هم فقط برای گوشی های هوشمند امکان پذیر است. متاسفانه به همین دلایل، استفاده از این سامانه بسیار کم شده است و شاهد کاهش حدود 80 درصدی استفاده از این سامانه، نسبت به قبل از ایجاد مانع وزارت ارتباطات برای این خدمت هستیم که خود نشان دهنده تاثیر مخرب این تصمیم اشتباه بر مبادلاتی که با چک صورت می گیرد، است.

منبع:فارسنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :