آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272189
تاریخ انتشار : 5 مهر 1399 11:47
تعداد بازدید : 4652

سنگاپور برای توسعه صنعت گردشگری به هوش مصنوعی امید بسته است

صنعت گردشگری 4 درصد از کل اقتصاد سنگاپور را تشکیل می دهد؛ اما به دلیل همه گیری کرونا، بخش گردشگری در ماه های گذشته تقریبا تعطیل بوده است. حالا این کشور امیدوار است با کمک هوش مصنوعی دوباره صنعت توریسم خود را رونق ببخشد.
undefined

فناوران- سنگاپور، پس از گذشت ماه ها، به تدریج مرزهای خود را به روی گردشگران خارجی باز می کند.

صنعت توریسم یکی از پایه های اقتصاد سنگاپور بوده؛ اما آمارهای رسمی نشان می دهد که بین ماه های ژانویه تا ژوییه 2020، به دلیل اعمال ممنوعیت های سفر ناشی از شیوع کرونا، تعداد کل مسافرانی که به سنگاپور سفر کرده اند، نسبت به مدت مشابه سال قبل به میزان 76 درصد افت کرده است. اما حالا مقامات سنگاپوری در فکر کاهش محدودیت ها برای گروه های برگزیده از بازدیدکنندگان هستند. در عین حال، استارتاپ های محلی مانند Vouch و TravelStop با سیستم های هوش مصنوعی خود، امیدوارند که بتوانند از شرایط جدید بیشترین بهره را ببرند.

Vouch که در سال 2017 میلادی راه اندازی شده، یک سیستم دربان دیجیتال ویژه هتل مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه داده که می تواند به درخواست های مشتریان پاسخ دهد، رزرو اتاق را انجام دهد و پذیرش خدمات اتاق را به انجام برساند. چت بات های این شرکت هم اکنون در تعدادی از هتل های سنگاپور مانند Andaz و Pan Pacific به کار گرفته شده و به مشتریان و هتل ها خدمات متنوعی را ارایه می کنند.

جوزف لینگ، هم بنیان گذار Vouch می گوید: جالب است که همه گیری کووید-19 به کسب وکار ما بسیار کمک کرده است.

این شرکت در همین مدت، سیستم سفارش غذا برای سرو در اتاق یا بیرون بر را هم بهبود بخشید و به طور رایگان به هتل ها ارایه کرد.

لینگ می گوید: به همین دلیل، ما توانستیم روابط خود را با هتل ها صمیمانه تر کنیم و زمانی که هتل ها شروع به برنامه ریزی برای آینده کردند، موفق به عقد قرارداد با بسیاری از آنها شدیم.

به گفته وی، Vouch هم اکنون با سرعت مشغول رشد است و با 15 درصد هتل های این کشور قرارداد دارد.

استارتاپ دیگر سنگاپوری که در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در صنعت گردشگری فعالیت می کند نیز درباره آینده بلندمدت خود خوش بین است.

شرکت Travelstop که دو سال از راه اندازی آن می گذرد، سعی دارد که با کمک پلتفرم SaaS خود، کسب وکار سفر را ساده سازی کند. این پلتفرم فرایند رزرو و خرید بلیت را سرعت می بخشد و مشاوره های کاهش هزینه سفر ارایه می کند. 

پراشانت کیرتانه (Prashant Kirtane) هم بنیان گذار Travelstop می گوید: در ماه های اخیر، حتی در شرایطی که سفرهای شرکتی و سازمانی در پایین ترین سطح قرار داشت، ما شاهد استقبال از پلتفرم مدیریت هزینه های سفر خود بودیم؛ زیرا شرکت ها نیز در حال سرعت بخشیدن به دیجیتالی کردن فرایند ها و گردش کار خود هستند تا از فرهنگ کار از خانه پشتیبانی کنند.

 سفر، صنعتی در حال تحول
محدودیت های سفر ناشی از بحران کرونا و کاهش تقاضا برای پروازهای بین المللی، صنعت سفر و گردشگری را تغییر شکل داده است و این دو کارآفرین سنگاپوری عقیده دارند که یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، تجربه سفر را نیز با تحول مواجه خواهد کرد.

کیرتانه می گوید: مدل های سنتی مدیریت سفر در شرکت ها، دهه هاست که تغییر نکرده و ابزارهای موجود، همگام با مسافران تجاری مدرن، توسعه نیافته اند و دیگر برای کسب وکارهای کوچک و متوسط به صرفه نیستند.

لینگ نیز بیان می دارد: هتل ها معمولا بیش از خانه های ما به فناوری های پیشرفته مجهز بوده اند؛ اما با فراگیری اینترنت چیزها، هوش مصنوعی و شرکت هایی که فناوری های ویژه مصرف کنندگان را ارایه می دهند، این موضوع برعکس شده و حالا دیگر هتل ها از خانه های ما در زمینه فناوری عقب افتاده اند.

پیش از همه گیری کرونا، هوش مصنوعی و سایر اشکال یادگیری ماشین، تازه شروع به ورود به بخش سفر کرده بودند و بزرگ ترین مزیت آنها، امکان شخصی سازی تجربه سفر و ارایه خدمات بر اساس داده های مشتریان بود. برای مثال استارتاپ سنگاپوری Fooyo  یک برنامه شخصی سازی برنامه سفر ساخته که شامل مانیتورینگ بی درنگ حجم جمعیت بازدید کننده از رویدادها و جاذبه های توریستی است. این اپلیکیشن که برای شهر چونگ پینگ در چین ساخته شده، دارای یک راهنمای صوتی مبتنی بر هوش مصنوعی هم هست که به بازدیدکنندگان، بر اساس موقیت GPS آنها اطلاعاتی در مورد مناطق شهر و جاذبه های آن ارایه می کند.

حالا که اقتصاد ه سنگاپور شروع کرده که از زیر یوغ همه گیری خارج شود، سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند نقش ویژه ای در این زمینه ایفا کنند.

به گفته جیمز والتون، محقق بخش حمل ونقل، سفر و خدمات دلویت سنگاپور، مردم امروزه درباره ایستادن در صف های طولانی در میان مردم، نگرانند و فرایندهای مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند در این شرایط مفید واقع شود و در فاصله گذاری اجتماعی کمک کند.

زمینه ای برای سرمایه گذاری
حالا توجه سرمایه گذاران نیز به این بخش رو به رشد جلب شده است. شرکت Travelstop موفق به جذب سه میلیون دلار سرمایه از شرکت سرمایه گذاری جسورانه مریکایی Accel شده است. این شرکت سال قبل نیز 1.2 میلیون دلار سرمایه بذری از SeedPlus سنگاپور جذب کرده بود.

کیرتانه می گوید که شرکت اش مرحله بعدی جذب سرمایه را در سال 2021 به انجام خواهد رساند.

از سوی دیگر، Vouch نیز که تا کنون در حدود 250 هزار دلار از طریق سرمایه گذاران فرشته دریافت کرده است، قصد دارد به منظور توسعه فعالیت ها در تایلند و مالزی سرمایه بیشتری جذب کند.

سرمایه گذاری در فناوری های نو در حوزه گردشگری چند سالی است آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

در سال 2017، وزارت گردشگری سنگاپور به همراه انجمن هتل های این کشور، برنامه ای را برای جمع سپاری فناوری های مورد نیاز صنعت هتلداری آغاز کردند. یکی از برندگان این برنامه، سیستمی بی سیم بود که به طور خودکار، دستگاه های تهویه هوا را به منظور بهره وری بیشتر انرژی، تنظیم می کرد.

مقامات این کشور همچنین سال گذشته یک برنامه شتاب دهی برای استارتاپ های فناوری گردشگری را اعلام کردند.

 بحران نیروی کار
سنگاپور مدت هاست که به دلیل قوانین  و مقررات به کارگیری نیروی کار خارجی، با بحران نیروی کار مواجه است و این مساله موجب افزایش حقوق ها نیز شده است. به همین دلیل، استفاده از فناوری و هوش مصنوعی و خودکارسازی اموری مانند عملیات هتل، راهی است که بر این دو مشکل غلبه کنند.

لینگ، هم بنیان گذار Vouch در این زمینه می گوید: از آنجا که شهروندان سنگاپوری علاقه ای به کار کردن در صنعت هتلداری ندارند، استخدام پرسنل برای هتل های این کشور دشوار شده است. کارکنان خدماتی هتل ها که عمدتا خارجی ها بودند که با محدودیت های اجازه کار برای خارجی ها، هتل ها امروزه با کمبود نیرر مواجهند. حتی پس از اینکه بسیاری از کسب وکارها پس از همه گیری کرونا، اقدام به تعدیل نیرو کردند، مساله کمبود نیروی کار همچنان بحرانی است. 

در عین حال، هوش مصنوعی نه تنها می تواند بهره وری را با وجود نیروی کار کمتر بهبود ببخشد، قادر است که از حجم نیاز به نیروی انسانی نیز بکاهد و این مساله، فناوری هوش مصنوعی را برای اقتصاد سنگاپور، به ویژه صنعت هتلداری و گردشگری بسیار جذاب کرده است.

منبع: CNBC.comنظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :