آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 272730
تاریخ انتشار : 27 مهر 1399 10:20
تعداد بازدید : 5906

تنوع یا تمرکز؛ فرقی نمی کند

نزدیک به 2 دهه قبل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات چندین شورای عالی داشتیم و از قضا هر چند وقت یکبار زمزمه تاسیس شورای جدید نیز سر داده می شد.
undefined

 علی شمیرانی

 خلاصه کار تا جایی پیش رفت که به شوخی می گفتند، هر دوست یا فرد مهمی که کار مهمی در دولت ندارد، یک شورای عالی درست می کنند تا او مسوولش شود.در آن سال ها می گفتند مشکلات حوزه فاوا ریشه در تعدد نهادهای مسوول و موازی با یکدیگر دارد. نگارنده اما شخصا چنین بهانه ای را قبول نداشت، چون رییس دولت و تمام شوراها، همواره یک فرد، یعنی رییس جمهور بوده و هست. لذا هرگونه کندی، اختلال و موازی کاری، مساله ای نبود که نیاز به هماهنگی مکرر میان روسای قوای مختلف داشته باشد و درون دولت به سهولت و تا حد زیادی قابل حل و فصل بود و البته هنوز هم هست.در کشور ما معمولا نهادی که درست شد را نمی توان به این راحتی ها جمع کرد. اما با تشکیل شورای عالی فضای مجازی، تصمیم بر این شد که شوراهای عالی در حوزه فاوا به نفع این شورا کنار روند تا مشکلات حل شود.

البته بحث حذف و ادغام این شوراها چندان هم جدی نبود و داستان خود را داشت. چون برخی از این شوراها روی کاغذ وجود داشتند، برخی کار خاصی نمی کردند که نیازی به شورا داشته باشند، یکی شرح خدماتش را عوض کرد تا حذف نشود، و یکی از آنها نیز با جابجایی یک کلمه در اسمش، وظایف و اختیارات خود را حفظ کرد.در ابتدا به نظر می رسید گره مسایل و مشکلات روزافزون و رو به رشدِ فضای مجازی و ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور، تقریبا به کل باز شده و حالا یک شورا تصمیم می گیرد و همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.اما اکنون و پس از نزدیک به 10 سال از تاسیس شورای عالی فضای مجازی، فارغ از مشکلاتی که هنوز حتی در تشکیل جلسات این شورا وجود داشته و دارد، همچنان با حجم بالایی از مسایل لاینحل، نبود سرعت کافی در تدوین قوانین و مقررات متناسب با تحولات این حوزه و تعدادی از مصوبات اجرا نشده مواجه هستیم.

در پاسخ به چرایی وضع موجود و خروجی این شورا نیز اینگونه پاسخ می دهند که مصوبات شورا از جنس قوانین مجلس نبوده و لذا ضمانت اجرایی ندارد.

اکنون وقتی به سال ها قبل که با تنوع شوراهای عالی و متولیان حوزه فاوا مواجه بودیم، نگاه کرده و با وضع امروز که خبری از آن شوراها نیست، قیاس می کنیم، آیا در عمل تفاوت اساسی و ملموسی پیدا می کنید؟ 

در همین راستا بود که تعدادی از نمایندگان مجلس قبلی و فعلی با توجه به وضع موجود، (تاخیر در به روزرسانی و تدوین قوانین و ناکارآمدی مصوبات موجود)، قصد بر تصویب طرح ساماندهی فضای مجازی و تشکیل یک نهاد جدید ذیل آن دارند.

مطابق معمول اما مخالفت ها و ابهام آفرینی ها در خصوص موازی کاری، تداخل و مسایلی رایج از این دست که سال هاست چشم و گوش مان از آن پر است، مطرح شد.

این دعواها اما فارغ از نتیجه اش، (هر چه که بشود) موضوعی انحرافی و بی فایده است، چون مادامیکه ساختار اجرایی بر اساس مناسبات و روابط فامیلی، سیاسی یا اقتصادی عمل می کند، قوانین مصوبه چه از سوی مجلس باشد چه از سوی دولت یا شوراها، به دلایل و توجیهات مختلف، محترم شمرده نشده و اجرا نمی شود، در نتیجه تنوع یا تمرکز؛ فرقی نمی کند. نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :