آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272651
تاریخ انتشار : 22 مهر 1399 14:19
تعداد بازدید : 70

هشدار!

از دستفروشان گوشی نخرید تقلبی یا سرقتی است

رئیس اتحادیه فرشندگان تلفن همراه هشدار داد که گوشی های عرضه شده توسط دستفروشان تقلبی یا سرقتی بوده که خسارت خریداران این تلفن ها جبران ناپذیر است.
undefined

آی تی من- مهدی محبی با اشاره به اینکه تلفن ها همراه که توسط دستفروشان عرضه می شود فاقد مالکیت بوده و قابل استفاده نیست، افزود: افرادی که این تلفن های فاقد مالکیت که سرقتی هستند را خریداری می کنند، جریمه خواهند شد.

وی با بیان اینکه دستفروشان تلفن همراه با عرضه گوشی های ارزان تر (نسبت به واحد های صنفی دارای مجوز) مردم را گول می زنند گفت: این تلفن ها به دلیل تقلبی بودن، رجیستر و در شبکه ثبت نمی شوند و پس از یک ماه استفاده خاموش خواهند شد.

رئیس اتحادیه فرشندگان تلفن همراه و دستگاه های مخابراتی ادامه داد: خریداران تلفن همراه حتما باید انتقال مالکیت را از طریق سامانه همتا انجام داده و سپس از انتقال مالکیت پول آن را واریز کنند.

محبی با تاکید بر اینکه مردم حتما تلفن های خود را از واحد های صنفی دارای مجوز خریداری کنند گفت: در حال حاضر شکایات مردمی به دلیل غیر قابل استفاده بودن این گوشی ها در اتحادیه زیاد شده است که تنها راه کاهش آن خرید نکردن مردم از دستفروشان است، زیرا این شکایات قابل بررسی نیست.

با توجه به افزایش نرخ گوشی که از یک سو به خاطر افزایش دلار و از سوی دیگر بالا رفتن تقاضا رخ داده، بسیاری از کاربران به خرید گوشی های دست دوم روی آورده اند اما معمولا این افراد به دلیل قیمت های کمتری که بعضا دست فروشان نسبت به فروشگاه ها ارایه می دهند، بسیاری اقدام به خرید از این افراد می کنند. بر این اساس لازم است که خریداران به توصیه هایی در این زمینه دقت کنند؛ درصورت بروز هر گونه مشکلی امکان یافتن فروشنده وجود ندارد و حتی اگر فروشنده را پیدا کنید، چگونه می توانید ثابت کنید که این گوشی را از وی خریداری کرده اید. بنابراین توصیه می کنیم که برای خرید هر دستگاهی نو یا دست دوم و استوک به فروشگاه های معتبر مراجعه کرده و حتما فاکتور خرید دریافت کنید؛ دستگاه را بدون جعبه تحویل نگیرید چون ممکن است دستگاه مورد نظرتان سرقتی باشد. دستگاهی که خریداری می کنید حتما با دقت بررسی کرده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

از سوی دیگر قیمت گوشی مورد نظرتان را از چند فروشگاه جویا شوید و با قیمت نسخه نو مقایسه کنید؛ چرا که قیمت نسخه دست دوم تقریبا ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر از نسخه نو است.

همچنین طبق قوانینی که در طول دو سال گذشته اعمال شده، همه گوشی ها باید در شبکه همتا ثبت و رجیستر شوند. البته برای گوشی های دست دوم مراحل دیگری در نظر گرفته تا کاربر جدید بتواند دستگاه را در سامانه به نام خود ثبت کند. در این مرحله کاربر هنگام خرید گوشی دست دوم باید بر اساس قوانین به بخشی به نام انتقال مالکیت مراجعه کرده و گوشی را به مالکیت خود درآورد.

این کار باید حتما از جانب فروشنده گوشی انجام شود و وی یک کد فعال سازی را در اختیارتان قرار دهد تا شما بعد از خرید گوشی دست دوم قادر به فعال کردن گوشی در کنار سیم کارت خود باشید.
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :