آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 271909
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1399 11:53
تعداد بازدید : 212

اندرحکایت یک بحثِ طولانی و عجیب

نزدیک به 15 سال از مطرح شدن مقوله ای با عنوان شبکه ملی اطلاعات می گذرد و هنوز هم چیستی، میزان پیشرفت و نحوه اجرای آن محل بحث است.
undefined

علی شمیرانی

به همین دلیل است که در مجلس فعلی، قانون ساماندهی فضای مجازی در دستور کار قرار گرفته است تا به نوعی پشتوانه و ضمانتی برای اجرای شبکه ای باشد که سال ها در شورای عالی فضای مجازی دست به دست شد. از قضا همین هفته قبل، تازه طرح کلان شبکه ملی اطلاعات در شورای مذکور به تصویب رسید تا باز هم پرسش های جدیدی ایجاد کند.

از جمله اینکه مشخص نیست مصوبه مذکور باز هم جنبه توصیه ای دارد یا لازم الاجراست؟ تفاوتش با قانونی که در مجلس مطرح است چیست؟ و در نهایت این مصوبه و آن قانون (درصورت تصویب)، نقش مکمل را ایفا خواهند کرد یا آنکه زمینه ساز دور جدیدی از اختلاف نظرها میان نهادهای درگیر شبکه ملی اطلاعات خواهد شد و سال ها نیز باید منتظر حل اختلافات احتمالی ماند؟

موضوع این نوشتار اما سرنوشت شبکه ملی اطلاعات نیست. چه، اگر اراده ای بر انجام کاری باشد، انجام می شود. اگرچه از سال های گذشته تا کنون، (حداقل در سطح اخبار)، حتی یک کارشناس جزء هم بابت تاخیر یا بلاتکلیفی در اجرای این شبکه برکنار نشده است.

با این مقدمه و در حالیکه سال هاست مطبوعات و رسانه ها پر شده از بحث های طولانی، آن هم در شرایطی که تازه هفته قبل طرح کلان شبکه ملی اطلاعات تصویب شده و مجلس نیز به دنبال قانون جدید است، یک موضوع، عجیب و تکراری است.

مدت هاست که از نمایندگان مجلس گرفته تا نمایندگان دولت، همه یک حرف مشترک می زنند و آن اینکه، شبکه ملی اطلاعات به معنی بستن اینترنت نیست و مردم نباید نگران باشند و هرکس غیر از این بگوید خائن است!

به عبارت دیگر تقریبا این جملات و مشابه آن به یکی از پرتکرارترین موضوعات مطروحه در سخنرانی ها و مصاحبه های مسوولان تبدیل شده است.

این وسط اما در خصوص این بحث طولانی و عجیب، چند پرسش مطرح می شود. از جمله اینکه، دقیقا کدام مسوول گفته شبکه ملی اطلاعات معادل قطع اینترنت است؟ مگر نه اینکه همه یک حرف را می زنند؟

پرسش دیگر این است که مگر قرار است مردم این پروژه را اجرا کنند که حالا نگران باشند و در اجرا تعلل کنند؟ یا مگر مردم باید بودجه اجرای شبکه یا جزییات و کلیات آن را تصویب کنند؟ 

وانگهی مگر زمانی که تلگرام مشمول فیلترینگ شد، نظرخواهی شد؟ یا مگر زمانیکه بنیانِ قطع اینترنت در کشور گذاشته شد، موضوع به نظرخواهی عمومی گذاشته شد؟

پاسخ این پرسش ها منفی است و در نهایت نیز مشخص شد اگر بنا به تصمیم کلان و مهمی در حوزه فضای مجازی باشد، اتفاقا تمام دستگاه های مسوول اعم از دولتی و غیر دولتی، مسوولیت های محوله را در هماهنگی کامل به انجام رسانده و خواهند رساند. چه شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم، چه نداشته باشیم، چه مسوول اجرایش دولت باشد چه هر نهاد دیگری.

ایضا اضافه شود که در فرایند این تصمیم گیری ها، اتفاقا مباحثی نظیر اینکه فلان مسوول و بهمان مقام در ظاهر اظهار می کند که در جریان نبوده، با تصمیم مخالف بوده، یا هر اظهار نظر مشابه دیگر، محلی از اعراب ندارد. باری! با جمیع آنچه ذکر شد، حداقل برای نگارنده، فلسفه این بحث های طولانی و عجیب روشن نیست و تنها پاسخی که برای آن می توان یافت، سیاسی کاری برخی مسوولان است که اتفاقا محل مصرف و سرگرمی آن نیز برای برخی جوانانِ کم یا بی تجربه است. چه به هر حال، حسب تصمیمات قبلی، اگر شبکه ملی اطلاعات تمام و کمال راه اندازی شود، مردم هم نتیجه را خواهند دید که در نهایت اینترنت مسدود خواهد شد یا نه و دیگر نیازی به این مباحثِ بی فایده نیز نیست. نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :